Çözüldü Kişiye özel Linux distro dağıtımı nasıl bulunur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

277726

Hectopat
Makaleler
4
Forumda aşırı derecede Linux dağıtımı önerisi isteniyor ve genellikle sisteminin kötü ya da iyi olmasına ve yeni başlayanlar için öneri yapılıyor.
Mesela ben yeni başladığımda bana da forumda herkes Mint önerdi. İndirip denediğimde yazıların kayması harici çok önemli bir problemle karşılaşmadım.

Tabii ki ben Mint'den sıkılıp Manjaro yükledim ve çok beğendim. Bazı küçük hataları çözmeye çalıştım ama tam anlamıyla bir yardım bulamadım. Sanırım Manjaro benim donanımım ile gerçekten çok iyi çalışıyor diyebilirim çünkü ilk başta yüklediğim gibi sistem rahatlıkla NVIDIA driver bulup yüklemişti.

Benim istediğim forumda Linux başlayan arkadaşlarımız için akıllarında olan soruyu çözmek. Mesela ben Linux ile daha öncesinde tanışmışlığım var ve bilgisayar programcılığı okuduğum için az çok bilgisayardan anlıyorum ama Linux tam anlamıyla kullanmadığım için biraz da olsa zorlandım. Şimdi de farklı distroları tercih edesim geliyor ve nedense içinden çıkılmaz bir hal aldı.

En yüksek yardımı Ubuntu da alınabildiğini söylüyorlar ama Ubuntu'yu açıkçası hiç sevmiyorum. Zaten yüklemede de başarılı olamamıştım.
Debian kullanmayı düşündüğüm için VirtualBox da bir denedim ve açıkçası dağıtımların çoğunluğu zaten aynı masaüstüne sahip olabiliyor. Ben dağıtımların mantığını yani neden seçilip seçilmediğini öğrenmek ve yeni başlayanlarında neden Mint önerildiğini anlamasını istiyorum.

Donanımlarıma uygun Linux dağıtımını nasıl değerlendirebilirim?
Bu sorunun cevabını az çok bulmuş durumdayım. Manjaro benim sistemimle uygun çalışabiliyor gibi duruyor ama küçük bir hata olarak gördüğüm olay var:
Sistem yeniden başlat veya kapat dediğimde 2 dk kadar bir zaman alıyor.

Mesela şu an en beğendiğim dağıtımların tamamını VirtualBox da denemeye çalışıyorum ama aralarında herhangi bir fark göremiyorum çünkü hepsinde gnome masaüstünü kullanıyorum. (Tabii ki farkları vardır ama neler olduğuna dair bir makale varsa ve yazarsanız sevinirim.)
Araştırma yaptığımda da genellikle Debian'da donanımsal sorun yaşamışlar.

Merak ettiğim Linux dağıtımlarını kişiye özel olarak nasıl seçebiliriz?

Debian neden tercih edilebilir? Fedora neden tercih edilir? Manjaro niye tercih edilir?

Bilgisayarımı sadece yazılım için kullanıyorum. Herhangi bir oyun oynamıyorum.

Sistem Özellikleri:
CPU: AMD Ryzen 5 2600X | CPU Soğutucu: Artics Freezer 34 e-Sports Duo | GPU: MSI GeForce RTX 2060 Ventus 6G OC |RAM: Corsair 2x8GB Vengeance LPX DDR4 3000 MHz CL16 | Anakart: MSI B450 GAMING Plus 3466+MHz | SSD: Kingston 480GB HyperX | Kasa: Cooler Master Masterbox MB501L 600W Carbon | monitör: ViewSonic 23, 6" VX2458-C-MHD 1ms 144HZFreeSync/GSync

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben kendi AMD ekran kartımda kullanıyorum, NVIDIA tarafında deneyimi nasıl olacak merak ettiğim için sordum aslında biraz da. Teşekkürler:)

NVIDIA ekran kartıyla ilgili hiçbir problem yaşamadım ama grub ile ilgili küçük bir problem yaşadım. Onu da yeni konu açarak çabucak çözülebilir bir şey olduğunu tahmin ediyorum. Yeni bir EFI bölümü oluşturmada bir yanlış yapmış olabilirim :) .

Forumda aşırı derecede Linux dağıtımı önerisi isteniyor ve genellikle sisteminin kötü ya da iyi olmasına ve yeni başlayanlar için öneri yapılıyor.
Mesela ben yeni başladığımda bana da forumda herkes Mint önerdi. İndirip denediğimde yazıların kayması harici çok önemli bir problemle karşılaşmadım.

Tabii ki ben Mint'den sıkılıp Manjaro yükledim ve çok beğendim. Bazı küçük hataları çözmeye çalıştım ama tam anlamıyla bir yardım bulamadım. Sanırım Manjaro benim donanımım ile gerçekten çok iyi çalışıyor diyebilirim çünkü ilk başta yüklediğim gibi sistem rahatlıkla NVIDIA driver bulup yüklemişti.

Benim istediğim forumda Linux başlayan arkadaşlarımız için akıllarında olan soruyu çözmek. Mesela ben Linux ile daha öncesinde tanışmışlığım var ve bilgisayar programcılığı okuduğum için az çok bilgisayardan anlıyorum ama Linux tam anlamıyla kullanmadığım için biraz da olsa zorlandım. Şimdi de farklı distroları tercih edesim geliyor ve nedense içinden çıkılmaz bir hal aldı.

En yüksek yardımı Ubuntu da alınabildiğini söylüyorlar ama Ubuntu'yu açıkçası hiç sevmiyorum. Zaten yüklemede de başarılı olamamıştım.
Debian kullanmayı düşündüğüm için VirtualBox da bir denedim ve açıkçası dağıtımların çoğunluğu zaten aynı masaüstüne sahip olabiliyor. Ben dağıtımların mantığını yani neden seçilip seçilmediğini öğrenmek ve yeni başlayanlarında neden Mint önerildiğini anlamasını istiyorum.

Donanımlarıma uygun Linux dağıtımını nasıl değerlendirebilirim?
Bu sorunun cevabını az çok bulmuş durumdayım. Manjaro benim sistemimle uygun çalışabiliyor gibi duruyor ama küçük bir hata olarak gördüğüm olay var:
Sistem yeniden başlat veya kapat dediğimde 2 dk kadar bir zaman alıyor.

Mesela şu an en beğendiğim dağıtımların tamamını VirtualBox da denemeye çalışıyorum ama aralarında herhangi bir fark göremiyorum çünkü hepsinde gnome masaüstünü kullanıyorum. (Tabii ki farkları vardır ama neler olduğuna dair bir makale varsa ve yazarsanız sevinirim.)
Araştırma yaptığımda da genellikle Debian'da donanımsal sorun yaşamışlar.

Merak ettiğim Linux dağıtımlarını kişiye özel olarak nasıl seçebiliriz?

Debian neden tercih edilebilir? Fedora neden tercih edilir? Manjaro niye tercih edilir?

Bilgisayarımı sadece yazılım için kullanıyorum. Herhangi bir oyun oynamıyorum.

Sistem Özellikleri:
CPU: AMD Ryzen 5 2600X | CPU Soğutucu: Artics Freezer 34 e-Sports Duo | GPU: MSI GeForce RTX 2060 Ventus 6G OC |RAM: Corsair 2x8GB Vengeance LPX DDR4 3000 MHz CL16 | Anakart: MSI B450 GAMING Plus 3466+MHz | SSD: Kingston 480GB HyperX | Kasa: Cooler Master Masterbox MB501L 600W Carbon | monitör: ViewSonic 23, 6" VX2458-C-MHD 1ms 144HZFreeSync/GSync

Hızlı çeviri için imtranslator kullanabilirsin :)

Edit: Bana archlinux bedrock Gentoo ve devuan önerdi :)

CentOS ve RedHat önerdi. Hiç bakmadığım Linux dağıtımları.

Debian. Ayrıca kullanmayı bilirsen Gentoo çok stabildir. Ama uğraş ister.

Uğraş isteyen bir dağıtıma ayıracak pek vaktim olmuyor. Debian düşünüyorum ama onda da NVIDIA ve programları yüklerken sorun olabilir diye tercih etmekten çekiniyorum.
Mesela xampp uygulamasını kurararken Full terminal kullanıyor. Herhangi grafiksel bir şey kullanmıyor. Çok fazla yazılım kullanmıyorum ama dikkati çekmişti.

Son düzenleme:
İlledelinux hocamızın bunun için altın değerinde bir makalesi vardı:

Windows 10 gibi sorun çıkartmayacak ve uzun süre kullanabileceğim bir stabil Linux dağıtımı arıyorum
Mesela bana uygun dağıtımları nasıl değerlendirebilirim? Nasıl araştırabilirim?
Bunun için deneme yanılma yöntemini uygulamanız gerek. Bir sürü dağıtım denedikten sonra kendinize uygun olanı bulacaksınız. Ben genelde çoğu kişiye Mint öneriyorum zira benim sistemimde sorunsuz, kararlı ve rahat çalışıyor. Ancak bu donanımdan donanıma farklılık gösterdiği için herkes aynı deneyimi yaşanmayabiliyor. Sisteminiz gayet iyi, tüm dağıtımları rahatça kaldırır. Fedora, elementaryOS veya openSUSE gibi dağıtımları denemenizi tavsiye ederim.

Aslında bu konu hakkında bir fikrim var insanlar hangi dağıtımı neden seçmeliler gibi konularda oldukça zorlanıyorlar. Bunun için temiz arayüze sahip bir web sitesi açılabilir. Zamanla forumda sürekli sorulan soruların cevaplarına değinilebilir ve dağıtım seçmek daha kolay ve anlaşılabilir hale getirilebilir. Tabi bu şu an sadece bir fikir ve dağıtım seçmek biraz da zevk meselesi olduğu için bu fikir belki de hiçbir işe yaramayabilir.

Kişiye özel Linux distrosu uygun olmayan bir kavram çünkü zaten çoğu dağıtım sonradan özelleştirilebiliyor. Eğer amaç buysa Arch Linux ve diğer dağıtımların net install kalıpları tavsiyemdir. Ayrıca forumda çok fazla hangi dağıtım hangi dağıtım başlıklı konular açılıyorken dağıtımların aralarında fazla fark olmadığını herhangi bir tanesini alıp kullanabileceğinizi belirteyim.

İlledelinux hocamızın bunun için altın değerinde bir makalesi vardı:

Makaleyi konuyu açmadan önce bakmıştım ama işte nedense dağıtımların arasında kaldım. Tüm beğendiğim distroları VirtualBox yükleyip test ediyorum. En çok beğendiklerimi de Live olarak deneyeceğim. Şu anlık Manjaro da Virtual box da yine aynı hatayı tespit ettim. Bakalım eğer stabil bulabilirsem birisinde kalacağım artık. Olmadı Manjaro'nun problemini çözmeye çalışırım.

Bunun için deneme yanılma yöntemini uygulamanız gerek. Bir sürü dağıtım denedikten sonra kendinize uygun olanı bulacaksınız. Ben genelde çoğu kişiye Mint öneriyorum zira benim sistemimde sorunsuz, kararlı ve rahat çalışıyor. Ancak bu donanımdan donanıma farklılık gösterdiği için herkes aynı deneyimi yaşanmayabiliyor. Sisteminiz gayet iyi, tüm dağıtımları rahatça kaldırır. Fedora, Elementary OS veya OpenSUSE gibi dağıtımları denemenizi tavsiye ederim.

Mint'i bende denedim ama NVIDIA ile biraz sorun yaşadığım için değiştirdim.
Manjaro aslında gayet güzel çalışıyordu ama son zamanlarda hatalar almaya başladığım için tam anlamıyla yerleşmemişken "başka dağıtımları da deneyim stabil olanı seçeyim" diye düşündüm.

Kişiye özel Linux distrosu uygun olmayan bir kavram çünkü zaten çoğu dağıtım sonradan özelleştirilebiliyor. Eğer amaç buysa Arch Linux ve diğer dağıtımların net install kalıpları tavsiyemdir. Ayrıca forumda çok fazla hangi dağıtım hangi dağıtım başlıklı konular açılıyorken dağıtımların aralarında fazla fark olmadığını herhangi bir tanesini alıp kullanabileceğinizi belirteyim.

Herhangi birini kurup kullanabilmek benim için zor çünkü hatalar yaşamayacağım stabil bir dağıtım arıyorum ama denemeden bulmam da zor gibi duruyor. Çok kararsız kaldığım için şimdilik VirtualBox da deniyorum ama sanal makine ile donanımsal hatalardan tam emin olamayız diye tahmin ediyorum.
Stabil dağıtım olarak baktığımda tüm her yerde Debian diyorlar ama NVIDIA RTX ile sorun çıkarırsa diye çekiniyorum.
VirtualBox ile Pop!_OS ve arcoyu da deneyip Live denemelere geçmeyi planlıyorum.

Herhangi birini kurup kullanabilmek benim için zor çünkü hatalar yaşamayacağım stabil bir dağıtım arıyorum ama denemeden bulmam da zor gibi duruyor. Çok kararsız kaldığım için şimdilik VirtualBox da deniyorum ama sanal makine ile donanımsal hatalardan tam emin olamayız diye tahmin ediyorum.
Stabil dağıtım olarak baktığımda tüm her yerde Debian diyorlar ama NVIDIA RTX ile sorun çıkarırsa diye çekiniyorum.
VirtualBox ile Pop!_OS ve arcoyu da deneyip Live denemelere geçmeyi planlıyorum.
OpenSUSE Leap, Fedora Stable, Mageia dağıtımları olabilir. GNU/Linux zaten gayet stabil bir işletim sistemidir. Genelde yaşanan sorunlar kullanıcı kaynaklı olur.

OpenSUSE Leap, Fedora Stable, Mageia dağıtımları olabilir. GNU/Linux zaten gayet stabil bir işletim sistemidir. Genelde yaşanan sorunlar kullanıcı kaynaklı olur.
Manjaro da herhangi bir problem yaratacak ayar yapmamıştım ama belki temiz kurulum ile tekrar kurarım diye düşünüyordum ama virtualbox da yine restart ve shutdown da 2 dakika bekletme hatası veriyor.( [Solved] A stop job is running for User Manager for UID 1000 issue )

Manjaro bende bu hata harici gayet stabil çalışıyordu ama eğer debian sorunsuz çalışırsa kurmayı planlıyorum.
Sanırım arkadaşların dediği gibi deneyerek benim donanımıma uygun dağıtımı öyle bulacağım.

Kullanım amacınıza yönelik olarak Pop! OS önerebilirim. Bir süredir kullanıyorum ve çok memnun olduğumu söyleyebilirim.

Az önce denedim ve bende beğendim. VirtualBox da diğer distrolara oranla kasmasına rağmen herhangi bir hata vermedi. Diğerlerinde çeşitli hatalar aldığım için pek tercih edemedim.
Sanırım Pop!_OS deneyerek başlayabilirim. Eğer hatalar ile karşılaşırsam diğer deneyeceğim muhtemelen Debian olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı