Çözüldü Köpeğim terliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

saphary

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Antalya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 2600, RX590, 16GB, Corsair Delta Spec
Meslek
Boş İşler Erbabı
Arkadaşlar Rus Finosu cinsi köpeğe sahibim. Antalya sacağında köpek terliyor elimden pek bir şey gelmiyor. Bazen soğuk su atıyorum küçük küçük patilerine falan, elimden geldiğince klima açıyorum fakat sabahları vesaire ağzının açık, soğuk yerlere girdiğini görüyorum. Elimden bir şey gelir mi bilmek isterim. Köpekleri rahatsız etmeyecek, küçük vantilatör gibi şeyler var mıdır? Öneriniz neler?

Çözüm
@saphary, serin tutan oyuncaklar değil de havlular olabilir mesela. Islak bir havlu köpeği serin tutabilir. Patilerini soğuk su ile ıslatmaya da devam edebilirsin. Fakat köpeğin bu yöntemlerden sıkılıyorsa zorla bu yöntemleri uygulamaman gerekiyor. Evdeki sıcaklık dengesini dengelemen gerekiyor.
Terlemesini önlemek için klima açmayı ve su ile temas ettirme yöntemini uyguladığınız takdirde sadece sabahları mı ağzını açarak vücut sıcaklığını dengelemeye çalışıyor? Klimanız yetersiz mi geliyor?

Antalya'nın hava durumunun 32 Santigrat olduğunu göz önüne alırsak köpeğinizin terlemesi ve soğuk yerlere kaçması gayet normal gözüküyor. Eğer imkanınız varsa temiz olarak bildiğiniz havuzlara yüzmeye götürebilirsiniz. Dışarıya çıkarken sizin de dikkatli olmanız gerekiyor. Klimanız olduğu için vantilatör almanıza gerek var mıdır bilemiyorum. Ek olarak vantilatör de alabilirsiniz. Belki de bu sayede bir nebze de olsa köpeğinizin vücut sıcaklığı dengelenebilir. Ortamın sıcaklığını çok fazla düşürmeye ve yükseltmeye çalışmayın.

Eğer bu durum sıklıkla ve anormal bir şekilde yaşanıyorsa veterinere götürmenize gerek vardır.

Son düzenleme:
@unnamedington
Sabahları klima açamıyorum evdekiler laf ediyor. Öğlen klima açıyorum bu yüzden problem yok. Akşamları serin zaten. Sadece sabahları ağzı açık geziyor evde. Patisine soğuk su falan damlatıyorum az çok etki ediyor. Belki oyuncaklar falan vardır köpeği serin tutan?

@saphary, serin tutan oyuncaklar değil de havlular olabilir mesela. Islak bir havlu köpeği serin tutabilir. Patilerini soğuk su ile ıslatmaya da devam edebilirsin. Fakat köpeğin bu yöntemlerden sıkılıyorsa zorla bu yöntemleri uygulamaman gerekiyor. Evdeki sıcaklık dengesini dengelemen gerekiyor.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı