Kitap okuyan ve okumayan arasındaki en belirgin fark nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hangi kitapları okuduğuna göre değişir. Faydasız, boş kitapları okursan okumayan kişi senden üstün olur. Faydalı kitaplar okuyan biriyle hiç okumayan biri arasındaki fark ilimdir elbette.

Bence akıcı konuşma.

Sanmıyorum. Akıcı konuşamama bir çok nedene bağlı. En bilineni sosyal fobi ve anksiyete. Okuduğunuz kitaplara göre davranışlarınız da değişmeli aksi takdirde arada bir fark olmuyor.

• Okuyan insan okumayan insana göre daha akıcı konuşur. Okuyan insan cümleleri ve kelimeleri tam ve akıcı bir şekilde konuşurken, okumayan insan ımm, şeyy gibi kalıplar kullanır.

• Okuyan insanın daha geniş bir hayal dünyası olur. Geniş bir bakış açısına sahip olur.

• Okuyan insan daha fazla kelime bilir. Kelime sıkıntısı çekmez.

• Okumayan insan olaylara geniş bakamaz. Olayları süzgecinden iyi geçiremez.

• Okuyan insan karşılaştığı problemlere mantıklı çözümler üretebilir.

• Okuyan insanın kendine güveni daha fazladır. Özgüven sahibidir.

Bence olay sadece kitap okumak ya da okumamak değil. Hangi tür kitap okuduğunda.
Ben kitap okumayı sevmem fakat internet sitelerinde bilimsel ya da gündelik hayatımda işe yaracak şeyleri okumayı severim.

Şimdi düşünelim ben kitap okumuyorum fakat bilimsel yazılar, sanat, popüler kültür, makalelere göz atıyorum diğer tarafta da "kitap" okuyan biri olsun.

Bu "kitap" okuyan arkadaş Aşk-ı Memnu, Kürk Mantolu Madonna, "Sadece Şeyma" okuyor. Kitap okumayan birinden nasıl artı olarak bir farkı olabilir ?

Bence bilimsel kitaplar, tarih kitapları, insanın gelişimine katkı sağlayacak kitaplar fark yaratır. Sadece kitap okumak değil.
" Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu ? "

• Okuyan insan okumayan insana göre daha akıcı konuşur. Okuyan insan cümleleri ve kelimeleri tam ve akıcı bir şekilde konuşurken, okumayan insan ımm, şeyy gibi kalıplar kullanır.

• Okuyan insanın daha geniş bir hayal dünyası olur. Geniş bir bakış açısına sahip olur.

• Okuyan insan daha fazla kelime bilir. Kelime sıkıntısı çekmez.

• Okumayan insan olaylara geniş bakamaz. Olayları süzgecinden iyi geçiremez.

• Okuyan insan karşılaştığı problemlere mantıklı çözümler üretebilir.

• Okuyan insanın kendine güveni daha fazladır. Özgüven sahibidir.

Son üç madde bilimsel konular ve özellikle Matematik için daha uygun. Matematik, Geometri, Fizik gibi kısaca sayısal derslerin iyi olmasıyla alakalıdır. Kitap okuyarak insanın sadece " hayal dünyası " gelişebilir.

Son düzenleme:
Bence olay sadece kitap okumak ya da okumamak değil. Hangi tür kitap okuduğunda.
Ben kitap okumayı sevmem fakat internet sitelerinde bilimsel ya da gündelik hayatımda işe yaracak şeyleri okumayı severim.

Şimdi düşünelim ben kitap okumuyorum fakat bilimsel yazılar, sanat, popüler kültür, makalelere göz atıyorum diğer tarafta da "kitap" okuyan biri olsun.

Bu "kitap" okuyan arkadaş Aşk-ı Memnu, Kürk Mantolu Madonna, "Sadece Şeyma" okuyor. Kitap okumayan birinden nasıl artı olarak bir farkı olabilir ?

Bence bilimsel kitaplar, tarih kitapları, insanın gelişimine katkı sağlayacak kitaplar fark yaratır. Sadece kitap okumak değil.
" Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu ? "

Son üç madde bilimsel konular ve özellikle Matematik için daha uygun. Matematik, Geometri, Fizik gibi kısaca sayısal derslerin iyi olmasıyla alakalıdır. Kitap okuyarak insanın sadece " hayal dünyası " gelişebilir.

Kürk Mantolu Madonna ile Sadece Şeyma kitabını bir tutmanız muazzam.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı