Kitap okurken bir önceki sayfayı unutmak

Sorum başlıktaki gibi ben kitaba sanırım kendimi veremiyorum okuyayım da bitsin diyorum gibi bir şey kendimi kitaba nasıl veririm? Attila okuyordum onu bıraktım tamamen Abdülhamid'in kurtlarla dansına geçtim, neden mi? Bu kitabı acayip merak ettiğimden Attila'ya en baştan başlayacağım kendimi kitaba nasıl veririm?
Kitap okumak sanıldığının aksine kolay bir şey değildir. Bir kitabı okurken bulunduğun ortam ve o anki ruh haline kadar bütün bu etkenler senin kitap okumana engel olabilir. Yukarıda arkadaşın yazdığı gibi okuduğun ortamdaki ışık bile buna dahil gözlerini yorar uykunu getirir vs. gibi şeylere yol açabilir.

Öncelikle kitap okumak için kendine en uygun pozisyonu ve konumu seçmelisin. Ardından şöyle bir durup düşünmen lazım ben ne tür kitaplardan hoşlanıyorum? Benim ilgimi çeken kategori ne? Hangi kitabı okursam sıkılmadan ve bıkmadan bitirebilirim. Bunları düşünerek bir kitabı alırsan emin ol hem kitaba kendini daha çok vereceksin hem de okudukların aklında daha fazla kalacak.

Eğer sen öğle vakti kitap okurken gidip de yatağa uzanırsan tabii ki ister istemez uykun gelir. Çünkü beyin insanla oyun oynuyor. Normalde yatağa ne zaman veya ne için gidersin? Tabii ki yatmak için değil mi? İşte sen elinde kitapla yatağa girdiğinde beynin sana artık bunu yıllardır yaptığın bir alışkanlık olduğu için direk uyku hormonu salgılamaya başlıyor tüm sorun burda.

direk uyku hormonu salgılamaya başlıyor tüm sorun burda.
Keşke ben de yatağa direkt girince "Aha bizimki uyuyacak." deseydi. :)

En iyi kitap okuma pozisyonu bence ne çok parlak ne de çok loş bir ışıkta, serin bir ortamda, koltukta hafif oturmuş ama hafif yatmış pozisyonda hiçbir yerin ağrımayacak şekilde okumak.

Başka bir konuyu istemsizce düşünmeye başlayınca olabiliyor. Tavsiyem çok sesli olmayacak bir şekilde piyano dinleyebilirsiniz. Hem rahatlatır, hem odaklanırsınız.

Başka bir konuyu istemsizce düşünmeye başlayınca olabiliyor. Tavsiyem çok sesli olmayacak bir şekilde piyano dinleyebilirsiniz. Hem rahatlatır, hem odaklanırsınız.
Bence müzik kişiden kişiye değişiyor. Mesela ben çok hareketli parçaları dinlerken bile kitap okuyabiliyorum. Etrafta kıyamet koparken de kitaba odaklanabiliyorum.

Odaklanacağız diye kendimizi de çok rahata alıştırmamak lazım. Ben özellikle ortaokul zamanları sınıftakiler kıyamet koparırken kitap okumaya alışa alışa artık her yerde okuyabilir hâle geldim. Ev konforu olmayan yerde dahi okumak isteyince çok faydasını görüyorsun.

Geri
Yukarı