Köpek korkusu nasıl yenilir?

Merhabalar. Ciddi bir probleme sahibim. Utancımdan kimseye anlatamadığım için burada içimi dökmek istiyorum.

Köpeklerden korkuyorum. Şu an 18 yaşındayım ve hala bu hayvanlardan çok korkuyorum. Yaklaşık 11 yıl önce 7 yaşında iken, büyük bir kangal köpeği tarafından ısırılmıştım. O günden beri köpeklerden korkar ve onlardan nefret ederim.

Mesela köpeklerin olduğu bir caddeden veya sokaktan geçerken, içimde acayip bir korku olur. Köpekler ile karşılaşmamak için yolumu değiştirdiğim bile olur. Hatta; bazen sokakta manyak bir köpek var, durup duruken havlayarak beni kovalıyor, ben ise korkudan bağırarak kaçıyorum ama ısırmıyor.

Bu olaylardan sebep bu hayvanlardan nefret ediyorum. Bu korkunun tıbbi adı ise "cynophobia" veya "kinofobi" olarak geçiyor ve belirtileri tam olarak yaşadığım olaya uyuyor. Bu cidden günlük hayatımı etkileyen tabiri caizse, "lanet" bir sorun.

Bu fobiyi, uzmana görünmeden yenmek için neler yapabilirim?
Yakında kangal köpeği varsa ona görün yardımcı olacaktır. Sahibi iyi biriyse köpek de tatlı ve oyuncu olacaktır. Bizde de öyle bir kangal var 2 yaşında, kocaman erkek ama ısırmayı bile bilmiyor. Oyun oynamayı çok seviyor. Bol bol büyük köpeklerle oyna, zaten sana sinirli olsa bile güzelce kaşırsan rahatlar, sana bir şey yapmaz.

(Tatlış Buddy'min fotoları vardı atardım ama daha bu sabah format attım gitti, bulursam atarım buraya.)

Son düzenleme:
Benim de köpek korkum var
Bir olay sonucu travma etkisi yarattı

Daha küçüktüm o zamanlar bir gün babannemi dolaşmaya köye gitmiştik her neyse beni dondurmaya almaya göndermişlerdi

Köyde de dobermana benzeyen bir köpek
Var. Babannemin evinin hemen çaprazında bir evde yaşayan bir ninenin köpeği

Ben dondurmaları almaya giderken babamı gördüm kahvede oturuyordu
Gelirken beraber o da geldi benimle
Babam benim önümdeydi

Tam köpek geldiği zaman da traktör geçti aramızdan babam sola ben de sağa
Geçtim tam o esna da köpek gelip üstüme atladı

Babama bağırdım ama duymadı beni
Traktör sesiden
Köpekle boğuştuk biraz benim kolumu ısırdı
En son yerden bir taş aldım köpeğe vurdum
Ve can havliyle kaçmaya başladım.

Bahçeye girdim işte köpek de arkamdan geldi babam da köpekten korkma falan diyor köpeği kovalamaya çalışırken
Köpek benim üzerime doğru geldikten sonra çıktı bahçeden
Tabii ki haliyle yan etki yaptı bende

O zamana köpekten gram korkmayan ben o günden sonra çoğu köpekten korkmaya başladım şu an biraz daha köpekler konusunda korkum azıcık azaldı
Ama o olayı asla unutmam.

Yakında kangal köpeği varsa ona görün yardımcı olacaktır. Sahibi iyi biriyse köpek de tatlı ve oyuncu olacaktır. Bizde de öyle bir kangal var 2 yaşında, kocaman erkek ama ısırmayı bile bilmiyor. Oyun oynamayı çok seviyor. Bol bol büyük köpeklerle oyna, zaten sana sinirli olsa bile güzelce kaşırsan rahatlar, sana bir şey yapmaz.

(Tatlış Buddy'min fotoları vardı atardım ama daha bu sabah format attım gitti, bulursam atarım buraya.)

Kangal köpeği sakaya gelmez bu arada.

Omuzlarına atlarsa ne yapacak? 🤠

Üzerine koşuyorlar ve birden insana carpıyorlar büyük köpek oldukları icin.

Kangal köpeği sakaya gelmez bu arada.

Omuzlarına atlarsa ne yapacak? 🤠

Üzerine koşuyorlar ve birden insana carpıyorlar büyük köpek oldukları icin.
Kangal köpekleri insan eğitimine tamamen bağımlı ve sahiplerine düşkündür. Eğiten insan ona sık sık şiddet uyguluyorsa köpek sineği bile ısırmaya çalışır. Ama sahibi oyun oynuyorsa, o ısırınca ona ,ısırdığı için kızdığını anlayacağı şekilde, kızıyorsa köpek benim Buddy'm gibi tatlış ve oyuncu olur. Kendisi 2,5 yaşında kangal, aşırı güçlü ve çevik, ama bir şeyi ısırmaya korkuyor. Tabi kötü anlamda değil, gayet koruyucu ve oyuncu. Abim Buddyle güreşiyor (abartı değil) ve ısırmaya çalışmıyor bile, patisiyle yumruk falan atıyor. Demek istediğim öyle korkunç bir tür değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı