Kötü Liseden İyi Bir Üniversite Kazanılır mı?

Carbon

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, zamanında 370 alarak 350 puanlık bir okula gittim (9. sınıf değilim). Her ne kadar önemli olan lise değil üniversite dense de pek de öyle olmadığını anladım. Çünkü okulun eğitimi diğer liselere göre çok kötü. Ancak yine de sorayım dedim. Sıkı bir çalışmayla kötü bir liseden iyi bir üniversite kazanılır mı? Çok değil 50 bin altı istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
İstediğiniz şey imkansız ya da ulaşılmaz gibi bir durum kesinlikle değil. Tam aksine kolayca yapılabilir. Biraz emek vereceksin, yaz tatilinde arkadaşlarını reddedip derslere yoğunlaşacaksın. Sorun yaşadığın derslerin üstüne gideceksin ve iyi bir başlangıçla beraber bir adım önde götüreceksin. İlk 5 bin istiyorsan burada tabii aile ortamı, çalışma ortamı gibi durumlarda etken olur ancak gerizekalı değilsen -bu soruyu sorduğuna göre değilsin- çalışarak kolayca yapabilirsin. Birkaç örnek yazmak istiyorum.

Ben gerçekten kaliteli bir Anadolu lisesinde okudum. Şimdiki gibi değil de elit Anadolu lisesi sayılabilir. Fen lisesi de geliyordu. İlk 13 bine girmiştim. Daha sonrasında lisede derslere hiç asılmadım, başka işlerle ilgilendim. Okulu da sondan üçüncü bitirdim. ÖSS'de 250 binlerde bitirdim. Matematiğe hiç dokunmamıştım. Sonuç geldikten sonra oturdum adam gibi derslerime çalıştım ve ham puanda 13 bine girdim. Matematikten boşum yoktu ve hepsini doğru yaptım. Öyle zeki birisi değilim, ortalama birisiyim ve bunu kolayca yaptım. Günde 3 saat ders 3 saat test gibi minimum 4, maksimum 8 saat çalıştım. PC yok, akıllı telefon yok, internet yok ve haftada sadece 2 saat Ps3 oynadım o kadar. Disipline girersen olur. Tabii arada çok kez internet kafede de buluşuyorduk ama 4 saatin altına hiç düşmedim sayılır. Sosyal yaşantıyı da bırakmadım.

Düz lisede okuyan bir arkadaş vardı. Lise son sınıftan itibaren sıkı çalışmaya başladı. Bu kız ilk sınavda 100 binlerde bitirdi. Hukuk istiyordu ve derslere biraz daha asıldı ikinci senesinde. Bu sayede hukuk kazandı. İlk 30 bine girmişti yanlış hatırlamıyorsam. Disiplin ve çalışkanlığı ile bunu başardı.

Lisede bir öğretmenimiz meslek lisesi mezunuydu. Askerliğe gidip gelmiş, iş bulamayınca ÖSS'ye hazırlanıyor. 1.5 senede matematik öğretmenliğini kazanıyor.

Kısaca söylemek istediğim, hedefin ulaşılabilir ve bir disipline sahip olursan hedefinden de çok iyi yerlere gelebilirsin. Şimdi gözünde çok büyüktür ama üniversiteye gittiğinde de çok farklı hikayeleri kendin göreceksin. Zihinsel olarak kendini küçük görme, derslerine verimli çalış ve hedefine kolayca ulaşırsın. Başarılar dilerim.

İyi bir lisede okumanın avantajı benim açımdam çok güzel dostluklar oldu. Serseri takımıyla değil de bugün yarısı savcı olan bir sınıfta okudum. İyi bir lise, öğrencinin hayat görüşüne göre de iyi bir kültürel altyapı sağlar, belirli konularda tartılşabileceğin, konuşabileceğin insanları tanımanı sağlar vs. Ders konusunda da avantaj var ancak bu yüzde 99 öğrencinin kendisine bağlı. Mesel ben düşünüyorum şimdi. 2010'da üniversiteye girdim. Biraz daha bir tık daha çalışsaydım veya hedefimi bir tık daha üstte tutsaydım kolaylıkla kazanabilirmişim. İleride hayatla ilgili o kadar zorlu şeylerle karşılacaksın ve ÖSS'nin son şey olmadığını anlayacaksın.
Ben 10. sınıfım. Şimdiden Karekök TYT kitaplarını çözüyorum ;) Önemini daha önceden anlayıp daha önceden çalışmalısın. Son seneye bırakmamalısın. Benim şimdiki hedefim bu yazın sonunda 10. ve 9. sınıf konularını sınav düzeyindeki kaynaklardan çözmüş ve anlamış olmak :)
Ben 10. sınıfım. Şimdiden Karekök TYT kitaplarını çözüyorum ;) Önemini daha önceden anlayıp daha önceden çalışmalısın. Son seneye bırakmamalısın. Benim şimdiki hedefim bu yazın sonunda 10. ve 9. sınıf konularını sınav düzeyindeki kaynaklardan çözmüş ve anlamış olmak :)

Kazanabilirsin, 50.000 altı düzenli çalışan herkesin inebileceği bir sıralama. Ama sosyal hayata çok dalıp savsaklamaman lazım veya başka tür dikkat dağıtıcılara. Kötü lisede çok ders çalışan olmaz herkes goygoy peşinde olur, kendini biraz soyutlaman gerekebilir.

Ben 10. sınıfım. Şimdiden Karekök TYT kitaplarını çözüyorum ;) Önemini daha önceden anlayıp daha önceden çalışmalısın. Son seneye bırakmamalısın. Benim şimdiki hedefim bu yazın sonunda 10. ve 9. sınıf konularını sınav
Abi ben şuna kanaat getirebilirim ki iş öğrencide bitiyor. Hedefini belirleyip 'Düzenli Bir Şekilde' çalışırsan istediğin bölümü ve üniversiteyi kazanabilirsin ama altını çiziyorum düzenli çalışman lazım.
Bulunduğu ortam etkiliyor. Şimdi bir serseliğin çok olduğu bir lisede olsan çevren seni bir miktar etkiler. Bir de herkesin çalıştığını bir lisede olsan...

Bulunduğu ortam etkiliyor. Şimdi bir serseliğin çok olduğu bir lisede olsan çevren seni bir miktar etkiler. Bir de herkesin çalıştığını bir lisede olsan...

Kesinlikle katılıyorum ben bu sene çalışmalara başladım ancak okulda dersi adam gibi dinleyen çok az herkez sınava 1-2 gün kala çalışıp yüksek puanlar alıyor eğitimi böyle kolay bir okul işte.

O kısım da haklısın ama burada öğrencinin iradesi devreye giriyor. Onlardan uzak durduğu zaman kim onu zorla serseriliğe itebilir. İş işten geçmiş zaten lisesini kazanmış, bu yüzden bunların hepsini unutup önündeki sınava bakacak.

Kesinlikle katılıyorum ben bu sene çalışmalara başladım ancak okulda dersi adam gibi dinleyen çok az herkez sınava 1-2 gün kala çalışıp yüksek puanlar alıyor eğitimi böyle kolay bir okul işte.
Ben fen lisesine gidiyorum 480 puan almıştım. Bizde de durum öyle :) Şahsen sınavlara son 2 hafta çalışıyorum. Ancak diğer vakitlerde başka konular çalışıyorum. Mesela geçen sene gördüğüm üstlü sayılar konusunu tekrar edip TYT kitaplarından çözüyorum. Yani yapman gereken hem şu an sınıfda işlediğiniz konulara hem de TYT sınavının konularına çalışmalısın. Bide konu konu seç. Önce birini bitir sonra hangisini geçiceğini bil. Kolay gelsin :)

Bizim burada bir Lise var. Sözde Anadolu Lisesi. Ortam falan duyduğuma göre çok kötü. Ama oradan ODTÜ'yü tutturan var.

Şuan durumunuz nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı