Klasik Gitardan Akustik Gitara Geçmeli Miyim?

Zülal

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar şu an klasik gitar çalıyorum. Nota ile 4.tele kadar geldim sonra ritme geçtim. Sizce klasik gitar mı daha iyi akustik gitar mı? Akustik gitara geçmeli miyim?

Tercih meselesi ve çalacağın türlere/tekniğe göre seçmen lazım. Klasik gitarda ince teller plastik, kalın teller sarımlı çelik; akustikte tellerin hepsi sarımlı ve sarımsız çeliktir. Akustikte teller daha serttir, pull on/off, thrilling gibi teknikleri uygularken ses daha belirgin olur. Klavye çoğunlukla daha incedir klasiğe göre, bu yerine göre hem avantaj hem dezavantaj sağlar. Kursa gidiyorsan ve belli bir müfredatı takip ediyorsan hocanın söylediği şekilde kullanman daha iyi bence, akustikle bazı şeyleri uygulaman zor olabilir. Bana sorarsan yeni bir gitar almadan önce bekle, biraz daha öğren ve araştır, sonra karar verirsin.

Tercih meselesi ve çalacağın türlere/tekniğe göre seçmen lazım. Klasik gitarda ince teller plastik, kalın teller sarımlı çelik; akustikte tellerin hepsi sarımlı ve sarımsız çeliktir. Akustikte teller daha serttir, pull on/off, thrilling gibi teknikleri uygularken ses daha belirgin olur. Klavye çoğunlukla daha incedir klasiğe göre, bu yerine göre hem avantaj hem dezavantaj sağlar. Kursa gidiyorsan ve belli bir müfredatı takip ediyorsan hocanın söylediği şekilde kullanman daha iyi bence, akustikle bazı şeyleri uygulaman zor olabilir. Bana sorarsan yeni bir gitar almadan önce bekle, biraz daha öğren ve araştır, sonra karar verirsin.

Zaten şu an E-Am-C-G-Dm akorlarını öğrendim ve onları çalarken de ses tam olarak olması gerektiği gibi çıkmıyor. Arpej ve ögreneceğim diğer şeyleri öğrendikten sonra tekrar notaya dönmeyi planlıyorum. Tam olarak klasik gitar çalmayı başardıktan sonra gitar değiştireceğim. Fakat bazıları klasik gitarı tercih etmemem gerektiğini söylediği için kararsız kalmıştım.

Yeni öğrenen biri olarak amacın müzik teorisini kavramak ve enstrüman kabiliyetini arttırmak olmalı. Bu noktada hangi tür gitarla çaldığının çok önemi yok. Akustik, elektro ve klasiğin(en temel hallerinden bahsediyorum) arasında sadece yapısal farklılık vardır sadece. Sen olduğu gibi devam et şimdilik, ne taraftan devam etmen gerektiğini zaten kavrayacaksın ve sonrasında başka enstrümanlar alırsın, kararını verirsin. Bir tür gitarın diğerine göre daha iyi olması, bir gitarın tercih edilmemesi gibi bir şey olamaz. Sadece belli türlerde, belli enstrümanlar kullanılır. Bol şans.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı