Kola içmeyi nasıl bırakırım?

Merhaba ben kola bağımlısıyım günde 2.50 litre içiyorum bunu nasıl bırakırım bana bir liste yapar mısınız? Bırakmam için bazen alamıyoruz. Ondan her gün içemem azaltarak nasıl bırakacağım? Çözüm yolu verin kanser riskine girmek istemiyorum. 2 senedir içiyorum her gün.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de günlük 2.5 litre kola içerdim yaklaşık 4-5 ay öncesine kadar. 2 ayda 7 kilo alınca kendimi şartladım ve canım her kola istediğinde bir bardak su içtim. Şimdi de su bağımlılığım var. Günde yaklaşık 5 litre su içiyorum ama daha sağlıklıyım :)

En güzel yöntem?

Başka bir şeye bağımlı ol. Ben öyle yapıyorum krizi böyle yönetmek ne psikolojik olarak beni engelliyor nede keyfimden uzaklaşmış oluyorum :)

Çözüm yolu verin kanser riskine girmek istemiyorum.
Bir amacın olmalı. Mesela ben abimle beraber neredeyse günde 2 - 3 şişe kolayı beraber bitirirdik, ardından şekerli çayı yudumlardım. Fakat spora başlamaya karar verdim ve hem kola içmeyi hem de çayı şekersiz içmeyi kararlaştırdım. Neredeyse 2 - 3 senedir ne kolayı içerim ne de şekerli çayı. Öyle azaltarak bırak gibi şeylere inanma öyle şeyler yok ancak kendini kandırırsın.

Günde 1,5...2 litre su iç sadece 1 hafta dene canın su içmek haricinde birşey istemeyecek. Ben En son 12 yıl önce kola ve diğer gazlı meyvalı içecek içmiştim. 😊

@WizardTR
Kolayı bırakıp soğuk çay ile azaltmayı dene. Zaten ilk üç haftadan sonra kola içesin gelmez. Soğuk çayı da zamanla azalt ve bitir.

Geri
Yukarı