Kötü bir üniversite mi, yeniden hazırlanmak mı?

swica

Hectopat
Makaleler
1
Bu sene üniversite sınavına girdim istediğim gibi geçmedi. Kuvvetle muhtemel istediğim yer gelmeyecek. Kafamda olan soru şu: Ya kötü bir sıralamayla bir üniversiteye gireceğim ya da seneye tekrar hazırlanacağım ama seneye tekrar hazırlanmak aile ortamımdan dolayı sancılı görünüyor burada da iki seçenek çıkıyor. KYK yurdunu kullanmak için tercih yapıp üniversiteye gitmeyip KYK yurdunda tekrar sınava hazırlanmak ya da evde sancılı bir şekilde geçeceğini göze alarak çalışmak (Ki artık asosyallikten tüm sene hiç arkadaşım olmadan sadece tartışmalı bir evde sınava çalışmaktan bıktım fakat iyi bir üniversiteye gitmem lazım gibi hissediyorum. Aslında evde çalışmak kumar gibi nasıl geçecek bilmiyorum rahatlığı beni kendine bağlıyor, eğer ev ortamı huzurlu olursa sorun yok ama işte dediğim gibi belirsiz zaten bu yüzden kararsız kaldım.). Sonuç olarak hangisi sizce, üniversite tercihi yapıp, üniversitede derse hiç girmeyip KYK yurdunda hazırlanmak mı, evde ortamın ne olacağı belirsiz şekilde hazırlanmak mı yoksa orta veya kötü bir üniversiteye yerleşip kendini geliştirmek mi? İstediğim bölüm sanırım yazılım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim ben 3 sene sınava hazırlandım. İlk senemde 50k sayısal yaptım. İkinci senemde 49k sayısal ve 10k eşit ağırlık yaptım. Çoğu kişi vaktini boşa harcama güzel bir hukuk fakültesi yaz git dedi. Ben potansiyelimi bildiğim için bir sene daha hazırlandım ve üçüncü senemde 10k sayısal yapıp İstanbul'da özel bir üniversitede tam burslu tıp okuyorum. Diyeceğim o ki zaman kaybı olarak düşünme. Eğer gerçekten potansiyeline ve yapabileceğine inanıyorsan kesinlikle bir daha hazırlan. Eşit ağırlık puanı yetiyor diye hukuk yazıp 2.senesinde tekrar hazırlanmak isteyen insanlar gördüm. Bu yüzden iyi düşün ve hazırlanmaktan korkma kendine güven.

Yeniden hazırlan sonra hayatını geçirmek istemeyeceğin bir yerde okumak ve ölene kadar sevmediğin işi yapmak zorunda kalırsın.

Dediğim durumlar göz önünde bulundurulduğunda evde mi yoksa KYK da mı peki?

Kardeşim ben 3 sene sınava hazırlandım. İlk senemde 50k sayısal yaptım. İkinci senemde 49k sayısal ve 10k eşit ağırlık yaptım. Çoğu kişi vaktini boşa harcama güzel bir hukuk fakültesi yaz git dedi. Ben potansiyelimi bildiğim için bir sene daha hazırlandım ve üçüncü senemde 10k sayısal yapıp İstanbul'da özel bir üniversitede tam burslu tıp okuyorum. Diyeceğim o ki zaman kaybı olarak düşünme. Eğer gerçekten potansiyeline ve yapabileceğine inanıyorsan kesinlikle bir daha hazırlan. Eşit ağırlık puanı yetiyor diye hukuk yazıp 2.senesinde tekrar hazırlanmak isteyen insanlar gördüm. Bu yüzden iyi düşün ve hazırlanmaktan korkma kendine güven.
Hocam hazırlanmak emin ol zor gelmiyor huzursuz bir ev ortamında hazırlanmak zor geliyor bu yüzden ne yapsam bilmiyorum. KYK da mı hazırlansam evde mi diye.

Bir üniversiteye yerleşirsen bir sonraki yıl sınava girdiğinde OBP puanın kurulacaktır ki bu senin sıralamanı bayağı etkileyecektir. Sonuç olarak seneye girmeyi kafana koyduysan aile evi daha mantıklı görünüyor. Bir sene daha sabredip özgürlüğe kavuşacaksınız, böyle düşünün :)

Dediğim durumlar göz önünde bulundurulduğunda evde mi yoksa KYK da mı peki?

Hocam hazırlanmak emin ol zor gelmiyor huzursuz bir ev ortamında hazırlanmak zor geliyor bu yüzden ne yapsam bilmiyorum. KYK da mı hazırlansam evde mi diye.

Bulunduğunuz ilde mutlaka kütüphaneler vardır. Hiç KYK falan düşünme derim. OBP yüzünden çok puanın gidecektir. Çalışan insanları görünce sana motivasyonda sağlar. En sağlıklısı aile evinde kalıp, kütüphanelere gitmek :)

Geri
Yukarı