Kız arkadaşımın ateist olduğunu öğrendim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Samicenk

Hectopat
Selamlar hocalarım, kusura bakmayın bu tür şeyler bu foruma pek yakışmaz ama başka sorabileceğim yer yok. Öncelikle bana cevap verecek hocalarım, lütfen Müslüman olanlar cevap versin. Yeni bir ilişkim oldu, kız arkadaşımın ateist olduğunu öğrendim ve ben abdestinde namazında bir insanım. İlişkilerimde her zaman ciddi olduğumu karşımdakine dile getiririm. Benim Alevi, Sünni, dinsiz, her tür yakın arkadaşım var hepsi de çok iyi insanlar ama konu sevgililiğe gelince bir türlü kızı sevemiyorum. Bide diğer yandan bakarsak ilişki ciddiye giderse evlenemiyorum da. Ailem dinsiz biri ile birlikte olmamı istemiyorlar ama Müslüman birisiyle olursam (nasıl biri olduğu fark etmez) arkamda duruyor ve destekliyorlar. Kafam çok karışık dini Müslüman olan arkadaşlar bana akıl verebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıkçası kızı dini inancından dolayı sende sevemiyorsan oyalamayın birbirinizi. Ama yok ben seviyorum ailem istemiyor diyorsanda bu konuda da aileni ikna etmen gerekir sonuç olarak onlar evlenmeyecekler kız ile. Ayrıca yorumu müslüman birinin yapmasıyla yapmaması arasında ne gibi farklar olabilir anlam veremedim. Normal bir birey herkes gibi genel anlamda düşünür.

Selamlar hocalarım, kusura bakmayın bu tür şeyler bu foruma pek yakışmaz ama başka sorabileceğim yer yok. Öncelikle bana cevap verecek hocalarım, lütfen Müslüman olanlar cevap versin. Yeni bir ilişkim oldu, kız arkadaşımın ateist olduğunu öğrendim ve ben abdestinde namazında bir insanım. İlişkilerimde her zaman ciddi olduğumu karşımdakine dile getiririm. Benim Alevi, Sünni, dinsiz, her tür yakın arkadaşım var hepsi de çok iyi insanlar ama konu sevgililiğe gelince bir türlü kızı sevemiyorum. Bide diğer yandan bakarsak ilişki ciddiye giderse evlenemiyorum da. Ailem dinsiz biri ile birlikte olmamı istemiyorlar ama Müslüman birisiyle olursam (nasıl biri olduğu fark etmez) arkamda duruyor ve destekliyorlar. Kafam çok karışık dini Müslüman olan arkadaşlar bana akıl verebilir mi?
Öncelikle ben müslümanım Allahım'a inancım tam ve müsait oldukça namazımı kılan biriyim. Bu inanç meselesi bir karardır. Sevgilinin vermiş olduğu karar seni neden etkilesinki dostum? Yani ağzı bozuk biriyse veyahut çok fazla sigara vs. içiyorsa tamam bunlar seni kötü etkileyebilir ve soğuyabilirsin fakat ateist olmasının sana veya ailene zararı nedir ki? Ortada eğer aşk duyuyorsan böyle tabuların bence hiçbir anlamı yok o yüzden bunu sorduğun için gerçekten sevdiğini düşünmüyorum ben. Sevgilinin bu konuda verdiğin karar yine sevgilini etkiler sana asla bir etkisi olmaz ne de olsa.

Açıkçası kızı dini inancından dolayı sende sevemiyorsan oyalamayın birbirinizi. Ama yok ben seviyorum ailem istemiyor diyorsanda bu konuda da aileni ikna etmen gerekir sonuç olarak onlar evlenmeyecekler kız ile.
Sırf dini veya inanmıyor diye sevmemesi de saçma geliyor bana.

Ve sen gerçekten sever ve bu durum umrunda olmazsa fakat ailen dert ederse onları nasıl ikna edebilirsin bilmiyorum fakat sevdiğin kişi ile ailen evlenmeyecek ki dostum onlara ne açıkçası. Tekrardan dediğim gibi ortada aşk varsa bu inanç konusunun en azından hiçbir önemi yok. Çünkü birbirinizi asla kötü etkilemeyeceğiniz bir konu bu.

O yüzden senin gerçekten sevdiğine inanmıyorum böyle şeyler aklında çelişki bırakıyorsa. Yanlış anlama konu başka şeyler olsa yukarıda da örneğini verdiğim "ağzının çok bozuk olması veya sen içmemene rağmen çok fazla sigara içmesi" gibi şeylerden ötürü soğuyabilirsin fakat bu inancın sana asla bir zararı yok.

Aileye saygı duymakla itaat etmek arasındaki ince çizgiyi taşırmayın. Ailenin evleneceğin kızı seçmek gibi bir lüksü olamaz. Kızın inancına gelecek olursak belli ki için rahat etmeyecek ve durum bu şekilde devam edecekse de gerekirse ayrılın. Kızlık bir şey yok sorun yaratan taraf sensin.

Öncelikle ben Müslüman'ım Allahım'a inancım tam ve müsait oldukça namazımı kılan biriyim. Bu inanç meselesi bir karardır. Sevgilinin vermiş olduğu karar seni neden etkilesinki dostum? Yani ağzı bozuk biriyse veyahut çok fazla sigara vs. içiyorsa tamam bunlar seni kötü etkileyebilir ve soğuyabilirsin fakat ateist olmasının sana veya ailene zararı nedir ki? Ortada eğer aşk duyuyorsan böyle tabuların bence hiçbir anlamı yok o yüzden bunu sorduğun için gerçekten sevdiğini düşünmüyorum ben. Sevgilinin bu konuda verdiğin karar yine sevgilini etkiler sana asla bir etkisi olmaz ne de olsa.

Abicim belki sen müslümansın ben de ateist im deyip te adama kötü şeyler yaparsa mesela müslümanlıktan vazgeçirmek gibi Allah korusun

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı