Kodlama nasıl öğrenilir ?

Hangi konuda kodlama öğrenmek istiyorsunuz? Genel olarak ilginizi çeken bir alan var mı?
Oyun, web, ofis, güvenlik, işletim sistemi, internet gibi onlarca alt sektörü var programcılığın. İlginizi çekenlere göre yönlendirmemiz daha doğru olur.

Hevesini kırmak istemem ama en ufak bir araştırmayla bile bu soruların cevabı çıkıyor. Yazılımcı dediğin araştırmacıdır araştırmayı sever ve okumaktan bıkmaz.

Ben de uzman sayılmam yeni başladım. Eğer web programlama yapacaksan HTML, sonra CSS, sonra PHP, JavaScript... Liste uzar gider.

Yazılım geliştirmek istiyorsan Python ile başlayabilirsin. Söz dizimi gayet anlaşılabilir ve öğrenmesi kolay, birçok alanda da karşına çıkıyor. İnternette bol bol kaynak da mevcut. Ondan sonra C ile devam edebilirsin.

Yazılım öğrenmek öyle 1-2 haftada olmaz, yıllarını vermelisin. Bu yüzden ilgi duyduğun alana yönelmek en iyisi.

Düzgün bir araştırma yaparak internette her türlü bilgiyi bulabilirsin. Yeter ki pes etme ve hep çalış.

Ne geliştirmek istediğine bağlı. Şahsen Linux'da Python, Windows'da C#. Web programcılığında ise HTML, CSS ve Javascript öğrenmekten yanayım. Biraz araştırmalısın dilleri.

Youtube üzerinden "Selman Kahya" adlı bir kanal var, o kanal silikon vadisinde çalışan bir yazılımcının ara sıra canlı yayında oyun ya da yazılım kodluyor. Bir videosunda HTML/CSS Javascript derslerini anlatan bir kanal ismi veriyordu. Başlangıç için ideal bende izliyorum deniyorum.

Geri
Yukarı