Kolay ezberleme takitği önerisi

BGSGP

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Ayet-el kursi duasını anlamıyla beraber bugün ezberlemem lazım, yarın ilk iki ders din. Nasıl hızlı ve kolay ezberleyebilirim?

Kelimeleri teker teker ezberlemeni öneririm yani en başta 5 6 kelimeyi aklında tut sonra teker teker arttırarak en baştan oku. hem öncekileri unutmazsın hem kalıcılık olur .

Ayet-el kursi duasını anlamıyla beraber bugün ezberlemem lazım, yarın ilk iki ders din. Nasıl hızlı ve kolay ezberleyebilirim?

Vallaha ben hiç ezberlemez kağıda yazar kopya çekerdim usta üşeniyorsan al bir tane kağıt yaz hoca tabii kağıda yazmana izin veriyorsa yap bizim verdi çektim rahatcana kopyamı 100 aldım sözlüden.

Hocam ben küçükken dua ezberlemek için şu taktiği kullanıyordum, bu sayede bütün duaları 7-8 yaşları arasında öğrenmiştim. İlk kelimeyi 5 kez okuyun sonra 2. kelimeyi 5 kez okuyun sonra bu iki kelimeyi 5 kez bakarak okuyun sonra bakmadan okuyun eğer sorun yoksa devam edin. 3. ve 4. kelimeyi bakarak okuyun 5 kez sonra bu 4 kelimeyi okuyun 10 kez bakarak ve 10 kez bakmayarak hata yapmayana kadar okuyun. Bir cümle 6 kelimeden oluştuğunu düşünelim buna göre yazacağım. sonra 5 ve 6. kelimeyi de aynı 5 kez okuyun ve sonra ilk 3 kelimeyi bakmadan okuyun sonra tüm cümleyi. Sonra belki garip gelecektir ama ben su içmeye veya başka bir şey yapmaya gidiyordum 1-2dk okumuyordum bunu ve geri döndüğümde o cümleyi 1 kez bakarak okuyup 1 kez bakmayarak okumaya çalışıyordum. Böyle böyle 1 saatte çok rahat şekilde ezberliyordum.

Sürekli oku mesela. Sürekli okuduktan sonra da bakmadan okumaya çalış, yatmadan önce de aynısını yap ve uyandığında sabah ilk işin sureye çalışmak olsun. Büyük oranda aklında kalacaktır. Ezberleme taktiğidir, uyuduğunda beyninde sürekli tekrar edeceği için büyük oranda öğrenirsin ve bir işini de son güne bırakmamalısın. Son güne bırakınca da sıkıntı oluyor.

Geri
Yukarı