Kolları Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

LaraInHell

Hectopat
Selamlar. Başlıktaki gibi kollarım acayip güçsüz. Futbol oynuyorum kendi çapımda, ayaklarım güçlü bacaklarımı geliştirdim baya kendi çapımda sağ sol ayak şut vurabiliyorum fakat bu kollarımda tam tersine dönüyor. Şınav ya da barfiks çekmeye çalışırken 3 ya da 4'ten sonra kollarım titremeye başlıyor, üzerime bir ağırlık biniyor ve kolumda aniden bi enerji boşalması, hissizlik oluşuyor. Kollarımı nasıl bacaklarım gibi güçlendirebilirim?

Kolların yanında sırt&omuz da geliştirmeniz gerekiyor. Bunun için bir dumball seti alıp biceps, triceps, omuz ve sırt kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Bunun için internette yapmanız gereken hareket önerileri mevcut.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kas titremesinin bir nedeni de güçsüzlük ve dayanıklılık değil, yetersiz beslenmedir. Kaslarda yeterince karbonhidrat/glikojen olmadığında kaslar titremeye başlar. Yetersiz beslendiğim günlerde bizzat test ederek yaşadım bu durumu. Onun dışında dar ve geniş tutuş barbel curl, dumball seti alıp curl, hammer curl gibi hareketler yapabilirsiniz.

Spor salonuna git, yardım ederler. Ayrıca @Berrkay 'nın dediği olay, durduk yere kas titremesi ve seyirmesi için geçerli. Sen daha hamsın ve antrenmansızsın. Kol kasların yeterince gelişmiş değil ve vücut ağırlığını verdiğin zaman zorlanman, titremen normal.

Spor salonuna git. Yardımcı olmazlarsa, antrenör olarak ben olurum. Seni görmeden, tanımadan şunu yap bunu yap demek yanlış. O yüzden ilk etap spor salonuna yönlenmen gerekiyor. Hatta spor salonundan önce, en azından bir aile hekiminde kontrolden geç.

Ek olarak uzman olmayan kişilerin, bunu yap, şöyle yap diye bilgi vermesi saçmalıktan ibaret. Adamın daha bodybuilding geçmişi var mı? Eline henüz dumbbell almış mı? Hiç göğüs press çalışmış mı? vb. şeyleri bilmeden, yönlendirme yapamazsınız.

Bu yaptığınız, yürümeyi bilmeyen bir çocuğa koş demeniz gibi bir şey. Önce amacına ve genetiğine uygun olarak antrenman ve beslenme programı çıkarılacak, ardından spordaki aletleri tanıyacak, en az ilk 1 hafta karma spor yapacak. Yani cardio destekli yapacak ve hem ağır girmeyecek hem de 4 sete çıkmayacak. 2. ya da 3. hafta gibi cardioyu bırakıp, cardio aletlerini sadece ısınmak için kullanacak ve yazılacak olan, şahsına özel programı uygulamaya başlayacak. Buradan yazmak bazılarınız için kolay arkadaşlar ama bu iş basit ve şakaya gelecek bir iş değil.

Son düzenleme:
Amacınız çok bariz sadece kollarınızı geliştirmek herkesin de anlayabileceği gibi. Olayı uzun uzun yazarak çok komplike bir hale getirmenin bir manası oldugunu düşünmüyorum. O yüzden size tavsiyem günlük besin tüketiminizin üstüne ek olarak biraz daha fazla proteinli beslenerek bu süreç içerisinde dizlerinizi yere koyup 2 güne bir 3 set 10 tekrar olmak üzere ufak ufak şınav çekmeniz ve zamanla güçlendikçe normal şınav çekmeye çabalamanız olacaktır. 1 ay içerisinde vücudunuz tamamen bu tempoya alışacak ve bir süre sonra daha fazla tekrarlarda şınav çekebileceksiniz. Şınav egzersizi bileşke bir egzersiz olduğundan vücudun ön kısmındaki bütün kas gruplarını çalıştıran bir harekettir. Zamanla güçlendikçe farklı şınav çeşitleri deneyerek kas gelişimi açısından aldığınız verimi arttırabilir ve daha güçlü kollar, göğüsler, karın kasları, ön omuz ve arkakol kaslarına sahip olabilirsiniz.Bu bir süreçtir ve zamanla kas kazancı elde edersiniz o yüzden azimle kararlılıkla ve aşkla vazgeçmeden egzersizlere devam edin. Emin olun sonunda güzel sonuçlar elde edeceksiniz :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı