Kitaba Başlamak İçin Yapılması Gerekenler?

Berke Kan

Kilopat
Makaleler
9
Daha fazla  
Kitap aldım ama bilgisayarı bırakıp okuyasım gelmiyor. Ya TV ya bilgisayar... Kitapa geçmek istiyorum ama bırakamıyorum. Tavsiyeleriniz nedir?

Kitap okumak için kitap okuma. Estetik zevkin için kitap oku. Edebiyatta, sanatta okuyucuda veya dinleyicide estetik bir zevk uyandırmak için yapılır. Önce estetik zevkini belirle sonra okuyacağın kitaba karar ver. Eğer kararını verip aldıysan kitabı eline al incele ve ilk sayfasını aç okumaya başla. Günlük bir limit koy daha çabuk okursun. Sonra zaten bırakamıyorsun. :)

Öncelikle zevkini belirle.Mesela ben polisiye romanlarından çok hoşlanıyorum ve sürekli okuyorum.Eğer seninde bu konuya ilgin varsa kitap tavsiye edebilirim.

Belirledim. Fantastik benzeri veya dedektiflik maceraları seviyorum ama kitabı aldım mı okuyorum. Ama sorun alamamam. :D

Tamamen içinden gelmesi gereken bir şey. Şahsen Lise ne zaman bitti o zaman kitaplara olumlu baktım. :) Bu konuda bir yazı yazmıştım. :) Mesela açıkça söyleyeyim. Şu an bulunduğum maratondan(yaklaşık 2 ay) sonra elbet oyun indirip oynayacağım. Fakat eski düşüncem ile okumayacağım. Eskiden bilgisayarın yanında bir şey yapacaksam onu boş zamanlarımda yapardım. Şimdi temeli kitaba alıp boş zamanlarımda bilgisayara oturmak istiyorum. Oyun oynamak gerçekten bağımlılıktır her ne kadar inkar etseniz de... Bu noktada kendi iradeniz giriyor işin içine.

4 Ayda 720 küsür saat Dota 2 oynamışlığım var. Bu ortalama günde 6 saate denk geliyor. Hiç bir yararı yok ama oynarken çok keyifli. Ve yine oynayacağım ama bu kadar abartmam herhalde. Yoksa abartır mıyım? :)

Şu an aklımda okunması gereken 100 civarı kitap var. Yani bundan sonra ki hayatımda sürekli kitaba yer vereceğim. Oyun oynayacağım, spor yapacağım, çalışacağım ama sürekli kitapta olacak. Bu kararı vermek tamamen sana kalmış. Almak için kitap aldığında 2 sayfa bile okursan sıkılırsın.

Açıkça söyleyeyim. Kitap okurken, yazarın yarattığı Dünya'yı keşfetmek çok hoşuma gidiyor. Her sahnesi gözümde canlanıyor. Kitap bittiğinde ise tüm olayları görmüş gibi oluyorsunuz. Şu an Metro 2033'ü aldım, okuyorum. Han diye birisiyle tanıştık. 7. bölüme geldim bıraktım. Mesela şu an ne tür olaylar olacak çok merak ediyorum.

Son cümle spoiler sayılmayacak bir cümleydi. Han kim? Neyin nesi? Ne olacak bunlar hala kitapta var. Ortalığı telaşa vermeyin. :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı