Çözüldü Klon IMEI olan telefon alınır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

96pat

Centipat
Sahibinden sitesi üzerinde telefoncu mağazalarda satılan Xiaomi Redmi Note 7 modelini almayı düşünüyorum. Telefon normal fiyatı 1800TL fakat bu mağazalarda 1300TL civarında. Telefon yurt dışından getirilmiş ve eski hurda telefonların IMEI numarası girilmiş. Yeni torba yasasına göre ortalama 2 ay sonra klon IMEI yapılmış telefonların kapatılacağı söyleniyor. 1 yıl içerisinde 250TL ödeyerek klonlanmış telefonları kayıt edebileceğimizi de açıkladı. Bu fiyat farkına değer mi? Bu risk alınır mı?

Çözüm
250TL Daha az ödemek için bu risk mantıklı değil. 1300 + 250 = 1550. 1800 ile arasında ciddi bir fiyat farkı yok.
Sahibinden sitesi üzerinde telefoncu mağazalarda satılan Xiaomi Redmi Note 7 modelini almayı düşünüyorum. Telefon normal fiyatı 1800TL fakat bu mağazalarda 1300TL civarında. Telefon yurt dışından getirilmiş ve eski hurda telefonların IMEI numarası girilmiş. Yeni torba yasasına göre ortalama 2 ay sonra klon IMEI yapılmış telefonların kapatılacağı söyleniyor. 1 yıl içerisinde 250TL ödeyerek klonlanmış telefonları kayıt edebileceğimizi de açıkladı. Bu fiyat farkına değer mi? Bu risk alınır mı?
Klon imei yasaya aykırıdır. Alınmaz... Ancak şöyle bir yasa ile klon imeili telefon sahiplerine geçici bir hak tanındı.

Bu arada o 250 lira bu yöntem ile IMEI yazılmış telefonlar için değil. Kasasında yazan IMEI ile tutan klonlanmış telefonlar için. Yani IMEI nin gerçek sahibi olan telefona tanınan bir hak.
Mesela ben bir telefon sahibiyim. Ve bahsettiğiniz şekilde telefon satan adamın biri benim telefonumun IMEI sini bir yerde gördü veya salladı kendi telefonuna yazdı. O yasa benim kendi telefonumu kurtarmam için var. Yasadışı şekilde ülkeye sokulan ve yine yasadışı bir şekilde yapılan IMEI kaydı için değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı