Kitap okuma alışkanlığı olmayan birisi Türkçe ögretmeni olabilir mi?

Kitap okumayan bir insanın (bahsettiğim boş kişisel gelişim kitapları ve saçma aşk, cinsel romanlar değil) hayata bakış açısı her zaman sınırlı kalacaktır. İstediği kadar diksiyon, hitabet, retorik, gramer eğitimi alsın hep bir yanı eksik kalacaktır. Olaylara karşı mukayeseli yaklaşımı çok mümkün olmayacaktır. Problem çözme ve eleştirel düşünme becerileri (ki bir öğretmende son derece önemli olan beceriler) istenilen düzeye asla gelmeyecektir.

Son olarak sadece öğretmenler için değil birçok meslek için düşüncem bu şekilde. Kitap okumadan iyi bir avukat olunması, iyi bir katip olunması, iyi bir doktor olunması, iyi bir hemşire olunması, iyi bir polis olunması çok da olabilirliği olan bir şey değil. Özellikle insanlarla ilgili meslekleri tercih edenler kesinlikle kitap okumalıdır.

Ne gibi kitaplar önerirsiniz?
Bir de şöyle bir durum var herkes her kitabi sevmeyebilir/okumayabilir.
Örneğin sizin boş dediğiniz kitaplar bir başkası için okunabilirken başkasına göre iyi kitaplar size boş gelebilir.
Bu duruma göre hiçbir kitap iyi kitap durumunda olmuyor herkes her kitabi okumuyor çünkü.

Ne gibi kitaplar önerirsiniz?
Bir de şöyle bir durum var herkes her kitabi sevmeyebilir/okumayabilir.
Örneğin sizin boş dediğiniz kitaplar bir başkası için okunabilirken başkasına göre iyi kitaplar size boş gelebilir.
Bu duruma göre hiçbir kitap iyi kitap durumunda olmuyor herkes her kitabi okumuyor çünkü.
Kitap öner demeniz çok saçma olmuş. Hangi konuları ve ne tür şeyleri sevdiğinizi bilemeyiz bir kitapçıya gidip tek tek kitapları kurcalayarak size merak uyandıran kitabı seçip okuyacaksınız oldukça basit.

Kitap öner demeniz çok saçma olmuş. Hangi konuları ve ne tür şeyleri sevdiğinizi bilemeyiz bir kitapçıya gidip tek tek kitapları kurcalayarak size merak uyandıran kitabı seçip okuyacaksınız oldukça basit.
Evet dediğinizde haklısınız fakat ben @Bir Matmazel yazdıklarına karşı ona göre önerebileceği hangi kitap var onun için yazdım.
Ne okuduğunu merak ettiğim için yazdım yani.

Evet dediğinizde haklısınız fakat ben @Bir Matmazel yazdıklarına karşı ona göre önerebileceği hangi kitap var onun için yazdım.
Ne okuduğunu merak ettiğim için yazdım yani.
Önermek olarak değil ama ben size kendi sevdiğim kitaplardan birkaç tane tavsiye verebilirim isterseniz.

Stefan Zweig'ın novellalarını çok seviyorum. Gerçekten çok güzel hikayeleri var ve aynı zamanda ince kitaplar sizin için de başlangıç için iyi olabilir.

Yaşar Kemal - İnce Memed.
Douglas Adams - Otostopçu'nun Galaksi Rehberi
Hasan İzzettin Dinamo - Savaş ve Açlar
Zülfü Livaneli - Serenad
Jack London - Martin Eden.

İlk olarak önermek istediğim kitaplar bunlar şu an klasiklerden öneride bulunmak istemiyorum. Başlangıç ve kitap dünyasını sevmek için güzel örnekler bunlar.

Bir de bunun dışında kurgu olmayan,

Felsefe'nin Kısa Tarihi - Nigel Warburton
Tek Adam - Şevket Süreyya Aydemir
Devleti Aliyye - Halil İnalcık
Türklerin Tarihi - İlber Ortaylı
Kök Tengri'nin Çocukları - Ahmet Taşağıl
Türk Milli Kültürü - İbrahim Kafesoğlu.

Kitapları da önermek isterim.

Geri
Yukarı