Klasik gitarda hangi tel markaları iyidir?

Arkadaşım bahsettiğim ernieball tel şuan gitarımda takılı hatta oksitlendi bile rengi kızıl oldu :D. Neyse ben bunları ilk başta taktıp bi garip geldi özellikle bass tellerinin sesleri. Ne bilemiyim teneke gibi çıkıyordu. Her neyse ben bu telle bir ay haşır neşir oldum artık kulağım mı alıştı yoksa tellerin alışma süreci mi bilemiyorum ama özellikle bass tellerinin sesi güzel. Fakat sol telinin sesini beğenmedim açıkçası.

Arkadaşım bahsettiğim ernieball tel şuan gitarımda takılı hatta oksitlendi bile rengi kızıl oldu :D. Neyse ben bunları ilk başta taktıp bi garip geldi özellikle bass tellerinin sesleri. Ne bilemiyim teneke gibi çıkıyordu. Her neyse ben bu telle bir ay haşır neşir oldum artık kulağım mı alıştı yoksa tellerin alışma süreci mi bilemiyorum ama özellikle bass tellerinin sesi güzel. Fakat sol telinin sesini beğenmedim açıkçası.

Teneke gibi çıkması normal ilk takıldığında benim telde falan da oldu:) Dayanması için ise tavsiyem her gün telleri temizle.

Teneke gibi çıkması normal ilk takıldığında benim telde falan da oldu:) Dayanması için ise tavsiyem her gün telleri temizle.
Aynen temizlemek önemli sonra oksitlenip kızıllaşıyor. Hoşuma gidiyo kızıl ama eskidiğinden ve ihmalden olduğunu biliyorum. Peki tellerin ne ile temizlenmesi gerek?

Aynen temizlemek önemli sonra oksitlenip kızıllaşıyor. Hoşuma gidiyo kızıl ama eskidiğinden ve ihmalden olduğunu biliyorum. Peki tellerin ne ile temizlenmesi gerek?

Bunun için özel tel temizleyicileri var. Özel tel temizleyici kullanabilirsiniz ben hiç kullanmadım. Bir kere arkadaşın gitarını pamuk + limon kolonyası ile temizledim seste bariz iyileşme oldu. Ama çok doğru bir hareket olduğunu zannetmiyorum. Sonuç olarak tellere zarar verebilir. Her gün telleri kullanılmayan atlet olur, peçete olur silin. Elinizden tele geçen terleri temizler. Aynı zamanda özellikle elektro gitarda tellere ölü deri resmen yapışıyor. bu yüzden de işe yarar. Bazıları pas önleyiciler kullanıyor ( İnce olanlardan ) ama ne kadar doğru bilinmez. Bir kişide eldeki teli önlemesi için çalmadan önce bebek pudrası ile elleri silmeyi tercih ediyordu. Aynı şekilde elini yıkayıp çalanlar da var. Bence telleri her silmek yeterli. Özellikle Elixir marka tellerde dışında kaplama olduğu için fretleri aşındırdığı da söylenir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı