Kitap incelemesi: Kip Kardeşler - Jules Verne

ahmylz4565

Centipat
Öncelikle bu inceleme benim ilk kitap incelemem eskiden kitap okurdum ama artık bu alışkanlığımı kaybettim ve bu alışkanlığı tekrardan kazanmak için kütüphaneden favori yazarımın (Jules Verne) bir kitabını seçtim, kip kardeşler. Şimdi size anlatmak istediğim bir şey var bu kitap bence o kadar iyi ki son 2 2,5 yıl boyunca günde 5 6 saatini YouTube Shorts ve Instagram Reels gibi uygulamaya ayıran bana kitap okuma aşkını 2 saatte tekrardan kazandırdı ve ben bu kitabı 2 saatte bitirdim. İsterseniz başlayalım incelemeye.

Yazar
Bence bir kitabı okumadan önce yazarını anlamalıyız. Jules verne tam yazar olmak için doğmuş aslında. Sırf yazar olmak için Babasına karşı gelmiş.

Konu
Kitabın konusu şöyle; Karl ve Pieter kardeşler babalarının şirketinin başına geçmek için gittikleri yolda yaşadıkları talihsiz bir gemi kazası sonrası kendilerini ıssız bir adada bulurlar, kendilerini kurtaran kaptana minnettar olurlar ama gemide kaptanı sevmeyen ve bir darbe yapmayı düşünen hainler vardır. (buraya kadar yazdım çünkü daha fazla yazarsam büyük spoiler olur zaten hayatımda ilk kez kitap özeti yaptım 😅)

Bence kitabın konusu harika bence bu konu bir Netflix dizisinde olsaydı en çok izlenenler sıralamasında ilk ikiye oynardı.

Karakterler
Burada size bahsetmek istediğim güzel bir şey var kitapta ki kötü adam vallahi tüm Disney kötü adamlarından iyi. Zeki ve kurnaz. Ana karakterlerden karl kip ise gerçekten en az kötü karakter kadar iyi ve zeki. Şu demiş olduğum "adam vallahi tüm Disney kötü adamlarından iyi" sözünü eğer okursanız kitabın sonunda anlarsınız.

Üslup
Normalde bir kitap okurken illa da sıkıldığım ve konudan koptuğum yerler olur ama bu kitapta gerçekten konuya tam bağlandım ve soluksuz okudum.

Bana Göre Eksik Tarafı
E tabii beğenmediğim bir kısım var isterseniz anlatayım ama biraz spoiler var. Bunun için bu kısma kitabı okuduktan sonra bakın.

şimdi bizim bu kaptanın cesedinin bulunduğu bir kısım var ama burada şöyle bir şey var bizim kaptan gömülmeden önce vücudunun fotoğrafı çekiliyor ve yıllar sonra kaptanın bir arkadaşı var, bay ziegler. Bay ziegler kaptanın fotoğrafını çerçeve yapmak istiyordu hatıra için. Şimdi kaptanın en yakın arkadaşı bay hawkins (ki kaptanın fotoğrafını o çektirdi) ve (kaptanın oğlu) NAT Gibson'da geliyor, fotoğrafa bakmak için. NAT kardeşimiz babasının fotoğrafını görüp sarılıyor ah canım babam diye ve bir şey fark ediyor, kaptanın gerçek katillerini, nasıl mı? Kaptanın. Arkadaşlar ilginç bir şey fark ettim göz retinası denilen şey sayesinde insan ölmeden önce gördüğü son şeyi ölümsüzleştiriyormuş böyle bir şey var mı? Bilen biri anlatırsa sevinirim eğer böyle bir şey varsa bu kitabın mükemmelliğini bir kez daha anlamış oluruz bence hatta size direk cümleyi yazayım; bilimsel çalışmalar ilginç bazı sonuçlara varmıştı göz retinasını etkileyen dış nesnelerin sonsuza kadar orada kalabildiği kanıtlanmıştı. Görme organında bulunan özel bir madde görüntülerin sabitleştirilmesini sağlıyordu. Bu görüntüleri, ölen insanın gözünü yuvasından çıkarıp, şap içerisinde koruyarak uzun yıllar saklama olanağı vardı.
Kaptan Gibson son nefesini verirken katillerine nefretle bakmış ve onların görüntüsünü retinasında ölümsüzleştirmişti. Bay Hawkins'in çektiği fotoğraf bu görüntünün objektife yansımasını ve bir belge oluşturmasını sağlamıştı. Büyüteçle bakar bakmaz, katilleri belirgin bir biçimde görmek mümkündü.

aslında bu yazıyı okurken bu kitabın mükemmelliğini bir kez daha anladım.

Bu inceleme bu kadardı aslında şu göz retinası olayı doğruysa bir düzenleme yapacağım. Tam puan alabilecek kitap

Bence bu kitabı kesinlikle okuyun kitap her yönüyle mükemmel, bence okuma alışkanlığı olmayan birine okuma alışkanlığı kazandıracak bir kitap puanım 9,5/10

Kip kardeşler kitabını küçükken arkadaş çocuk yayınlarından okudum fakat o metin kısaltılmış bir metin. Tam versiyonunu bir türlü bulamadım. Çevirisi yok sanırım. 2 saatte okudum dediğinize göre sanırım siz de o yayından okudunuz.

Güzel fakat kısaltılmış metin. İnşallah yakın zamanda tam çevirisi çıkar. Tam metin 500 sayfa civarı.

Çünkü sadece dandik yayınlar tarafından çocuklara özgü bir şekilde basılıyor. Alfa yayınları 50'ye yakın tam metin jules verne kitabı çıkardı aslında ama bu kitabı atladılar.

Geri
Yukarı