Klavyeye çay dökülü

Mezo08

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba. Dün klavyeye yarım bardak şekersiz çay döküldü. PC'yi kapattım ve klavyeyi hemen çıkardım. Sonra yan yatırıp tüm sıvının akmasını bekledim. Tuşları çıkarmadım ama üzerinde kalan su kalıntılarını peçeteyle sildim. 1 saat sonra PC'ye geri takıp denedim başta hiçbir sorun yok gibi duruyordu 2 saat gibi oyun oynadıktan sonra W tuşunun düzgün çalışmadığını fark ettim. Bazen basıyordu bazen basmıyordu. Bir çözümü var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Klavyenin komple içini açıp elektronik temizleyici veya saf alkol ile bileşenleri temizlemenizi öneririm. En ufak bir sıvı damlası kalıntısı zaman içinde oksitlenmeye yol açıp tamamen kullanılamaz hale getirebilir.

Yedek W tupşu varsa onu tak, ya da internetten tuş takımı al.
Tuş takımı ile alttaki devrenin bir ilgisi yok. Mekanik klavye değilse içini açıp karta girmesi lazım, mekanikse de tuş setinin değiştirilebilir olması lazım. Hepsi aynı kapıya çıkar tuş takımı ile çözülmez.

Klavyeyi söküp devreleri bir temzileyin derim. Eğer yapamıyorsanuz wd40 tarzı bir sprey ile sorunlu tuşların altına doğru spreyi sıkın. Hızlı hızlı bas çek yapın.

Klavyeyi söküp devreleri bir temzileyin derim. Eğer yapamıyorsanuz wd40 tarzı bir sprey ile sorunlu tuşların altına doğru spreyi sıkın. Hızlı hızlı bas çek yapın.
WD40 sıkarsa bir daha kullanamaz o klavyeyi. WD40 yağlayıcı özelliğe sahiptir, klavye vıcık vıcık yağ olur bir daha da kolay kolay çıkaramazsınız. Sıvıyı girdiği yerden çıkarmak için dışardan müdahale edemezsiniz. Az sonra pirince yatır falan diyenler de olacak biliyorum. Telefon vb. bir cihaz olsa içi açılıp kurcalanmaması gereken bir şey olsa evet denenebilir ama klavye gibi bir üründe direkt içi açılıp temizlenmeli.

Bir saat de kurumaz hocam zaten. Klavyenin tuşlarını söküp içinde ki sıvının tamamen kuruduğundan emin olduğun vakitte takıp kullan. Sıvı teması olduktan 1 saat sonra bilgisayara takıp kullanmak garip. :D

WD40 sıkarsa bir daha kullanamaz o klavyeyi. WD40 yağlayıcı özelliğe sahiptir, klavye vıcık vıcık yağ olur bir daha da kolay kolay çıkaramazsınız. Sıvıyı girdiği yerden çıkarmak için dışardan müdahale edemezsiniz. Az sonra pirince yatır falan diyenler de olacak biliyorum. Telefon vb. bir cihaz olsa içi açılıp kurcalanmaması gereken bir şey olsa evet denenebilir ama klavye gibi bir üründe direkt içi açılıp temizlenmeli.
Steelseries Apex RAW klavyeme aynı şekilde kola dökülmüştü. WD40 olmasa da aynı işlevi gören sprey ile çözdüm sorunumu.

Steelseries Apex RAW klavyeme aynı şekilde kola dökülmüştü. WD40 olmasa da aynı işlevi gören sprey ile çözdüm sorunumu.
Bir şeyin riskli olması ile çalışıyor olması aynı şey değil. Çıkıkçıya gidip fıtıktan kurtulanlar var diye çıkıkçıya fıtık ameliyatı olamayız. WD40 ile aynı işlevi gören sıvının adını söyleseniz daha iyi olur, WD40 kesinlikle bu tip işlerde kullanılmaz.

Merhaba. Dün klavyeye yarım bardak şekersiz çay döküldü. PC'yi kapattım ve klavyeyi hemen çıkardım. Sonra yan yatırıp tüm sıvının akmasını bekledim. Tuşları çıkarmadım ama üzerinde kalan su kalıntılarını peçeteyle sildim. 1 saat sonra PC'ye geri takıp denedim başta hiçbir sorun yok gibi duruyordu 2 saat gibi oyun oynadıktan sonra W tuşunun düzgün çalışmadığını fark ettim. Bazen basıyordu bazen basmıyordu. Bir çözümü var mıdır?

Membran klavye mi yoksa mekanik klavye mi? Ona göre çözüm sunmak daha doğru olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı