Kızdan özel fotoğraf istemek ayrılık sebebi mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sevgili olmalari neden ahlaksizlik degil peki?
Evlenmeden nereye kadar ilerleyebiliyor ciftler? Cizgiyi nereye cekiyoruz?
Adini daha once duymadigin bir devlet yetkilisi onay vermeden cinsel iliski neden ahlaksizlik?
Anlatmak istediğimi anlamamışsınız. Bir erkeğin veya kızın çıplak fotoğraf istenmesini kesinlikle ahlaksızlıkca buluyorum. Evlenme öncesinde böyle bir teklif bence kabul edilebilir değil. Evlenmek bir resmiyettir, dini açıdan bütünlük taşımaz. Dini açıdan imam nikahı kıyılır. Ben dinden bağımsız söyledim yani evliliği.

Sizin bu resmiyetten öte olan ilişkiniz ancak gayriresmî olur. Ortaokul, lise sevgililikerinden bahsetmiyorum. Onlar basit ve çok kısa süren birliktelikler.

Ayrıca, adam cinsellik istiyorsa paşa paşa gitsin evlensin. İşi resmiyete döksün. Erkeklerin cinsellik adı altında kadınlarımızı kullan-at olarak kullanmalarına karşı oldum. Dikkat ettiyseniz, toplumda da bir kullan-at ve malı gibi görme alışkanlığı mevcut. Şunu da tekrar ediyorum: Cinsellik, sevgililik normaldir. Ama tadında.

Gerçekten şunu da merak ediyorum. Kendi kızınıza böyle bir teklif yapılsa ve siz de öğrenseniz ne derdiniz?
Evlilik öncesi cinsellik istemek terbiyesizlik, patavatsızlık ve ahlaksızlık; bunu yapan karaktersiz imiş. Bunlar hoşgörü dinine mensup ideal bir bireyden çıkan görüşler değilse, cinselliğin ahlaksızlık olarak görülmesinin esas sebebi nedir? Aynı şeyi ben de merak ediyorum.
Cinsellik bir ihtiyaçtır. Ama bir erkeğin veya kızın çıplak fotoğraf istemesi kabul edilemez. Bu benim gorusum. Bence, bana göre ifadeler kullandım dikkat ederseniz.

Bahsi geçen arkadaş da gitsin evlensin. "Düzenli" bir hayat yaşasın.

Anlatmak istediğimi anlamamışsınız. Bir erkeğin veya kızın çıplak fotoğraf istenmesini kesinlikle ahlaksızlıkca buluyorum. Evlenme öncesinde böyle bir teklif bence kabul edilebilir değil. Evlenmek bir resmiyettir, dini açıdan bütünlük taşımaz. Dini açıdan imam nikahı kıyılır. Ben dinden bağımsız söyledim yani evliliği.

Sizin bu resmiyetten öte olan ilişkiniz ancak gayriresmî olur. Ortaokul, lise sevgililikerinden bahsetmiyorum. Onlar basit ve çok kısa süren birliktelikler.

Ayrıca, adam cinsellik istiyorsa paşa paşa gitsin evlensin. İşi resmiyete döksün. Erkeklerin cinsellik adı altında kadınlarımızı kullan-at olarak kullanmalarına karşı oldum. Dikkat ettiyseniz, toplumda da bir kullan-at ve malı gibi görme alışkanlığı mevcut. Şunu da tekrar ediyorum: Cinsellik, sevgililik normaldir. Ama tadında.

Gerçekten şunu da merak ediyorum. Kendi kızınıza böyle bir teklif yapılsa ve siz de öğrenseniz ne derdiniz?

Cinsellik bir ihtiyaçtır. Ama bir erkeğin veya kızın çıplak fotoğraf istemesi kabul edilemez. Bu benim gorusum. Bence, bana göre ifadeler kullandım dikkat ederseniz. Gitsin evlensin. "Düzenli" bir hayat yaşasın.

Olay dine baglandigi icin tartismayi surdurmek istemiyorum. Evlilik olaya bir resmiyet kazandirsa da, ahlak ile ilintisi yok bana gore. Bir hareketi evlendikten sonra yapmak ve evlenmeden once yapmak neden o hareketin ahlakli ya da ahlaksiz oldugu hakkinda sonucu degistirsin? Bu bana sacma geliyor. Sosyal guvence ( cocuk yapmak, aile hukuku vs ) acisindan evliligin avantajlarini bir kenara koyarsan, sadece cinsel iliskiyi mesrulastirmak acisindan bence sacma. Ama dedigim gibi, cok da uzatmayacagim bu meseleyi : )

Yetiskin ise ne yapacagina karismam. Ne yapacagina kendisi en dogru sekilde karar verecek sekilde yetistirmeye calisirim. Ben onu engellesem dahi o beni asip yine ne halt yiyecekse yer. Ben ona hayatta karsisina cikacak her ayrimda ne dogru - ne yanlis onceden gosteremem. Dogru bir egitim ve ahlak bilinciyle yetistirebilirsem kendisi karsisina ne cikarsa dogru - yanlis ayrimini yalnizca aklini kullanarak ulasabilir. Bence dogru olan bu. Bir sey dogruysa kitaplarda okumasina ya da hocalardan dinlemesine gerek kalmadan akil ve mantikla ulasilabilir olmalidir. ( Kitap ya da hocadan ogrenmesinde de sakinca yok, dogru dogrudur )

Yetiskin degilse cocugum o fotografi isteyen arkadasa onu sasirtacak baska bir fotograf gonderirim. Onlar dusunsun sonrasini : )

@bitwise istediğiniz cevabı alamamışsınız sanırım. Sorunuz yerinde ve güzel bir soru.
Kendi ahlak anlayışımla cevap vereceğim.

Sizin de belirttiğiniz gibi olgunlaşmış ve aklı başında kişiler için konuşuyorum ben de.

Evlilik bana göre bir mühürdür, sevgidir, sadakattir, sözdür, sabırdır ve güvencedir.

Evlilik dışı cinsel ilişkileri de bu hükümlere aykırı olduğu için doğru bulmuyorum.

Biriyle tanışır tanışmaz cinsel ilişki istemiyorsunuz, değil mi? O kişiyi tanımanız ve sevmeniz gerekiyor önce, aradan zaman geçiyor. Evlenmeye karar verdiğinizde o kişiyle hayatınızı birleştirme kararı almış oluyorsunuz. Bu süreç bitmeden cinsel ilişkiye giriliyorsa ama sonrasında evlilik de gerçekleşmişse evlilik hükümlerinden sabır, sadakat ve söz hükümleri çiğnenmiş oluyor. Sebebi de şu; bu süreç tamamlanana kadar ilişkinin sağlığı ve devamı konusunda net bir şey belli olmuyor. Riske girilmiş oluyor ve sonraki ilişkilerde de kişileri etkiliyor.

Süreç tamam, evlilik kararı da aldık, okey; bundan sonra da kültürlere göre evlilik töreni (varsa) yapılır. Peki bu noktadan nikaha kadar neden doğru değil? Bence bu da sabır ile ilgili.
İlişkinin önceden nasılsa öyle devam etmesi nikahı veya evliliği gereksiz ve anlamsız kılar. Daha öncesinde zaten cinsel ilişki yaşanıyor çünkü. Nikah işte bu noktada bir dönüm noktasıdır. Sözlerin verildiği ve sadakatin gösterildiği mühürdür.

Bu mühür olmasa aile kültürü de olmazdı bence.

Günümüz ilişkilerinde çok karistirilan bir şey var. Taraflar ne istediklerini bilmiyor. Bazı erkekler sevgililerinden ya da eşlerinden eskortluk yapmalarini istiyor. Sağlıklı bir dusunce yapısı degıl.

Cinsel münasebette bulunamayacaksan sevgili olmanın anlamı ne ? Sevgili ve arkadaşlık arasında belli ölçüde bağlar var, arkadaşım dediğim insanla keyifli vakit geçir dertleşirsin, sevgilinle de aynı şeyi yaparsın ancak temel fark sevgilinle beden ilişkisi kurabilmendir, aksi taktirde sevgili olmanın anlamı kalmaz.

Kız arkadaşımın sevgilisi kendisinden özel uygunsuz fotoğraf istemiş. Anladınız siz tam olarak tabirini söylemek istemiyorum. Hatta isteme şekli daha trajikomik o kelimeyi yazıp '?' koymuş. Kız arkadaşım da böyle bir insan değil. O gerçekten içten seviyor. Ama bu sevgilisi böyle saçma sapan şeyler isteyen birisi. Üzülüyorum onun adına. Kaç kere ayrılması gerektiğini söyledim. En kısa zamanda yapacağını, şu anlık kafasının karışık olduğunu söyledi. Kız kesinlikle böyle şeyler atacak birisi değil, bana da söyledi zaten eğer böyle bir şey yaparsa kullanılmış gibi hissedeceğini. Sizce bu ilişkilerde olabilecek bir şey mi ? Daha 1 aylık ilişkileri var ve hayatta sadece 1 kere görüşmüşler. Benim burada ne yapmam gerekiyor? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Not: Kız arkadaşımla 1 yıldır yakın arkadaşız, bana güveni sonsuz.
Klasik TR kızı badboy aşkı... Zamanında ben de yaparken saf kız karşıma çıkardı çok pişmanım :(. Senin yapman gereken çocuktan ayrılmasını sağlaman yoksa kafayı yer feminist olur.

Klasik ergen tipli abaza. Acilen bıraksın.

Kararım tekrar yazıyorum hocam, hiç düşünmeden ayrılsın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı