Kola dökülen kasaya ne yapılmalı?

KaanYalazer

Decapat
Günaydın arkadaşlar. Yaklaşık 3 saat önce kasamın içine çok az kola döküldü. O sıra bilgisayarım çalışır durumdaydı fakat ben fark etmedim. Daha sonrasında direkt PC kapanıp açıldı. Açıldığında ekranda görüntü yoktu. Daha sonrasında bilgisayarı kapattım. Tekrar açmayı denediğimde tüm fanlar ve ışıklar çalışır durumdaydı. Ama yine ekrana görüntü gelmiyordu ve VGA ışığı yanıyordu. Ne yapmalıyım? Ekran kartım Gigabyte RTX 2070 Super.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 Sene öncesinde ben de aynı sizin gibi masamın sol altında duran kasama bilinçsizce kola dökmüştüm. Tabi hızlıca fark ettiğimden dolayı döküldükten 1-2 saniye içinde sistemi kapattım. Kasayı açtığımda, kartın üzerinde 2-3 kola damlası gördüm, peçete ile hafifçe bastırarak sildim. Ardından biraz fön tuttum ve sistemi yeniden çalıştırdım. Gerekli testlere sokmuştum, hiçbir sıkıntı çıkarmamıştı. 1 seneyi geçti, halen sıkıntı çıkarmadı. Tek sıkıntısı, şekerin hafif kaldığı yerlerde daha fazla tozlanma oluştu. Sizin için de aynı senaryo geçerli olabilir mi, bilemiyorum, çok geç farkına varmışşınız. Ancak gene de şansınızı denemekte fayda var.

1 Sene öncesinde ben de aynı sizin gibi masamın sol altında duran kasama bilinçsizce kola dökmüştüm. Tabi hızlıca fark ettiğimden dolayı döküldükten 1-2 saniye içinde sistemi kapattım. Kasayı açtığımda, kartın üzerinde 2-3 kola damlası gördüm, peçete ile hafifçe bastırarak sildim. Ardından biraz fön tuttum ve sistemi yeniden çalıştırdım. Gerekli testlere sokmuştum, hiçbir sıkıntı çıkarmamıştı. 1 seneyi geçti, halen sıkıntı çıkarmadı. Tek sıkıntısı, şekerin hafif kaldığı yerlerde daha fazla tozlanma oluştu. Sizin için de aynı senaryo geçerli olabilir mi, bilemiyorum, çok geç farkına varmışşınız. Ancak gene de şansınızı denemekte fayda var.
Kontak spreyi almayı düşünüyoruz. Karta daha fazla zarar gelmemesi için temizledikten sonra deneyeceğiz. Olay benim başıma gelmedi ama dilekleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Öğleden sonra haber veriririz ne olup bittiğini

Kolayı bilmiyorum fakat benim arkadaşımın kardeşi RTX 2060'ın üzerine bilerek 1 bardak su boşaltmıştı. Vatan'a götürdü arkadaşım bilgisayarın 1 saat sonra kapanması üzerine, sadece RAM'leri bozuldu, ekran kartını hala kullanıyor.
Şimdi biraz ağır olacak ama hangi beyin yoksunu insan ekran kartına su döker? Ben sinirlendim burada.

Yeni konular

Geri
Yukarı