Kitap okurken uyku gelmesi

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Arkadaşlar, kitabımı önüme alıyorum ve okuyorum. Yatarak okuyunca genelde uykum geliyor, ben de belimi doğrultuyorum yani oturuyorum düzgünce ve okuyorum masamda fakat bu sefer de uykum geliyor. Yüzümü soğuk suyla yıkayınca falan gene oluyor. Bu sabah kalkınca ve 1 saat sonra kitap okumayı deneyince de uykum geliyor. Siz kitap okuyanlar nasıl okuyorsunuz? Bu arada bir kitap üzerine yapmadım bu deneyi kendime, birkaç kitapta denedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kahve/çay içmeyi deneyebilirsiniz. Sıkıcı bir şey. Okurken de ister istemez rahat bir pozisyon alıyorsunuz ve beyniniz o kadar da iş yapmıyor. İster istemez uyku geliyor.
Ben genelde bir gün 5-6 saat okuyup 3-4 gün toplam yarım saat anca okuyorum. Bu aralar uyku pek tutmadığı için gece kalkınca yüzümü yıkayıp kitap okuyorum.
Uykudan hemen önce veya sonra yerine daha ara bir zamanı da deneyebilirsiniz.

Kahve/çay içmeyi deneyebilirsiniz. Sıkıcı bir şey. Okurken de ister istemez rahat bir pozisyon alıyorsunuz ve beyniniz o kadar da iş yapmıyor. İster istemez uyku geliyor.
Ben genelde bir gün 5-6 saat okuyup 3-4 gün toplam yarım saat anca okuyorum. Bu aralar uyku pek tutmadığı için gece kalkınca yüzümü yıkayıp kitap okuyorum.
Uykudan hemen önce veya sonra yerine daha ara bir zamanı da deneyebilirsiniz.
Bende deneyeceğim kahveyi valla ya, kitap okuyamıyorum. Bir de boş zamanlarımda kitap okumak istemiyorum telefondan veya bilgisayardan sıkılsamda. Yoksa ben günde 1 kitap bitiririm, günde en az 5 saat boş boş oturuyorum.

Kendine bir okuma köşesi yaratabilirsin. Oturma pozisyonun daha dik, uygun bir ışık ve fazla eşyadan arınmış bir şekilde güzel verim alabilirsin. En önemlisi ise kitap içeriğinin senin ilgi alanına uygun olması. Bu durumda akıcılığı yakalayabilirsin. İlgi alanın dışında şeyler keşfetmek, okumak istersen bunu belirli sayfa sayısı ile sınırlayarak ve yavaşça bu sınırı artırarak düzenini oturtursun.

Geri
Yukarı