Okuduğunu anlamamak

Hocam kitap seçmek için ne yapıyorsunuz?

Mesela Dan Brown dediniz, ben bu kitabı rastgele veya tavsiye ile almak yerine kitaba heveslenmek merak etmek öyle almak istiyorum. Dizi ve film olsa trailer izleyip karar verirdim. Ama kitaplarda bu arka kapaktaki yazıları yetersiz buluyorum. Sizin farklı bir yönteminiz var mı?
Ne tarz kitap okumayı seviyorsunuz? Önce siz kendiniz bu sorunun cevabını vermelisiniz. Kimi insan politik kitaplar sever, kimi tarih, kimi roman, kimi bilim kurgu, kimi felsefe, kimi psikoloji. Kimi de bir çok tarzda sever ve okur.

Ne tarz kitap okumayı seviyorsunuz? Önce siz kendiniz bu sorunun cevabını vermelisiniz. Kimi insan politik kitaplar sever, kimi tarih, kimi roman, kimi bilim kurgu, kimi felsefe, kimi psikoloji. Kimi de birçok tarzda sever ve okur.

Bana betimlemeden uzak kitaplar daha akıcı geliyor. Sanırım bu imkansız bir şey :D

Severek okuduğum bir kitap Harry Potter'ın tiyatro kitabıydı.onu bir oturuşta bitirmiştim. Aynı şekilde Kumarbaz kitabını da bir nefeste okudum.

Genel olarak sevdiğim net bir tür olduğunu söyleyemem. Basit ama beni meraklandıran şeyleri okumak iyi geliyor. Mesela Harry Potter serisini çok severdim ve onun devamı niteliğinde olduğu için meraktan tek seferde bitirmiştim. Aynı şekilde Kumarbaz kitabını da bir dizide görmüştüm ve heves etmiştim bir kumarbazın hayatı diyerekten bir nefeste okumuştum.

Monte cristo kitabını da severim hatta başladımda ama devam edemedim çok zor geldi.

Otostopçunun Galaksi Rehberi serisini önerebilirim, hem kısa, hem dili kolay, hem de tarihin en iyi bilimkurgu eserlerinden birisidir. Kitap okumaya ilk başladığım dönemlerde çok keyif alarak okumuştum. Birkaç saat içerisinde bitirdiğimi bilirim tek kitabını.

Yaş 22, ve evet daha önce hiç kitap okumadım diyebilirim. Alışmak istiyorum ama sırf kitap okudum demek için de kitap okumak istemiyorum, birkaç kitap deneyimledim ve çok sıkıldım. Basit kitap diye de bir şey yok, dostoyevski okudum o da aşırı ağır bir dile sahipti.

22

Yalnız olmadığıma sevindim ama sizin içinde üzüldüm :D
Sözlük ve Türkçe konu anlatım kitabıyla işe başlayabilirsiniz. İmla ile metinlerdeki vurguyu, tonlamayı ve nefesleri ayırt ederek devrik cümleler de dahil ana düşünceyi ve anlatımın akışını kavrayabilirsiniz. Tabi ondan evvel sözlükle temel anlamları kavramakta fayda var. Alıştırma için bol hikaye (daha yalın, konuşma dilinde) kitabı okuyabilirsiniz ama tekdüze okuma yapmamanız daha iyi olur yani okudum, geçtim ve bitti değil de odaklandım, anlamadığım kelimeyi ya da cümleyi not ettim ve anlamama sebep olanı bulmaya çalıştım şeklinde yol izlerseniz daha rahat edersiniz. En kilit kısım kelimelerin anlamı (onun için sözcükte anlam çalışılabilir) ve odaklanabilmek.

Bana betimlemeden uzak kitaplar daha akıcı geliyor. Sanırım bu imkansız bir şey :D

Severek okuduğum bir kitap Harry Potter'ın tiyatro kitabıydı.onu bir oturuşta bitirmiştim. Aynı şekilde Kumarbaz kitabını da bir nefeste okudum.

Genel olarak sevdiğim net bir tür olduğunu söyleyemem. Basit ama beni meraklandıran şeyleri okumak iyi geliyor. Mesela Harry Potter serisini çok severdim ve onun devamı niteliğinde olduğu için meraktan tek seferde bitirmiştim. Aynı şekilde Kumarbaz kitabını da bir dizide görmüştüm ve heves etmiştim bir kumarbazın hayatı diyerekten bir nefeste okumuştum.

Monte cristo kitabını da severim hatta başladımda ama devam edemedim çok zor geldi.
Harry potterin tiyatro kitabını sevdiyseniz harry Potter serisine başlayabilirsiniz. Gayet basit bir dille yazılmış akıcı bir kitap serisidir.

Daha sade kitapları okumalısınız önce. Bu metin sanki bilinç akışı tekniği ile yazılmış bir kitaptan alıntıya benziyor ki en zor okunan tekniklerden biridir. Yani Sabahattin Ali okumadan Şule Gürbüz okumaya çalışmak, Jack London okumadan Marcel Proust, Virginia Woolf okumaya çalışmak gibi bir şey olur sizinkisi.

Şu yazarların kitapları ile başlayabilirsiniz: yerli olarak, Sabahattin Ali, Zülfü Livaneli, Hasan İzzettin Dinamo, biraz daha ilerleme kaydettikten sonra Yakup Kadri ve Yaşar Kemal. Yaşar Kemal'i okurken kesinlikle zinde ve berrak bir zihinle okuyun her satırı her saniyesi muhteşem olan bir yazardır.

Yabancı olaraksa öncelikle modern klasiklerden Jack London okuyun. Sade ve anlaşılırdır. Daha sonra Stefan Zweig'ın novellalarına girin. Ardından yavaş yavaş betimlemelerin sizi içine çektiğini ve kitaplardaki atmosferin filmlerden ya da oyunlardan kat kat daha iyi olduğunu göreceksiniz.

İşte bu aşamadan sonra hem yukarıdaki alıntıyı anlamaya başlayacak hem de artık Marcel Proust, Şule Gürbüz'ü okuyorum ben! diyebileceksiniz.

Geri
Yukarı