Klavyenin USB kablo bağlantısı nasıl olmalı?

EmreCanTuna

Kilopat
Makaleler
32
Yer
Çorlu/Tekirdağ
Selamlar, elimde kablosunda temassızlık sorunu olan Trust GXT 880 mekanik klavye mevcut. Ucuz bir klavyeden söktüğüm USB kablosunu mekanik klavyeye takmak istiyorum fakat renkleri aynı renklerle (kırmızı kırmızıyla, siyah siyahla, beyaz beyazla, yeşil yeşille) eşleştirmeme rağmen klavye çalışmıyor. Klavyenin bağlantısında 5 kablo mevcut. Hem kendi orijinal kablosunda hem de ucuz klavyeden söktüğüm kabloda da içerisinden 4 renkli kablo çıkmasına rağmen neyi yanlış yaptığımı anlayamadım.

IMG_20210515_222805.jpg

(Mekanik klavyenin orijinal soketi bu şekilde. Toplam 5 kablo mevcut.)

IMG_20210515_233659.jpg

(Bu kablo mekanik klavyenin orijinal kablosu. Soyup baktığımda içinden 4 renkli kablo geliyor fakat soketten kopartırken 5 kablo bağlıydı.)

IMG_20210515_222946.jpg

(Bu kablo ucuz klavyeden sökülme. Bu kabloyla mekanik klavyeyi çalıştırmak istiyorum. Kablonun içinden 4 renkli kablo ve bir soyuk kablo çıktı. Ben kendim soymadım.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ucuz olan USB kablosunun çalıştığından emin miyiz?
Normalde o şekilde bağlantı çalışmalıydı.
Evet, çünkü ucuz olan klavye çalışıyordu. İşte normalde rengini rengine takınca çalışması lazım. Uyuzluk yapacağı tuttu. Farklı farklı kombinasyonlar denedim. Hiçbirinde klavyeyi çalıştıramadım. Sağlık olsun. Zaten kenara attığım bir üründü. Yapabilseydim satardım veya ihtiyaç sahibi bir arkadaşım vardı ona verirdim.

Yardım etmişler ama sonuca ulaşılamamış galiba.

O renksiz kablo şase, onu eksiyle beraber bağlayabilirsiniz veya boşta bırakabilirsiniz. Elinizde multimetre (ölçü aleti, voltmetre) varsa ölçün kabloları. Elektrik geliyorsa çalışması lazım eğer yine de çalışmıyorsa konuya yazın yardımcı olmaya çalışırım.

Konuyu okuyunca tekrar yazmak istedim, o ikinci siyah şase ile bağlantısı yapılacak muhtemelen. Şaseyisiyahların birine takmayı deneyin.
1621154773991.png

Resimde lehim teli ve lehim pastası gördüm, lehim telinden kaynaklanıyor olabilir sorununuz çünkü dandik lehim telleri sadece birkaç saatliğine lehim tutar havya ile yapıldığında. Sonrasında kopuverir, dayanıksızdırlar. Bağlantıları tekrar kontrol etmenizi öneririm.

Son düzenleme:
Yardım etmişler ama sonuca ulaşılamamış galiba.

O renksiz kablo şase, onu eksiyle beraber bağlayabilirsiniz veya boşta bırakabilirsiniz. Elinizde multimetre (ölçü aleti, voltmetre) varsa ölçün kabloları. Elektrik geliyorsa çalışması lazım eğer yine de çalışmıyorsa konuya yazın yardımcı olmaya çalışırım.

Konuyu okuyunca tekrar yazmak istedim, o ikinci siyah şase ile bağlantısı yapılacak muhtemelen. Şaseyisiyahların birine takmayı deneyin.
Eki Görüntüle 1025727

Resimde lehim teli ve lehim pastası gördüm, lehim telinden kaynaklanıyor olabilir sorununuz çünkü dandik lehim telleri sadece birkaç saatliğine lehim tutar havya ile yapıldığında. Sonrasında kopuverir, dayanıksızdırlar. Bağlantıları tekrar kontrol etmenizi öneririm.
Şase kablosu dediğiniz kabloyu eksiyle birleştirdim, tek başına bıraktım sonuç alamadım. Çalışıp çalışmadığını kontrol etmek amacıyla lehim atmadan elle kabloları birleştirerek deniyorum. Dediğiniz gibi lehim ve pasta aşırı dandik. Avometrem olmadığı için ölçüm yapamıyorum. Şimdilik klavyeyi kenara koydum. Yardımınız için teşekkürler. Yine de aklınızda bir cevap varsa yazabilirsiniz. Denemişsem belirtirim.

Şase kablosu dediğiniz kabloyu eksiyle birleştirdim, tek başına bıraktım sonuç alamadım. Çalışıp çalışmadığını kontrol etmek amacıyla lehim atmadan elle kabloları birleştirerek deniyorum. Dediğiniz gibi lehim ve pasta aşırı dandik. Avometrem olmadığı için ölçüm yapamıyorum. Şimdilik klavyeyi kenara koydum. Yardımınız için teşekkürler. Yine de aklınızda bir cevap varsa yazabilirsiniz. Denemişsem belirtirim.
Şase olmuyorsa diğer eksiyle birleştirin şaseyi. Bu da olmuyorsa telefoncudan ucuz data destekli USB kablosu alıp onla denenebilir. Öyle de çalışmıyorsa klavyenin içini açıp bakmak gerekir ama tavsiye etmem. Elinize avometre geçerse voltajları ve kabloları ölçmeyi deneyin. Muhtemelen sorun kablolarda.

Yeni konular

Geri
Yukarı