Kodlamaya nereden başlanmalı?

ilker4565

Hectopat
Kodlamayla ilgilenmek ve web sitesi tasarlayıp kodlamak istiyorum. Aslında hem web sitesi kodlayabilecek düzeye gelmeyi hem de oyun yazma dillerinde kendimi geliştirmek istiyorum. İlk önce nereden başlamalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Benim gibi C# + .NET nimetlerini birleştirip çok amaçlı kullanabilirsin. Bu sayede HTML sayfana C dillerini de gömebilirsin, dinamik sayfalar - veritabanı bağlantılı sayfalar tasarlayabilirsin.

Şuan biri benden program istediğinde zaten yazıyorum, programın datalarını kontrol edebileceği ve programın istemcilerini kontrol edebileceği bir sunucu bazlı web sayfasını da kodlayabiliyorum.

C# + .NET altyapısı + HTML + Veritabanı bilgin olursa Android ve E-Ticaret sayfaları hariç geri kalan tüm ihtiyacını karşılayabiliyorsun neredeyse. Android tarafında kuvvetlenmek istiyorsan baştan C++'a yönel, veya benim gibi sonradan JAVA'ya hakim olmak için çabala.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
videoyu izleyin.

Benim gibi C# + .NET nimetlerini birleştirip çok amaçlı kullanabilirsin. Bu sayede HTML sayfana C dillerini de gömebilirsin, dinamik sayfalar - veritabanı bağlantılı sayfalar tasarlayabilirsin.

Şuan biri benden program istediğinde zaten yazıyorum, programın datalarını kontrol edebileceği ve programın istemcilerini kontrol edebileceği bir sunucu bazlı web sayfasını da kodlayabiliyorum.

C# + .NET altyapısı + HTML + Veritabanı bilgin olursa Android ve E-Ticaret sayfaları hariç geri kalan tüm ihtiyacını karşılayabiliyorsun neredeyse. Android tarafında kuvvetlenmek istiyorsan baştan C++'a yönel, veya benim gibi sonradan JAVA'ya hakim olmak için çabala.

Çözüm
gibi C# + .NET nimetlerini birleştirip çok amaçlı kullanabili

Hocam selamlar,bende yeni hazırlığı bitirdim hemen yazı boş geçirmeyip başlayacağım bir kıyıdan. Çok kişiden önce algoritma öğren dendiğini gördüm.Nereden en sağlıklı biçimde öğrenilir,yani kimisi kitaplara gerek yok diyor,kimisi internetteki yazarlar öğrenci diyor.Çok söylenti var.En azından sizin deneyiminiz vardır sizden öneri almak isterim.

Algoritma dediğimiz şey aslında haritalandırmadır. Haritalandırma sistemleri; yapılacak olan işe geniş bir açıdan bakabilme imkanı tanır ve yalnızca programlama alanında kullanılmaz. Büyük çaplı birçok projede bu ölçeklendirme yöntemleri kullanılır ki; projenin ortalarına gelindiğinde her şey karman çorman olmasın, önünü arkanı görebilesin.

Kısacası başlangıçta kodlayacağınız projeler için algoritma bilmek zorunda değilsiniz zira ufak çaptan öteye gidemeyecektir. Ancak iş hayatıyla birlikte orta ve büyük çaplı projelerde ne yazık ki çarşı pazar karışıyor ve bunu önlemek adına - spagetti kod yazmamak adına; önceden bir algoritma çizilmiş - yol belirlenmiş olması gerekiyor. Değişkenlerin ve sınıfların etkin ve bilinçli şekilde kullanılması da buna dahil. Projenin geliştirilebilir - esnek bir yapıya sahip olabilmesi için bu tip tavsiyelerde bulunuyoruz anlayacağın o ki. İleriye yatırım bir nevi; temeli sağlama almak gibi düşünebilirsin.

Sana tavsiyem hangi dili öğrenmek istiyorsan; o dil ile projeler geliştirmen olacaktır. Kitaplara en azından başlangıç ve orta seviyede gerek yok zaten aynı kaynaklara internetten de ulaşabilirsin. Bence kitaplara harcayacağınız parayı video eğitimlere harcamayı tercih edin. Video eğitimler çok daha yararlı olacaktır sizler için.

Bugün kodla desem kodlayamayacağın bir projeyi; birisi sana 5.000TL verip bu hafta içerisinde bitmesi gerekiyor dediği zaman öyle bir kodluyorsun ki anlatamam :) Bu ciddiyet ile kendine bazı projeler tayin et ve bu projelerden para kazanacakmış ciddiyetinde kendini geliştirmeye çalış.

İnan bana programlama bilgisinden de öte haberleşme protokolü bilgisi gerektiren problemleri bile 3. gün olmasa bile 7. gün çözüyorsun. 6 gün suratın asık gezersin ancak 7. gün güller açar suratında :) Programlama öğrenmek için hiçbir şeye ihtiyacınız yok; yalnızca vaktinizi ayırın. İnternette ücretsiz eğitim yayınlayan öğrencileri de asla hafife almayın, herkesten öğreneceğin bir şey muhakkak vardır; sen yalnızca hoşuna giden - yeterli bulduğun kişileri tercih et.

Sen biraz daha görsel şeyler görmek istiyorsun. Bundan başlayıp daha sonra teknik bölümlere geçersin. Daha sonra farklı alanları görüp hangi alanları istediğine karar verirsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı