Kötü şeyleri bilmeseydik kötülük olmazdı

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Şöyle bir örnek vereyim. Örneğin ciddi bir toplantıdasınız. O anda hata yapmamak için üzerinizdeki stresin ve heyecanın da etkisiyle aklınıza tuhaf düşünceler gelmeye başlıyor. Bu düşünceler, sizin konuşmanızı etkiliyor. Bunlar hem iyi hem kötü düşünceler olabilir. Bunu yaşayan bilir.

Peki bir de şu açıdan değerlendirelim. Eğer insanlar iyi yetiştirilseydi yani kötü şeyleri bilmeseydi bu durumda aklına kötü düşünceler gelir miydi? Tabii ki gelmezdi, çünkü onu bilmiyor. Böyle bir tartışma başlatıyorum.

Kötülük ve iyilik birer karşılaştırmadan ibarettir. Kötü davranış veya iyi davranış diye bir şey yoktur. "X" davranışına göre "Y" davranışı kötüdür fakat bu "X" davranışı kötüdür anlamını taşımaz.

Ben böyle düşünüyorum.

Kötülük ve iyilik birer karşılaştırmadan ibarettir. Kötü davranış veya iyi davranış diye bir şey yoktur. "X" davranışına göre "Y" davranışı kötüdür fakat bu "X" davranışı kötüdür anlamını taşımaz.

Ben böyle düşünüyorum.
Mevcut küresel kötü ve iyi kabul edilen şeylere göre düşünelim. Bu mantıkla yola çıkarsak yani kültürleri değil de küresel iyi ve kötü ahlakı önemsersek daha doğru sonuca ulaşılır.

Bilmiyor olması, öğrenmesine, bulmasına, geliştirmesine engel değil...

Biliyor olması da yapmasına sebep değil...
Bu dediğine katılmıyorum. Çünkü insanlar da aslında yapay zeka gibi. Yapay zeka ne yapıyor? Derin öğrenme ile yeni şeyler öğrenip işliyor.

Bir insan bir şeyi bilmezse o şeyi düşünemez. İnsan, bildiği şeyleri düşünür. Örneğin sen evrenin dışını bilmiyorsun, düşünemezsin. Sadece tahmin edersin ama bildiğin şeylere göre tahmin yapıyorsun. Belki hiç beklemediğin bir şey var.

Bu dediğine katılmıyorum. Çünkü insanlar da aslında yapay zeka gibi. Yapay zeka ne yapıyor? Derin öğrenme ile yeni şeyler öğrenip işliyor.

Bir insan bir şeyi bilmezse o şeyi düşünemez. İnsan, bildiği şeyleri düşünür. Örneğin sen evrenin dışını bilmiyorsun, düşünemezsin. Sadece tahmin edersin ama bildiğin şeylere göre tahmin yapıyorsun. Belki hiç beklemediğin bir şey var.
Dediğiniz gibi olsa hala dumanla haberleşiyorduk... Kişisel olarak şahsınız bu şekilde varlığını sürdürüyor olabilir :) Ancak insanoğlu farklı... Mağara adamları da bilmiyordu bir şey, an itibariyle bu noktadayız. Mantıken hanzo olarak devam etmeliydik. Kimsenin düşünmediğini düşünen dahiler, fikir adamları her zaman olacaktır.

Diğer hususlara gelirsek, psikoloji, hayal gücü, arzular, merak...

İnsan robot değil.

Dediğiniz gibi olsa hala dumanla haberleşiyorduk... Kişisel olarak şahsınız bu şekilde varlığını sürdürüyor olabilir. :) Ancak insanoğlu farklı... Mağara adamları da bilmiyordu bir şey, an itibariyle bu noktadayız. Mantıken hanzo olarak devam etmeliydik. Kimsenin düşünmediğini düşünen dahiler, fikir adamları her zaman olacaktır.

Diğer hususlara gelirsek, psikoloji, hayal gücü, arzular, merak...

İnsan robot değil.
Bir insan çevresiyle kurduğu etkileşimle keşifler yaparak yeni şeyler buluyor. Örneğin ateş nasıl bulundu? Tesadüfen. Bu şekilde keşfedildi. Eğer gerekli parçalar olmazsa insan bir şey üretemezdi.

Bir insan çevresiyle kurduğu etkileşimle keşifler yaparak yeni şeyler buluyor. Örneğin ateş nasıl bulundu? Tesadüfen. Bu şekilde keşfedildi. Eğer gerekli parçalar olmazsa insan bir şey üretemezdi.
Kötü şeylerde tesadüfen bulunabilir bazen de şartlar gereği bulunabilir. Kısaca bilmeseydi olmazdı diye bir durum yok... Gerekli şartlarda dünyanın en iyi insanları yamyam olabilir.

4 kişilik bir kabilede X adlı şahıs bir de Y'nin hatuna bakayım, değişiklik olsun diyebilir. Bunun için Türk dizisi izlemesine gerek yok.

Senin dediğine göre insan hiçbir şeyle etkileşime geçmemeli ve buna diğer insanlar da dahil. Bu durumda da iyi şeyler de olmazdı ve ot gibi yaşardık.

Bu arada yukarıdaki düşüncem hala aynıdır.

Kötü şeylerde tesadüfen bulunabilir bazen de şartlar gereği bulunabilir. Kısaca bilmeseydi olmazdı diye bir durum yok... Gerekli şartlarda dünyanın en iyi insanları yamyam olabilir.

4 kişilik bir kabilede X adlı şahıs bir de Y'nin hatuna bakayım, değişiklik olsun diyebilir. Bunun için Türk dizisi izlemesine gerek yok.
Senin dediğine göre insan hiçbir şeyle etkileşime geçmemeli ve buna diğer insanlar da dahil. Bu durumda da iyi şeyler de olmazdı ve ot gibi yaşardık.

Bu arada yukarıdaki düşüncem hala aynıdır.
Tamam, aynı şeyleri söylüyoruz. Ben burada diyorum ki etkileşimler sayesinde yani dış çevreden aldığımız bilgilerle öğreniyoruz. Siz de aynısını diyorsunuz. O zaman sorun ne? Neyi tartışıyoruz?

Geri
Yukarı