Kız kardeşiniz ile sokakta rahatça yürüyebiliyor musunuz?

Klasik bir "Ne bakıyon dayı!" davası. İnsan insana bakar. Açık giyinse de bakar, kapalı giyinse de bakar, hatta çıplaksa bile bakabilir. İsterse hiç bakmaz. Özellikle sizi takip edip bakıyorsa bu bir sorun tabii ki ama şu durumda sadece boşa sinirleniyorsunuz. Mesela ben hiçbir kadınla rahatsız olmasın diye göz teması kurmamaya çalışıyorum çünkü senin gibi demeyeyim de bir tık daha kıskanç insanlar (!) bir anda bacağından döner bıçağı çıkarabilir diye. Bu yüzden sadece sinirlerinizi dizginlemelisiniz. Sizin gibilerin bacı sevdası yüzünden kadınların yüzlerine bakamıyorum. Çok da meraklı değilim yüzlerine bakmaya ama hani insanlar hayvanlardan farklı olarak yüz yüze iletişim kurar falan ya o şekilde diyeyim.

Bakmak var, bakmak var simdi... Biri gozuyle taciz eder, bir tanesi selam verir bu farki da anlayabilmek lazim. Bir gun ablamla sokakta geziyorum ablam 55 yasinda yasini basini almis bir kadin. Iki tane tam AKP hanzosu gelmis gecerken bu burusmus gitmis la eskimis gibi bir sey soyledi. Simdi ben bu insanlara musamaga gosteremedim diye kiskanc mi oluyorum? Allahin okuzune goz gore gore hakaret ettigi icin tepki verdim diye kiskanc mi oluyorum? Forumda da okuzce dusunceler almis kendini gitmis.

"Bunların hiç mi kız kardeşi yok, neden bakıyorlar?" diye sormuşsun. Bu kız kardeşinin olup olmamasıyla çok fazla alakalı değil bence. Aile ve yaşam standartlarının durumu daha kritik bu konuda. Nerden mi biliyorum. Kendimden.

Yakın çevremde ve ailemde pek kız bulunmuyor. Bulunsa bile yaşları benden büyüktü. Ben de pek girişken bir insan olmadığım için çevremde tanıdık kız yok maalesef. Yolda çekici, bakımlı bir kız görünce, yol da fazla kalabalık olmadığı takdirde arkamı dönüp onlara bakıyorum. Bakıyorum çünkü başka bir şekilde canlı kanlı kız görme şansım yok. İnternette, televizyonda görmekle yetiniyorum.

Bazı kişiler çekingen olmasa dahi yol yordam bilmediği için çevresinde kız bulundurma şansları olmuyor. Ben yol yordam bildiğimi tahmin ediyorum (uzun süredir hiç girişimde bulunmadım, pek emin değilim bu konuda) ama çekingen birisiyim.

Klasik bir "Ne bakıyon dayı!" davası. İnsan insana bakar. Açık giyinse de bakar, kapalı giyinse de bakar, hatta çıplaksa bile bakabilir. İsterse hiç bakmaz. Özellikle sizi takip edip bakıyorsa bu bir sorun tabii ki ama şu durumda sadece boşa sinirleniyorsunuz. Mesela ben hiçbir kadınla rahatsız olmasın diye göz teması kurmamaya çalışıyorum çünkü senin gibi demeyeyim de bir tık daha kıskanç insanlar (!) bir anda bacağından döner bıçağı çıkarabilir diye. Bu yüzden sadece sinirlerinizi dizginlemelisiniz. Sizin gibilerin bacı sevdası yüzünden kadınların yüzlerine bakamıyorum. Çok da meraklı değilim yüzlerine bakmaya ama hani insanlar hayvanlardan farklı olarak yüz yüze iletişim kurar falan ya o şekilde diyeyim.

Yolda gözü kapalı yürüyün denmiyor, insanları rahatsız edecek göz temaslarında bulunmayın.

Yolda gözü kapalı yürüyün denmiyor, insanları rahatsız edecek göz temaslarında bulunmayın.
Türkiye gibi bir ülkede yaşıyorsan ve mahallen normal bir mahalle değilse gözün kapalı yürüsen bile ne bakıyorsun diyen çıkıyor. Yaşamadan bilemezsiniz.

Geri
Yukarı