Kötü durumdaki HDD'nin oyunlara etkisi nedir?

Daha fazla  
Merhaba, şu an kullandığım 150GB'lık çok eski, bolca iletişim sorunu olan ve bad sector bulunan hard disk kullanıyorum. Bu hard diskin rekabetçi FPS oyunlarındaki takılma, mouse lag, donma vs. gibi sorunlara ne kadar etkisi vardır?

Merhaba, şu an kullandığım 150GB'lık çok eski, bolca iletişim sorunu olan ve bad sector bulunan hard disk kullanıyorum. Bu hard diskin rekabetçi FPS oyunlarındaki takılma, mouse lag, donma vs. gibi sorunlara ne kadar etkisi vardır?

Verileri okumakta zorlanacağı için Windows'u bile yavaşlatır hatta yanıt vermeme durumuna sokar.

Şöyle ki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Evet evet aynen böyle takılmalar ve mouse'un dönüşlerinde tutarsızlıklar yaşıyorum. Demek ki hard disk'ten kaynaklanıyor.

Rekabetçi oyunlarda yani CS:GO Valorant gibi oyunlarda takılma sorunlarını pek yaşamazsın çünkü o gibi oyunlarda(Bu iki oyunda şuan böyle mi bilmiyorum.) harita direk olarak belleğe yüklendiği için sadece ilk yükleme ekranı dışında HDD ile pek bir işi olmuyor oyunun ama büyük ve yüksek doku kaliteli oyunlarda bütün doku ve modeller bellekte saklanamayacağı için oyun sürekli HDD'den veri çekecek buda HDD yavaş ise takılmalara sebep olabilir. Oynadığın oyuna göre değişen bir etkisi var yani.

Şöyle ki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Witcher 3 anılarım depreşti. İlk oynadığımda 200 yaşında bir HDD kullanıyordum uça uça gidiyordum sağa sola.

Witcher 3 anılarım depreşti. İlk oynadığımda 200 yaşında bir HDD kullanıyordum uça uça gidiyordum sağa sola.
Control gibi diski koklayan bir oyunda bile bu denli bir yıpranma meydana gelmişse bu videodaki arkadaşın Death Stranding veya Horizon Zero Dawn açıp test etmesini dahi hayal bile edemiyorum 😄.

Bendeki biri SMR diğeri de CMR yapısındaki sağlam 7200 Rpm'lik depolamala HDD'ler bile bu oyunlarda özellikle açık dünyaya geçiş yaptığım vakit ara ara ağladı, yine yaptığım testlerde acaba işlemci kaynaklı mı oluyor bu diye ayrıca kontrol ettim ama Marvel's Avengers da aşırı disk kullanan oyunlara dahil, i7-8700 + çift kanal 16G belleklere rağmen bir anda meydana gelen aşırı yoğun patlama efektleri ve sahne geçişlerinde yine minik takılmalar oldu. Tabii Witcher 3'ü bilmiyorum ama bundan 3 yıl önce WD Blue ile rahat oynayabildiğimi hatırlıyorum..

Devir en azından bazı spesifik oyunlar için SATA SSD'ye doğru kaymaya başladı, en azından bunu net olarak hissedebildiğimiz durumlar az da olsa var.

Yeni konular

Geri
Yukarı