Kodlama öğrenmek için Linux dağıtımı önerir misiniz?

Faydalanmayan birini arıyorum demedim. Faydalanmış olması gerekmez dedim. Tamamen kişisel tercih. Sorun da işte burada tamamen kişisel tercih meselesi olan bir olayı çok fazla gereklilik gibi anlatıyorsunuz. Türkiye'de veya diğer ülkelerde yukarıda bahsettiğim alanlarda iş ilanlarında asla Linux yeterliliği ya da becerisi şartını göremezsiniz. Çünkü böyle bir şey yok.
Tanıdığım bütün programcılar Linux kosunda uzman insanlar ve bol bol GNU kaynaklarından faydalanıyorlar. Gereklilik midir bilmem ancak, bahsettiğin şeye gerçek hayatta pek rastlanmıyor, çünkü kimse anasının karnından programcı olarak doğmuyor. Diğer programcıların deneyimlerinden faydalanmamak bana akıllıca görünmedi, sanki konuşmak için konuşuyormuşsun gibi.
Faydalanmayan birini arıyorum demedim. Faydalanmış olması gerekmez dedim. Tamamen kişisel tercih. Sorun da işte burada tamamen kişisel tercih meselesi olan bir olayı çok fazla gereklilik gibi anlatıyorsunuz. Türkiye'de veya diğer ülkelerde yukarıda bahsettiğim alanlarda iş ilanlarında asla Linux yeterliliği ya da becerisi şartını göremezsiniz. Çünkü böyle bir şey yok.
Sen Bill Gates Microsoftu bu hale nasıl getridiğinin hikayesini biliyormusun? Linux Torvalds Linux kernelini yazarken neyden esinlendi? Bütün programcıların gelişme aşamasında ilham almak için örneklere ihtiyacı olur ve açık kaynak yazılım tam da bunun için ortaya çıkmıştır. Bence konuşmadan önce biraz düşünmenin bir zararı olmaz.

Son düzenleme:
Daha fazla uzatıp asıl konudan uzakşamak istemiyorum fakat son olarak.

Sanki konuşmak için konuşuyormuşsun gibi.

Bu laf bence tam sizin yadıklarınıza uygun. Koskaca yazılım pazarı size ve tanıdığınız iki üç arkadaşınıza bakacak değil. Ben olanlardan bahsettikçe siz çevrenizden bahsediyor ve kişisel fikirlerinizi doğru olanmış gibi yansıtıyorsunuz. Arkadaş okduğunda zaten kendi kafasında süzüp bir karar verecektir. Size ve çevrenizdeki uzman arkadaşlara da iyi çalışmalar.

Daha fazla uzatıp asıl konudan uzakşamak istemiyorum fakat son olarak.

Bu laf bence tam sizin yadıklarınıza uygun. Koskaca yazılım pazarı size ve tanıdığınız iki üç arkadaşınıza bakacak değil. Ben olanlardan bahsettikçe siz çevrenizden bahsediyor ve kişisel fikirlerinizi doğru olanmış gibi yansıtıyorsunuz. Arkadaş okduğunda zaten kendi kafasında süzüp bir karar verecektir. Size ve çevrenizdeki uzman arkadaşlara da iyi çalışmalar.

Bahsettiğim insanlar Türk ordusu ile görevlere çıkmış. Kullandıkları donanımın sürücüsünü bulamadıkları zaman kendileri yazabilecek kadar İleri derecede Low Level programlama deneyimi ve becerisi olan insanlar. Ben ne dediğimi gayet iyi biliyorum.

Sen Bill Gates Microsoftu bu hale nasıl getridiğinin hikayesini biliyormusun? Linux Torvalds Linux kernelini yazarken neyden esinlendi? Bütün programcıların gelişme aşamasında ilham almak için örneklere ihtiyacı olur ve açık kaynak yazılım tam da bunun için ortaya çıkmıştır. Bence konuşmadan önce biraz düşünmenin bir zararı olmaz.

Düzenleyerek eklediğiniz bu kısmı görmemiştim. Hikayelerle pek işim olmaz yazdıklarınıza bakacak olursak sizin pek bir haşır neşir olduğunuz belli. Bu arada Linux Torvalds diye biri yok. Adı Linus Torvalds, yazdığı çekirdeğin adı Linux. Yazdıklarınız ile açık kaynağın da hiçbir bağlantı noktası yok madem çok düşünüp yazıyorsunuz ve açık kaynağın öneminden bahsediyorsunuz sizinde git depolarınızdan da faydalanmak isteriz. Hem yakın çevreniz de baya sağlam geliştiricilermiş sizde açık kaynak sevdalısınız sizden esinlenmek güzel olacaktır. Git depolarınızın linkini paylaşırsınız.

Düzenleyerek eklediğiniz bu kısmı görmemiştim. Hikayelerle pek işim olmaz yazdıklarınıza bakacak olursak sizin pek bir haşır neşir olduğunuz belli. Bu arada Linux Torvalds diye biri yok. Adı Linus Torvalds, yazdığı çekirdeğin adı Linux. Yazdıklarınız ile açık kaynağın da hiçbir bağlantı noktası yok madem çok düşünüp yazıyorsunuz ve açık kaynağın öneminden bahsediyorsunuz sizinde git depolarınızdan da faydalanmak isteriz. Hem yakın çevreniz de baya sağlam geliştiricilermiş sizde açık kaynak sevdalısınız sizden esinlenmek güzel olacaktır. Git depolarınızın linkini paylaşırsınız.

Aslında ben sadece Basic ve Bash programlama biliyorum. Eğer derdin bir şey paylaşmak ise abimin çalışmalarından faydalanabilirsin. Bu arada bir forum bir insana nasıl olur da entellektüel olarak hiçbir şey katmaz şaşırıyorum açıkcası.

Burada profili var. Bu adam ÖDTÜ'ye Türkiye derecesiyle girdi mesela ve okulda bütün işlerini Linux üzerinde yaptı. Birkaç oyun projesinde çalıştı. Vestel Smart TV'lerin firmwarelerini yazdı, ordu görevlerine çıktı. Şimdi de otomasyon makinalarının firmwarelerini yazıyor.

Senin de bu fikirleri ilham aldığın insanları paylaşmanı dilerim, merak ediyorum isimleri ne yaparlar nerede yaşarlar.

Aslında ben sadece Basic ve bash programlama biliyorum.

Yine yanlış anlamışsınız. Ben sizin ne bildiğinizi sorgulamak gibi bir harekette bulunmadım, sadece açık kaynağa olan ilginizden dolayı kendi projelerinizi de açık kaynak olarak paylaştığınızı düşündüm ve bunun hakkında konuştum. Buna bir cevap vermediniz.

Bu arada bir forum bir insana nasıl olur da entellektüel olarak hiçbir şey katmaz şaşırıyorum açıkcası.

Entellektüel bilgi birikimimi sizin değerlendirebileceğinizi hiç zannetmiyorum.

Burada profili var. Bu adam ODTÜ'ye Türkiye derecesiyle girdi mesela ve okulda bütün işlerini Linux üzerinde yaptı. Birkaç oyun projesinde çalıştı. Vestel Smart TV'lerin Firmware'lerini yazdı, ordu görevlerine çıktı. Şimdi de otomasyon makinelarının Firmware'lerini yazıyor.

Abinizin akademik ve profesyonel kariyeri gerçekten kaliteli fakat bu konu hakkında da hiçbir şey söylemedim. Ben sizin ve sizin bu konuda ki fikirleriniz ile ilgili konuşuyordum ve ayrıca herhangi bir açık kaynak projesi olmadığı için yararlanamadım sadece başarısını imrendim umarım çok daha iyi yerlere de gelir.

Senin de bu fikirleri ilham aldığın insanları paylaşmanı dilerim, merak ediyorum isimleri ne yaparlar nerede yaşarlar.

Ben front-end alanında ilgili olduğum için bu alandaki güncel trendleri takip ediyorum. Kısa bir araştırma ile sizde rahatlıkla ulaşabilir ve takip edebilirsiniz. Nerede ne yaptıklarından ziyade neler aktarabildiklerine baktığım için diğer kısımlarına pek bakmadım.

Yine yanlış anlamışsınız. Ben sizin ne bildiğinizi sorgulamak gibi bir harekette bulunmadım, sadece açık kaynağa olan ilginizden dolayı kendi projelerinizi de açık kaynak olarak paylaştığınızı düşündüm ve bunun hakkında konuştum. Buna bir cevap vermediniz.

Entellektüel bilgi birikimimi sizin değerlendirebileceğinizi hiç zannetmiyorum.

Abinizin akademik ve profesyonel kariyeri gerçekten kaliteli fakat bu konu hakkında da hiçbir şey söylemedim. Ben sizin ve sizin bu konuda ki fikirleriniz ile ilgili konuşuyordum ve ayrıca herhangi bir açık kaynak projesi olmadığı için yararlanamadım sadece başarısını imrendim umarım çok daha iyi yerlere de gelir.

Ben front-end alanında ilgili olduğum için bu alandaki güncel trendleri takip ediyorum. Kısa bir araştırma ile sizde rahatlıkla ulaşabilir ve takip edebilirsiniz. Nerede ne yaptıklarından ziyade neler aktarabildiklerine baktığım için diğer kısımlarına pek bakmadım.

Cevap vermiştim aslında sadece Basic ve Bash bildiğimi söyledim. Bir GitHub hesabım yok maalesef. Ben 39 yaşındayım açıkcası ve birçok yazılım mimarı tanıyorum, sahip olduğum deneyimler senin düşüncelerinin tersini söylüyor maalesef. Zaten konuyu okuyan arkadaşlar da mantıklarını çalıştırdıkları takdirde sonuca hemen ulaşabilirler. Birçok ünlü büyük yazılımcının hayatını araştırırsanız da sonuca ulaşabilirsiniz, cevap bu kadar net iken oturup birisiyle tartışmak zaman kaybından başka bir şey değil. Bu yüzden bir fikir atmadan önce kendi mantığını es geçip biraz araştırma yaparsan. Hem sonuca daha hızlı ulaşırsın çünkü gördüğüm kadarıyla kabul etmekte güçlük çekiyorsun, hem doğru bildikleri şeyi savunan başkalarını bu ağır angaryadan kurtarmış olursun. Ortada çok fazla örnek var zaten. Yani GNU gibi bir şeyi pas geçebilmek için kendi yazılım dilini kendin yazman falan gerekiyor.

Sahip olduğum deneyimler senin düşüncelerinin tersini söylüyor maalesef.

Ben düşüncemi değil size olanı söyledim düşüncemi söylediğim her mesajda bu benim düşüncem aksi olabilir şeklinde belirttim.

Zaten konuyu okuyan arkadaşlar da mantıklarını çalıştırdıkları takdirde sonuca hemen ulaşabilirler.

Bunu ben de 2 mesaj önce belirttim. Her seferinde farklı bir noktadan açık aramaya çalıştığınız için kabullenmeyip tartışmayı sürekli uzattınız.

Birçok ünlü büyük yazılımcının hayatını araştırırsanız da sonuca ulaşabilirsiniz, cevap bu kadar net iken oturup birisiyle tartışmak zaman kaybından başka bir şey deği.

Ünlü yazılımcıların ne yaptıkları da onların görünen yüzlerinin bir reklamından fazlası değildir, ne yaptıkları kadar ne yapmadıkları da önemlidir. Tartışmanın zaman kaybı olduğunu sadece kendi doğrularında devam edenler düşünebilir diye düşünüyorum. Çünkü hakaret ve aşağılamaya dönmeyen her tartışma bir şey katar bence.

Gördüğüm kadarıyla kabul etmekte güçlük çekiyorsun,

Sizin aksinize ben kabul etmede zorluk çekmem yaşım gereği de her türlü yeniliğe ve yeni bilgiye açığım. Bu sektörde yukarıda belirttiğim alanlardaki geliştiricilerden Linux bilgisi istendiği bir ilan görürseniz mutlaka buraya da gönderin ki sizin lafınız değil gerçeğin bu olduğunu bende öğrenmiş olayım.

Ortada çok fazla örnek var zaten. Yani GNU gibi bir şeyi pas geçebilmek için kendi yazılım dilini kendin yazman falan gerekiyor.

GNU gibi bir şeyi pas geçmek gerektiğini hiçbir yerde söylemedim. GNU'yu pas geçmek ile kendi dilini yazma gerekliliğinin hiçbir alakası da yok. İyi çalışmalar.

Birçok yazılım mimarı tanıyorum.

Yazılım mimarı mı yoksa mimarisi mi demek istediniz pek anlamadım fakat hangi projelerin yazılım mimarları ya da hangi projelerin yazılım mimarisinde Linux'un vazgeçilmez bir nokta olduğunu da merak ettim.

Bu kadar tartışma içinde ayrıca teşekkür ederim benim için keyifli zamandı ve konudan sapmamak için çok uğraştım. Arkadaş tüm mesajları okuduğunda hedefi programalama öğrenmek olduğuna göre nasıl devam edeceğine karar vermiştir ve ilk mesajımda da belirttiğim gibi eğer bu alanlara merakı ve ilgisi de varsa kurup deneyimleyebilir. Hangi dağıtım noktasında da forumda birçok içerik var.

Yeni konular

Geri
Yukarı