Script kodlamaya nereden başlanmalı?

Lokslaft

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba ben 15 yaşında bir kardeşinizim. Oyun oynamak yerine oyun sunucuları ile uğraşmak, ortaya bir şey koymak yapabildiğimi görmek beni mutlu ediyor. Bir yazılımcı abimin tavsiyesi ile de temel olarak HTML öğrenmeye başladım. Temelimi oturttuktan sonrada oyun sunucuları için script kodlamak istiyorum. Bu oyunlar FiveM, MTA roleplay oyunları, Minecraft gibi toplu sunucuların bol olduğu oyun sunucuları için script kodlamak istiyorum. Sizce bunun için hangi ana dil öğrenilmeli? Temeli nasıl oturtmalıyım? Bir kardeşinizden size yöneltilen bir sorudur :) Saygılarımı sunarım.

FiveM üzerinden gitmek istiyorsan: LUA, Javascript, HTML öğrenebilirsin. Genellikle HTML ve CSS tarafı arayüz yapılmak için kullanılıyor. Javascriptle de bir nevi bunu destekliyorsun.

Benim bildiğim MTA tarafında, LUA tercih ediliyor. Bu saatten sonra MTA üzerinden gitmek mantıklı olur mu bilmiyorum. O yüzden FiveM'e başlaman daha mantıklı olabilir. Daha güncel ve daha da büyüyen bir yer.

Sana tavsiyem, FiveM topluluğunda paylaşılan scriptlere göz atman. Çünkü, fazla kaynak yok diyebilirim LUA hakkında. En azından FiveM tarafında.

Son düzenleme:
FiveM üzerinden gitmek istiyorsan: Lua, JavaScript, HTML öğrenebilirsin. Genellikle HTML ve CSS tarafı arayüz yapılmak için kullanılıyor. JavaScript'le de bir nevi bunu destekliyorsun.

Benim bildiğim MTA tarafında, lua tercih ediliyor. Bu saatten sonra MTA üzerinden gitmek mantıklı olur mu bilmiyorum. O yüzden FiveM'e başlaman daha mantıklı olabilir. Daha güncel ve daha da büyüyen bir yer.

Sana tavsiyem, FiveM topluluğunda paylaşılan scriptlere göz atman. Çünkü, fazla kaynak yok diyebilirim lua hakkında. En azından FiveM tarafında.

Öncelikle 2 yıllık FiveM oynayıcısıyım. MTA geçmişimde az da olsa var. 1.5 aydır ise sunucu işi ile uğraşıyorum. Bu işin scriptsel kısmına sardığım için size de bir danışayım dedim. MTA ve FiveM örneğini o yüzden verdim. Yabancı kaynak olarak lua dili ile ilgili eğitimler var. Türkçede var galiba ama yeterli değil. HTML öğreniyorum şu anda. Temelimi en iyi şekilde oturtmayı ve anlayarak yapmak hedefim. HTML bittikten sonra Java ya da JavaScript'e giriş yapmak istiyorum. Ardından ise lua diline başlayacağım galiba. Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.
HTML, ile temelini oluşturduktan sonra PHP, JavaScript diye gidebilirsin.

JavaScript'i HTML'den sonra öğrenmek isterim. PHP için zor bir dil deniyor. Yani çok iyi anlamak gerek. Bakalım zamanla olacak şeyler bunlar. Kimse 1 günde öğrenemez :) teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

Plugin konusunda Unturned gibi oyunlar için C#, Minecraft için ise Java gerekiyor.
evet 2 dilde bilinen diller. Temelimi oluşturduktan sonra bu dillere yönelebilirim. Hem oyunlara mod geliştirmek hemde java tabanlı uygulamalar geliştirmek için.
Hocam bu konular ile alakam yok ama python neden tercih edilmiyor sonuçta o da bir script dili.
İnsanlarin geliştmek ve oluşturmak istedikleri şeylere göre yöneleceği diller var. Phyton da tercih edilebilir bi dil. Fakat ben bu işin temelini oturttuktan sonra script geliştirme konusu için dilleri sordum. :)

Bilişim bölümü üzerine okuyorum ve ısrarla merakın var ise c# öğrenmeni tavsiye ederim gelecekte bu öğrenecğin kodlama dillerinin en başı bunu öğrenirsen diğerleri su gibi gelir ve merakında var iste kali linüx ile sızma testlerine bak

Bilişim bölümü üzerine okuyorum ve ısrarla merakın var ise c# öğrenmeni tavsiye ederim gelecekte bu öğrenecğin kodlama dillerinin en başı bunu öğrenirsen diğerleri su gibi gelir ve merakında var iste kali linüx ile sızma testlerine bak
Evet şahsen doğduğumdan beri bilgisayarla haşır neşir olmaktayım. Artık oyun oynamak yerine bu işin geliştirme,yazılımsal tarafını öğrenmek en iyisi olacağını düşündüm. Dediğiniz dili duydum birde c++ var galiba temelimi oturttuktan sonra öğrenebilirim o dilide zamanım bol. Teşekkür ederim yanıtınız için :)

Yeni konular

Geri
Yukarı