Köpek korkusu nasıl yenilir?

Curesto

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Ciddi bir probleme sahibim. Utancımdan kimseye anlatamadığım için burada içimi dökmek istiyorum.

Köpeklerden korkuyorum. Şu an 18 yaşındayım ve hala bu hayvanlardan çok korkuyorum. Yaklaşık 11 yıl önce 7 yaşında iken, büyük bir kangal köpeği tarafından ısırılmıştım. O günden beri köpeklerden korkar ve onlardan nefret ederim.

Mesela köpeklerin olduğu bir caddeden veya sokaktan geçerken, içimde acayip bir korku olur. Köpekler ile karşılaşmamak için yolumu değiştirdiğim bile olur. Hatta; bazen sokakta manyak bir köpek var, durup duruken havlayarak beni kovalıyor, ben ise korkudan bağırarak kaçıyorum ama ısırmıyor.

Bu olaylardan sebep bu hayvanlardan nefret ediyorum. Bu korkunun tıbbi adı ise "cynophobia" veya "kinofobi" olarak geçiyor ve belirtileri tam olarak yaşadığım olaya uyuyor. Bu cidden günlük hayatımı etkileyen tabiri caizse, "lanet" bir sorun.

Bu fobiyi, uzmana görünmeden yenmek için neler yapabilirim?

Köpek korkumu nasıl yenerim diye sorulmuş bunlar sokak köpeklerinden kaçma taktikleri veriyor.
Köpeklerle zaman geçirmeye çalış. Aynısı bende de vardı. Köpeklerle vakit geçirerek yendim. Vakit geçirmekten kastım da tanıdık birinin evcil köpeği sokakta gördüğün uysal ve "aşılı" bir köpeği okşa. Zamanla geçecektir.
Katılıyorum.

Köpeklerle zaman geçirmeye çalış. Aynısı bende de vardı. Köpeklerle vakit geçirerek yendim. Vakit geçirmekten kastım da tanıdık birinin evcil köpeği sokakta gördüğün uysal ve "aşılı" bir köpeği okşa. Zamanla geçecektir.
Çevremde maalesef öyle bir köpek yok.
Hocam köpekten kaçtığınız zaman atağa geçer, Pitbull türü hariç diğer köpeklerden korkmayın karşılık verin, misal üstüne doğru ani hareket yaparsanız havlasa bile R yaparak kaçar.
Anlıyorum ama elimde değil işte, pitbull olsa beni paramparça etmiş olurdu heralde.

Geri
Yukarı