Kitap okuma alışkanlığı olmayan birisi Türkçe ögretmeni olabilir mi?

TEKNOLOJİPEREST

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Maalesef ki kitap okuma alışkanlığım yok.
Türkçe öğretmeni olmak istiyorum.
Sizce kitap okunmadan Türkçe öğretmeni olabilir miyim?
Üniversitede zorlanır mıyım?
İmkansız mıdır?
Şu an 11.sınıfım.
Bilgisi olanlar yazarsa sevinirim.

Sadece Türkçe öğretmenliği için değil paragraf soruları içinde kitap okumanızda büyük yarar var. Bence yine de kendinizi zorlayıp her gece 1-2 sayfa okumaya çalışın. Tabi bunları ilginizi çeken kitaplar ile yapmalısınız ki kitap okuma alışkanlığınız oluşsun.

Kitap okumakla Türkçe öğretmeni olmanın ne alakası var? Önemli olan bildiklerini başkalarına aktarabilmen. Çok şey bilebilirsin ama karşıya anlatamadıktan sonra bir işe yaramaz.

Kitap okumakla Türkçe öğretmeni olmanın ne alakası var? Önemli olan bildiklerini başkalarına aktarabilmen. Çok şey bilebilirsin ama karşıya anlatamadıktan sonra bir işe yaramaz.

Genelde öyle diyorlar o yüzden sordum.
Üniversitede zorlanmaz mıyım yani kitap okumadığım için

@Blackbeard doğru söylemiş. Ama diksiyonunuz iyi olsun, takıla takıla konuşmayın sonra öğrenciler daha kendisi cümle kuramıyor diye sövmesinler😀

Genelde öyle diyorlar o yüzden sordum.
Üniversitede zorlanmaz mıyım yani kitap okumadığım için
Bu işin kilit noktası kitap okumak değil. Kitap okumak sana bir şeyler katabilir ama ne okuduğun ve kendine ne katmak istediğinle orantılı. Tarih okuyan adamla aşk konulu roman okuyan insanı ben aynı kefeye koymam.

Olunabilir. Ama ben kitap okumayan birinin öğretmen olmasına karşıyım.

Mesela ne yönden karşısınız?
Merak ettim fikrinizi, biraz daha açabilir misiniz?

Bu işin kilit noktası kitap okumak değil. Kitap okumak sana bir şeyler katabilir ama ne okuduğun ve kendine ne katmak istediğinle orantılı. Tarih okuyan adamla aşk konulu roman okuyan insanı ben aynı kefeye koymam.
Haklısınız hocam.

Mesela ne yönden karşısınız?
Merak ettim fikrinizi, biraz daha açabilir misiniz?
Kitap okumayan bir insanın (bahsettiğim boş kişisel gelişim kitapları ve saçma aşk, cinsel romanlar değil) hayata bakış açısı her zaman sınırlı kalacaktır. İstediği kadar diksiyon, hitabet, retorik, gramer eğitimi alsın hep bir yanı eksik kalacaktır. Olaylara karşı mukayeseli yaklaşımı çok mümkün olmayacaktır. Problem çözme ve eleştirel düşünme becerileri (ki bir öğretmende son derece önemli olan beceriler) istenilen düzeye asla gelmeyecektir.

Son olarak sadece öğretmenler için değil birçok meslek için düşüncem bu şekilde. Kitap okumadan iyi bir avukat olunması, iyi bir katip olunması, iyi bir doktor olunması, iyi bir hemşire olunması, iyi bir polis olunması çokta olabilirliği olan bir şey değil. Özellikle insanlarla ilgili meslekleri tercih edenler kesinlikle kitap okumalıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı