Klasör şifreleme programı önerileri

Eğer daha önce vera ile denemeler yaptıysanız önemli bir şey soracağım. Halihazırda kullanımda olan bir diskte, dosyalarımız silinmeden, vera ile bir bölüm oluşturabiliyor muyuz? Yoksa vera programı diski formatlayıp ondan sonra mı bölüm oluşturuyor?
Aslında disk dosya gibi görünüyor yani bir konteynır oluşturuyorsunuz ve veracrypt ile açıyorsunuz.
Eğer daha önce vera ile denemeler yaptıysanız önemli bir şey soracağım. Halihazırda kullanımda olan bir diskte, dosyalarımız silinmeden, vera ile bir bölüm oluşturabiliyor muyuz? Yoksa vera programı diski formatlayıp ondan sonra mı bölüm oluşturuyor?

Yapıyor doğru, ama öyle bile olsa çok uzun sürüyor şifrelemek. Benim istediğim bu işi çok kısa sürede yapması. Tek çare disk şifrelemek olacak diye düşünüyorum.
Yani formata gerek yok.

7ZIP WinRAR'la aynı şekilde çalışıyor, dolayısıyla bir klasör kilitleme progrmı olarak kullanışlı değil.

Vera, klasör değil disk içinmiş.

Bcarchive çok yavaş

Encrypto, Bcarchive'den de yavaş

Folder lock ile kilitlediğim bir klasör, formattan sonra şifresiz bir klasör olarak göründü ve bu duruma şaşırmadım.

Krypto kurulmadı

Kleopatra da bcarchive ve encrypto gibi

Kryptel'in nasıl çalıştığını anlayamadım

Aes Crypt klasör için değil dosya içinmiş

Yani netice itibarıyla aradığım programı bulamadım. Aradığım programdan istediklerim, klasörü çok kısa bir sürede sıkıştırmadan ve kopyasını oluşturmadan kilitlemesi; ve kilitlenmiş bir klasörün formattan sonra kilitli olarak kalmaya devam etmesiydi.

Klasör kilitlemeyle sanıyorum bu iş olmayacak; bir diskin tamamını ya da bir bölümünü ayırıp, sürücü kilitleme türünde programlar ile ancak sorunu çözebileceğim.

Sürücü kilitleyen programlar varsa bildiğiniz, önerilerinizi beklerim

Bu mesajı yazarken naberinnaberi arkadaşımın, disk kilitleme programı önerdiğini gördüm. Aynı şeyi düşünmüştüm.

Kullandığın donanıma göre hız değişecektir. Aes Crypt için ise yine dediğim gibi dosyayı sıkıştırmasız arşivleyebilirsiniz. (Bu arada 7-zip'in son sürümde TR dil paketindeki küçük bir sıkıntıdan dolayı "Sıkıştırma Düzeyi" karşısında yazan yazılar tuhaf, aldırmayın.)

Dosya Ekleri

• Adsız2.png
    Adsız2.png
    56,7 KB · Görüntüleme: 53
Kullandığın donanıma göre hız değişecektir. Aes Crypt için ise yine dediğim gibi dosyayı sıkıştırmasız arşivleyebilirsiniz. (Bu arada 7-zip'in son sürümde TR dil paketindeki küçük bir sıkıntıdan dolayı "Sıkıştırma Düzeyi" karşısında yazan yazılar tuhaf, aldırmayın.)
Aes’i denedim ve eğer yanlış görmediysem axcrypt gibi dosya şifreliyor. Yani klasör şifrelemiyor.

Abim, diyorumki dosyaları sıkıştırmasız olacak sekilde arşivle o zaman tek dosya olur ondan sonra istediğini yaparsın. Örnek: (Aes Crypt için)

a.txt(30 bayt) + b.txt(40 bayt) + c.txt(50 bayt) = abc.zip(120 bayt)
abc.zip(120 bayt) + Aes Crypt = sadasasd.asddeasdf(120+ bayt)

Abim, diyorumki dosyaları sıkıştırmasız olacak sekilde arşivle o zaman tek dosya olur ondan sonra istediğini yaparsın. Örnek: (Aes Crypt için)

a.txt(30 bayt) + b.txt(40 bayt) + c.txt(50 bayt) = abc.zip(120 bayt)
abc.zip(120 bayt) + Aes Crypt = sadasasd.asddeasdf(120+ bayt)
Anlıyorum değerli arkadaşım. Hatta bir ayrıntı ekleyeyim, winrar’ı uzun zamandır “varsayılan” olarak, “DEPOLA” seçeneğiyle ayarladım, ve öyle kullanıyorum.

Fakat;

Şifrelemek istediğim klasörlerimin boyutları çok büyük. 10 Gb, 50 Gb, 500 Gb gibi. Bundan dolayı mevcut programların hiçbiri, uzun bir sürenin altında, (sıkıştırmasa bile) bu şifreleme işini yapamayacaktır.

Oysa benim arzu ettiğim, bu işi saniyeler içinde yapmasıdır.
Tıpkı anahtarı takıp bir evin kapısını açıp girmek gibi.

Bir de şu var, önceki mesajlarımda yazmıştım, aes programı klasörleri değil, dosyaları şifreliyor.

İlgin için çok teşekkür ederim.

Yani bir bilgisayar kullanıcısı olarak şöyle düşünüyorum.
İnsan klasörlerini veya dosyalarını neden şifreler? Sadece kendine ait olduğu için. O insan bilgisayar kasasını hırsıza çaldırsa bile, o klasörleri kimse ele geçirmesin diye. Ama folder lock tipindeki programlar bu anlamda işe yaramıyor.

Klasörü tek dosya haline getiren diğer programlar da, hem bu işi ancak kopyasını oluşturarak yapabiliyor, hem de uzun zaman alıyor.

Gözünde canlandır lütfen; evinin kapısını kilitliyorsun dışarı çıkarken, ama kullandığın kilit sistemi evinin aynısından bir tane daha oluşturup, bu şekilde kilitleyebiliyor ancak. Ortada kilitlenmemiş bir ev daha var. Onu da silmeyle vakit kaybediyorsun. Ayrıca 100 Gb lık bir evin kopyasını oluşturup, kilitleme işini kaç dakikada yapabileceğini; sana bırakıyorum.

Zaten rar zip gibi programların birincil öncelikli amacı, klasörleri ve-veya dosyaları; tek dosya haline getirmektir.

Sonraki zamanlar disk kilitleme ile ilgili konu açacağım.

….

Şimdi tekrar denedim, aes de dosyaları, kopyasını oluşturmak suretiyle şifreliyor. Şifrelenmemiş dosya, ortada duruyor. Yani kullanışsız. Dosyalar için aes kullanacağıma, axcrypt kullanıyorum.

Son düzenleme:
Çok titiz olduğun için (kötü bir manası yok) sana yapabileceğim son yardımım budur.
Sevigili forum üyeleri yukarıdaki linkte bulunan dosya sadece yardım amaçlıdır.

Not: Adını bilerek tuhaf yaptım çünkü bazı sitelerde bazı adları filtreliyorlar.

Çok titiz olduğun için (kötü bir manası yok) sana yapabileceğim son yardımım budur.
Sevigili forum üyeleri yukarıdaki linkte bulunan dosya sadece yardım amaçlıdır.

Not: Adını bilerek tuhaf yaptım çünkü bazı sitelerde bazı adları filtreliyorlar.
Çok teşekkür ederim, fakat ben mobilden indirmeye çalıştım, indiremedim. Onlarca pencere çıktı karşıma. Değişik sitelere de yönleniyor, apple music’e da yönleniyor, takvim uygulamasına da yönleniyor.

Zippyshare’in indirme düğmesinin bile hangisi olduğu anlaşılmıyor.

Zippyshare yerine dosyatc veya dosyaco gibi daha basit bir siteye yükleyebilir misiniz?

Merakla bekliyorum.

Çok teşekkür ederim, fakat ben mobilden indirmeye çalıştım, indiremedim. Onlarca pencere çıktı karşıma. Değişik sitelere de yönleniyor, apple music’e da yönleniyor, takvim uygulamasına da yönleniyor.

Zippyshare’in indirme düğmesinin bile hangisi olduğu anlaşılmıyor.

Zippyshare yerine dosyatc veya dosyaco gibi daha basit bir siteye yükleyebilir misiniz?

Merakla bekliyorum.
Yükledim ve ban yedim. :D

Geri
Yukarı