Kitap okumaya nasıl alışılır?

466609

Hectopat
Makaleler
3
Merhaba, kitap okuyunca bir yerden sonra çok tuhaf oluyorum ve dikkatim dağılıyor. Bugün derste edebiyat hocası kitap okuttu zar zor 47 sayfa okuyabildim. Bir türlü düzene sokamadım. Bir gün okusam diğer gün okumuyorum. Sanırım kitapların türü bana pek uygun değil. Daha çok aksiyon türü seveceğimi düşünüyorum. Buna zamanla mı alışırım çünkü uzun bir zamandır düzenli okumuyorum. Öneriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana da bazı kitaplar öyle geliyor. Bence bu yazarın anlatım biçimine bağlı. Mesela bence hayvan çiftliği çok sürükleyici bir kitap. Günde bir oturuşta en az 70 sayfa okurdum. Çünkü yazar sana sonunda ne olacağını merak ettiriyor. Zaten ne ara okumuşsun anlayamıyorsun bile.

Tek oturuşta onlarca sayfa okuman gerekmiyor. Eğer dikkatinin dağılmasının sebebi sıkılmansa sürükleyici tarzda kitapları tercih edebilirsin. Agatha Christie, George Orwell, Jean Christophe Grange gibi yazarları önerebilirim. İyi okumalar!

Başlarda yavaş yavaş ama istikrarlı bir şekilde okumak gerek bence. 5-10 sayfa misal. Sonrası gelir, kişi eğer sırf okumak için değil de kendine bir şeyler katmak istiyorsa. Benim yorumum bu yönde.

Bana bir anlık istek ile geliyor. Mesela şuan Witcher serisini okuyorum. Oyunlarını çok kez bitirdim ve şimdi de kitabını bitirmek istiyorum.

@466609 önce ilgini çeken bir kitap al mesela ne seversiniz acıklı ya da eğlenceli ona göre bir kitap al sonra boş zamanında 5 veya 10 sayfa oku sana kalmış günde 10 sayfa okusan haftada 70 sayfa eğer istersen zamanla artır sayfa sayısını.

Başlarda yavaş yavaş ama istikrarlı bir şekilde okumak gerek bence. 5-10 sayfa misal. Sonrası gelir, kişi eğer sırf okumak için değil de kendine bir şeyler katmak istiyorsa. Benim yorumum bu yönde.
Asılında kitapları severim ama uzun zamandır okumuyorum. Zaten sınav var ona da hazırlık için kitap okumanın güzel bir etkisi var.

Geri
Yukarı