Klasik gitar ve Akustik gitar farkı

Hayır ben kendi bilgimle aşağıdaki kullanıcının hatasını düzelttim.

@toprakcanakyapi

Ayrıca 30 yıldır gitar çalıyorsanız lütfen yanlışımı söyleyin ben çok bilen birisi değilim yanlışım varsa doğrusunu öğrenmek isterim.​

Hayır ben kendi bilgimle aşağıdaki kullanıcının hatasını düzelttim.

@toprakcanakyapi

Ayrıca 30 yıldır gitar çalıyorsanız lütfen yanlışımı söyleyin ben çok bilen birisi değilim yanlışım varsa doğrusunu öğrenmek isterim.​

Mesajını alıntılayarak "hayır öyle değil" diyerek ortaya çıktığınız yazı bana ait. İsterseniz tekrar bakın.

Yazdıklarınız yanlış. Doğrularını yazmıştım zaten.

Mesajını alıntılayarak "hayır öyle değil" diyerek ortaya çıktığınız yazı bana ait. İsterseniz tekrar bakın.

Yazdıklarınız yanlış. Doğrularını yazmıştım zaten.

Haklısınız size cevap vermişim ama gitar hocama ve müzik öğretmenime sorduğumda benim dediklerimi dedi ve ayrıca penanın sarma tellerin soyulmayacağını ve soyulsada bunun çok uzun süreceğini söyledi ayrıca soyulana kadar zaten teller değişmiş olur dediler sizin tellerinizin veya fabrika çıkışıysa gitarınızın markasına ve kalitesine göre değişebilir.

Bilgi hatalı. İki gitarın çalım sitilleri faklıdır.
Klasik gitar pena ile çalmaya uygun değildir. Çalarsanız bir süre sonra sarımlı tellerinizin soyulduğunu göreceksiniz.
Klasik müzikleri ve Flemenko yu akustik gitarda çalamazsınız.
Klasik gitarın skalası akustik gitara göre düşüktür. (tel uzunluğu) Klasik gitarın tel aralıkları geniştir (Parmakla çalım arpej için)

Ne tarzçalacağınıza karar vermeniz gerekir. Klasik müzik POP ve flemenko mu çalacaksınız? Günümüz rock ve türevleri, popüler şeyler mi çalacaksınız?

Hocam öncelikle konunun üstünden çok geçmiş ama bilgi hatalı demenizi anlayamadım. Alıntı yaptığınız yerde ilk olarak "klasik veya akustik gitar almanızın başlangıç için bir önemi yoktur." ikinci olarak ise "Klasik gitarda naylon tel, akustik gitarda ise çelik tel kullanılıyor" yazıyor. Sizin dediğinize göre bu olayların yanlış olması gerekiyor. Çalım konusuna yazımın içinde girmemiştim çünkü.

İşin diğer tarafına gelirsek her enstrüman ile her şarkı türünü çalmakta mümkündür kimse sizi X enstrümanı ile y şarkısını çalıyorsunuz diye yargılama gibi bir lüksü bence bulunmamaktadır (istisnalar tabii vardır ama bunlarda elbet bir yere kadar giderilebiliyor.). Aynı tadı verir mi diye sorarsanız hayır vermez. Ama bağlama ile metalica çalanlar bile olduğunu görüyoruz.

Başka enstrümanlar üzerinden bakarsak;

Sib klarnet ile çoğu insan size Türk müziğine uymaz sol klarnet alın diyecek (koma vermek daha kolay olduğundan) ama Sib klarnet ile Türk Müziği çalan da var. Zevk konusu farklı yapamama konusu çok farklıdır. Bknz: Göksun Çavdar.

Buna bakılırsa Flemenkoyu akustik gitarda çalamazsınız diyorsunuz -ki uzun süre olmasa da bir yere kadar çalınabilir- bunun için klasik gitar yerine Flamenko gitar almanız daha da mantıklı olacak, bu esnada bu tür için üretilmiş telleri almakta extra avantaj sağlayacak. Klasik gitarı pena ile çalmanızda sarımlı teller soyulsa bile zaten telleri değiştirmeniz gerekecek, pek bir farkı olmayacak 2-3 pena darbesinde teller soyulmaya başlamaz (en azından ben beceremedim).

Önemli olan bu işe başlamak daha sonra kendi zevklerine göre ilerleme kaydeder hoşuna gidenlere bakmaya başlar. Bilgim hatalı değil eksik olabilir keza herhangi bir şekilde çalım konusunda bilgi vermedim. Sadece gitarların fiziksel özelliklerinden bahsettim.

Ekstra olarak şu videolara da göz atabilirsiniz. Esenlikler dilerim.

Akustik Gitar ile Flamenko Çalımı
Akustik Gitar ile Flamenko Çalımı
Nurkan Hocanın Akustik Gitar İle Klasik Müzik Eseri

İşin diğer tarafına gelirsek her enstrüman ile her şarkı türünü çalmakta mümkündür kimse sizi X enstrümanı ile y şarkısını çalıyorsunuz diye yargılama gibi bir lüksü bence bulunmamaktadır

-"Her enstrümanda her şarkıyı çalmak mümkündür" öyle mi?
Seni yargılamıyorum. Şu aşağıdaki gibi flemenko şarkıları, parmakların akustik gitarın çelik tellerinde kan fışkırana, parçalanana kadar çalabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Performanslar fevkaladenin, fevkinde...

-"Her enstrümanda her şarkıyı çalmak mümkündür" öyle mi?
Seni yargılamıyorum. Şu aşağıdaki gibi flemenko şarkıları, parmakların akustik gitarın çelik tellerinde kan fışkırana, parçalanana kadar çalabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Performanslar fevkaladenin, fevkinde...
Mühim olan çalınıyor mu çalınmıyor mu konusunda değil mi? Siz iyi çalamazsınız dememişsiniz, çalamazsınız demişsiniz, bende size çalanları attım -ki bu çalanların ne kadarlık gitar geçmişi/eğitimi var ne kadar süre bu parçaya çalışmışlar gibi şeyleri de bilmiyoruz-.

Seni yargılamıyorum. Şu aşağıdaki flemenko partını, parmakların akustik gitarın çelik tellerinde kan fışkırana, parçalanana kadar çalabilirsin.
Yazdığınıza göre çalınabiliyor sanırım isterseniz kan fışkırana kadar çalarsınız o zaman.

Benim dediğim zaten şu;

Zevk vermez ama çalınır, parmaklarınız acıyacağı için zevk vermez, güzel duyulmayacağı için zevk vermez. Ama çalınamaz demek yanlış değil midir?

Mühim olan çalınıyor mu çalınmıyor mu konusunda değil mi? Siz iyi çalamazsınız dememişsiniz, çalamazsınız demişsiniz, bende size çalanları attım -ki bu çalanların ne kadarlık gitar geçmişi/eğitimi var ne kadar süre bu parçaya çalışmışlar gibi şeyleri de bilmiyoruz-.
Yazdığınıza göre çalınabiliyor sanırım isterseniz kan fışkırana kadar çalarsınız o zaman.

Benim dediğim zaten şu;

Zevk vermez ama çalınır, parmaklarınız acıyacağı için zevk vermez, güzel duyulmayacağı için zevk vermez. Ama çalınamaz demek yanlış değil midir?

Çok çok haklısın; bir tarlayı sürmeyi traktör yerine, 5 milyon dolarlık Ferrari ile de yapabilirsin. Sonuca bakarsak, sürülmüş olur mu? evet kimse size karışamaz. Traktör kadar derini kazamazsın, ekinlerin güneşte kavrulur. Ferrariyi yakarsın ama keyif senin kazmış olursun işine yarayacaksa.:)

Çok çok haklısın; bir tarlayı sürmeyi traktör yerine, 5 milyon dolarlık Ferrari ile de yapabilirsin. Sonuca bakarsak, sürülmüş olur mu? evet kimse size karışamaz. Traktör kadar derini kazamazsın ama amaç o değil ki zaten idda önemli. Ferrariyi yakarsın ama keyif senin :)
Hocam daha cevap dahi vermeyeceğim size :) 30 yıllık bilgi birikimiz var sonuçta ben susuyorum. Müzik ile araba konusunu birbirine bağladığınız için de teşekkür ederim. Esenlikler dilerim size.

Hocam daha cevap dahi vermeyeceğim size :) 30 yıllık bilgi birikimiz var sonuçta ben susuyorum. Müzik ile araba konusunu birbirine bağladığınız için de teşekkür ederim. Esenlikler dilerim size.
Gitar konusunda bilgili olmadığınız çok belli olduğundan, paralel mantıkla açıklamaya çalıştım. Yapabilecek bir şey yok.

Geri
Yukarı