Kodlamaya yeni başlayanlar için Udemy ders önerileri

BerkayB.2000

Centipat
Ben bilgisayar mühendisliği bölümüne başlayacağım ve hazırlık sınıfında çok temel düzeyde C dili ögrettiler(input kodları, aritmetik operatörler, derslerin ortalamalarını hesaplayan girdiler, hesap makinesi yapımı). Şimdi hazır tatildeyken Udemy'den ders almak istiyorum ve ücretli veya ücretsiz fark ermez faydalı kurs önerileri bekliyorum. Genel olarak C#, Python, Java olabilir. Web programlamasını daha sonra düşünüyorum.

Udemy için para harcayıp düzayak bilgiler ile deneyim kazanmaktansa, ingilizceniz ne durumda bilmiyorum ama global kaynaklardan yararlanmak daha mantıklı.Zaten bölümünüzü bitirdikten sonra yapacağınız her isin içinde global kaynaklar olacak, bu yüzden temel seyleri anlayabilecek ingilizceniz bile varsa direkt olarak örnekleri kendiniz yaparak başlayın.

Öncelikle algoritma çalışmanı öneririm, forumdaki sorulardan gördüğüm kadarıyla cozemedikleri ve sordukları sorular algoritmayi kuramamaktan kaynaklanıyor.

Kurs olarakta C# Murat Yucedag Youtube üzerinde ücretsiz dersleri var onlarla başlayabilirsin. Veya C bilgini biraz daha ilerletirsin seneye de faydalı olur. Şadi Evren Şeker(bilgisayar kavramları) kaynağına da bakmanı öneririm.

Udemy için para harcayıp düzayak bilgiler ile deneyim kazanmaktansa, ingilizceniz ne durumda bilmiyorum ama global kaynaklardan yararlanmak daha mantıklı.Zaten bölümünüzü bitirdikten sonra yapacağınız her isin içinde global kaynaklar olacak, bu yüzden temel seyleri anlayabilecek ingilizceniz bile varsa direkt olarak örnekleri kendiniz yaparak başlayın.
Neden Udemy için düzayak bilgiler olduğunu düşünüyorsunuz? Çok kaliteli eğitimciler var. Neden böyle düşündüğünüzü merak ettiğim için soruyorum.

Bu arada arkadaşa cevap olarak merak ettiğin dillerin derslerini yayınlayan eğitimciler çoğunlukla bir kaç önizleme paylaşıyor. İnceleyerek anlatım tarzına göre satın almalısın. Arkadaşın dediği gibi ingilizcen varsa global çapta yapılan konferans eğitimlerinin terkrarlarını izleyebilirsin. En önemlisi algoritma ve yapı kurma işleri. Bu kısımlarda önce gerekli bilgiye sahip olman gerekiyor.

Neden Udemy için düzayak bilgiler olduğunu düşünüyorsunuz? Çok kaliteli eğitimciler var. Neden böyle düşündüğünüzü merak ettiğim için soruyorum.

Bu arada arkadaşa cevap olarak merak ettiğin dillerin derslerini yayınlayan eğitimciler çoğunlukla bir kaç önizleme paylaşıyor. İnceleyerek anlatım tarzına göre satın almalısın. Arkadaşın dediği gibi ingilizcen varsa global çapta yapılan konferans eğitimlerinin terkrarlarını izleyebilirsin. En önemlisi algoritma ve yapı kurma işleri. Bu kısımlarda önce gerekli bilgiye sahip olman gerekiyor.
Katılıyorum, Udemy satın alımları gereksiz değil. Doğru kullanıldığında çok şey katabiliyor. Doğru kullanmaktan kastım ise Udemy'den faydalanırken aynı zamanda yaratıcı olunarak farklı şekillerde üretimler yapmak. Zaten bu şekilde bir yol izlenmediği sürece Udemy'nin bir faydası olduğu söylenemez. Birkaç eğitim videosu izledim iyi gidiyorum işi değil yani. Ve yine küresel çapta ücretsiz şekilde erişim sağlanan birçok kaynak var.

Türkçe çoğu kurs düzayak diye tanımladığım bilgileri vermektedir, bunun sonuna kadar arkasındayım.Beni bu düşünceye iten şeyler ise başta bu kurslara ülkemizde eğitimden çok gelir kaynağı olarak bakılması, bu nedenle çoğu kurs globalde sunulan ücretsiz ve tamamen eğitim adına hazırlanan makalelerin çeviri ve düzenleme ile gelir kaynaği haline dönmüş halidir.Bu noktada ise şu soru ortaya atılır;
"Dil bilgisini kullanarak para kazanmanin neresi yanlış?"
Tabi yanlış değildir hatta bu bir meslektir, yanlış olan ise (bence) bu tarz ücretsiz kaynakları çeviri yolu ile fahiş fiyatlara (global kurs fiyatları) sunan ve amaci kendini geliştirmek olan insanların cebindeki paraya göz diken kurs sahipleri.Bu durumda suçlu kim? Bu kursları sunan kişiler mi yoksa lise ingilizcesi ile bile kendi deneyimleriyle ögrenmek yerine bilinçsizce bu insanlara fırsat sunan mı?

Ek olarak bu derslerle ile attıgınız temelin uzerine proje geliştirmeye çalıştığinız zaman bir noktada yine global kaynaklara ihtiyac duyacaksınız.Siz türkçe kaynaklar üzerine kurduğunuz temeller ile global kaynak analiz etmeye çalıstıgınızda en basitinden teknik terimler bile sizin analizinizi zorlaştiracak ve temelinizi anlamsiz kılacaktır.Bu sarcastic bir benzetme ve tarihteki adı ile Bon pour l'orient.

Genelleme yapmak doğru değil biliyorum, özgün içeriklerle kaliteli eğitim sunan kurslar vardır fakat doğruyu bulmak için yanlış olmaktan asla endişe duymam.
@imyourhero @Vinsinity

Yeni konular

Geri
Yukarı