Klavye ve Fare Tutuşunu Sonradan Nasıl Değiştirilir?

duman

Kilopat
Yer
Mars
Bunlar çoğu insan için sıkıntı olmasa bile, benim için ciddi sıkıntılar. Fareyi serçe parmağı ile kavrayan biriyim. Bundan dolayı çoğu fareyi kullanamıyorum. Elimde çok kötü ağrılar meydana geliyor. Aldığım farelerde serçe parmak koyma yeri olması gerekiyor ama bu özellik çoğu farede bulunmuyor. Klavye ise daha büyük hüsran. Klavye de oyun esnasında kullandığım sadece iki parmağım var. Bunlar baş parmak ile işaret parmağı. En fazla üç oluyor oda anlık. Bundan dolayı Counter-Strike tarzı oyunlarda zorluk çekmekteyim. Örneğin işaret parmağım ''w'' tuşunda, baş parmağım ile ''shift, ctrl, a, s veya d'' tuşlarından sadece birine basabilirim. Kendiniz okurken deneyebilirsiniz ve ne kadar zor olduğunu görebilirsiniz. Diğer zorluklar ise, tekrardan CS:GO oyununu ele alalım. Normalde ani çıkışlar ile çıkarken bastığımız tuşun zıttı tuşa basarak ani bir duruş sergileriz. Böylece kurşunlarımız saçma yerlere gitmez. İşte bu şekilde oynarken bunu da uygulamam mümkün değil. Fareye ''shift, ctrl, r, f , space'' gibi tuşları adamak zorunda kalıyorum. Bu kadar tuş ile fareden uğraşmakta oyunda gerçekten el ağrısına sebebiyet veriyor. Daha önceden birçok kez normal bir şekilde beş parmağım klavyede oynamayı denedim. Öğrenip alışmaya çalıştım. Ciddi anlamda böyle saçma bir şey için saatlerce oyunlarda uğraştım. Sonuç sadece el ağrısı. Bu zamana kadar konuştuğum kişiler saçma olduğunu ve böyle olsun ne olacak tarzı yaklaştılar. Fakat benim oyun oynarken ciddi el ağrısı yaşamama neden oluyor. Sizce bunu nasıl değiştirebilirim. Seneler öncesinde alıştığım, kas hafızasına oturan bu oynayışı nasıl değiştirebilirim?

Ben de klavyede çok tuş kullanamam oyun esnasında.
Bir Shift Tab ESC kullanırım ama daha başka tuşları kullanamam. Mikrofon içindir Q-Q vs.

Mouse'a atadığıö bir kaç işlev var.
Eğilmek, mikrofonu açmak gibi.

Klavye de nasıl değiştirilir bu bilmiyorum ama benim fare tutuşum değişti.

2.5 sene G300S kullandıktan sonra Rival 700 aldım. Hem ağır hem büyük geldi.
Artık bileğim sabit DPI çok yüksek şekilde oynuyorum. Zorunda kalıp adapte oldum aslında. Rahatsız mıyım? Hayır ama garip bir tutuş. Mouse düz benim elim hafif çapraz.

Hocam mecbur alışmak zorundasınız. Birkaç saat ile olacak iş değil. En azından birkaç hafta uğraşmak zorundasınız. Ben de Piano Tiles'i iki parmağımla oynuyordum, bir süre sonra zor şarkılara geçtiğimde iki parmak yeterince hızlı olmadığından dört parmağa geçmek zorunda kaldım. İlk başlarda 2000-3000 puanları geçtiğim şarkılarda 100 yapmakta zorlanıyordum, ama bir iki haftada çok daha iyi oynamaya başladım. Yakın zamanda eski rekorlarımı da geçerim diye düşünüyorum.

Ben 10 parmak yazabiliyorum ama oyundayken K'ya basmakla felan uğraşamıyorum. Bassam bile zevk alamıyorum. Mouse ile çok daha kolayıma geliyor nedense :)

20170708125348_e-klavye-4.jpg

Oyunlar için şu kuralda en azından sol el ile tutulan kısmı doğru bilsek yeter diğer kısımlar için dediğin gibi makrolar mouse özellikleri yetiyor.

Tam olarak anlamadım ama ilk önce göğüs hizzasından biraz aşağıda kalan bir masaya ihtiyacınız var.
Sonra da sandalyenizde dik oturmalısınız.Bende serçe parmağım ve başparmağımla mouseu tutuyorum ve elime en iyi Everest'in sgm-x7 modeli oturuyor mouse biraz dandik ama 1 sene kullandım bozuldu sonra bir daha aldım çok güzel oturuyor elime klavyede ise Everest kb-r8 kullanıyorum bilek desteği yoktu kendim eski kumaş parçalarını falan birleştirip bir ped gibi birşey yaptım bileğimin altına işe yarıyor.Klavyede orta parmağım W tuşunda yüzük parmağım A tuşunda işaret parmağım ise D tuşunda kullanıyorum Shift ve Ctrl tuşuna de serçe parmağımla basıyorum.Daha bu güne kadar hiçbir sıkıntı ağrı çekmedim elleriniz de bir bozukluk yoksa bu şekilde gayet rahat oynayabilirsiniz ki herkez böyle oynuyor.Ekstra birkaç bilgi vericem
mouseun tutuşları kişiden kişiye mousedan mousea değişir.Bunlar tutuş tipleri var ama adlarını hatırlamıyorum kimisi avuç içini mouseun arkasına yapıştırır başparmağı ve serçe parmağıyla tutar kimisi abuç içini değdirmez havada tutar.Kimisi mouseu koluyla sağa sola hareket ettirir kimisi bileğiyle sağa sola döndürür.Ben ani dönüşler için kolumu ince ve keskin hamleler için bileğimi kullanıyorum.800dpi da oynuyorum oyun içi yaklaşık 4 de kullanıyorum (oyun CS-GO).

Tam olarak anlamadım ama ilk önce göğüs hizzasından biraz aşağıda kalan bir masaya ihtiyacınız var.
Sonra da sandalyenizde dik oturmalısınız.Bende serçe parmağım ve başparmağımla mouseu tutuyorum ve elime en iyi Everest'in sgm-x7 modeli oturuyor mouse biraz dandik ama 1 sene kullandım bozuldu sonra bir daha aldım çok güzel oturuyor elime klavyede ise Everest kb-r8 kullanıyorum bilek desteği yoktu kendim eski kumaş parçalarını falan birleştirip bir ped gibi birşey yaptım bileğimin altına işe yarıyor.Klavyede orta parmağım W tuşunda yüzük parmağım A tuşunda işaret parmağım ise D tuşunda kullanıyorum Shift ve Ctrl tuşuna de serçe parmağımla basıyorum.Daha bu güne kadar hiçbir sıkıntı ağrı çekmedim elleriniz de bir bozukluk yoksa bu şekilde gayet rahat oynayabilirsiniz ki herkez böyle oynuyor.Ekstra birkaç bilgi vericem
mouseun tutuşları kişiden kişiye mousedan mousea değişir.Bunlar tutuş tipleri var ama adlarını hatırlamıyorum kimisi avuç içini mouseun arkasına yapıştırır başparmağı ve serçe parmağıyla tutar kimisi abuç içini değdirmez havada tutar.Kimisi mouseu koluyla sağa sola hareket ettirir kimisi bileğiyle sağa sola döndürür.Ben ani dönüşler için kolumu ince ve keskin hamleler için bileğimi kullanıyorum.800dpi da oynuyorum oyun içi yaklaşık 4 de kullanıyorum (oyun CS-GO).
Cidden, Everest'e 180 TL'mi verdin? Onun yerine biraz daha arttırıp Gamepower Warlock alsaydın. Mouse olarak James donkey alsaydın. Eşşek önermem ama Everest markasından iyidir.

Geri
Yukarı