Komando ile piyade komando arasında nasıl bir fark var?

Piyade: TSK'da bir muharip sınıf.
Vazifesi; ateş, hareket ve darbe etkisini kullanarak savaşmak; ateş ile düşmana zayiat verdirerek muharebe gücünü kırmak, bir bölgeyi elde bulundurmak, ateş ve manevra ile düşmana yaklaşarak yakın muharebe ile onu etkisiz hale getirmektir.

Komando: Askeri personele eğitim sonucu verilen unvan.

Piyade Teğmen İsim soy isim
Komando Piyade Teğmen İsim soy isim

TSK'da iki komando kursu vardır. Bu kurslar Dağ Komando Okulu'nda yapılır. Birincisi komando temel kursudur. Bu kurs 10 hafta sürer. Bitiren kursiyerler komando temel brövesi alarak komando olur. İkinci kurs komando ihtisas kursudur ve 24 hafta sürer. Eğitimleri de malum oldukça zordur insan vücudunun sınırlarını zorlar. Bitiren kursiyerler komando ihtisas brövesi alırlar.

Peki piyade ile piyade Komando'nun tek farkı eğitim ve tecrübe mi? Görev alanlarında değişikliğe gidiliyor mu? Benim bildiğim komando olanların görev alanı sadece dağ. Meskun mahal ise jandarma. Kara Harp Okulu'nda bu eğitimler zorunlu olarak veriliyor ve hepsi komando olarak mezun oluyor diye biliyorum lakin hepsi dağcı olmak zorunda mı?

Peki piyade ile piyade Komando'nun tek farkı eğitim ve tecrübe mi? Görev alanlarında değişikliğe gidiliyor mu? Benim bildiğim komando olanların görev alanı sadece dağ. Meskun mahal ise jandarma. Kara Harp Okulu'nda bu eğitimler zorunlu olarak veriliyor ve hepsi komando olarak mezun oluyor diye biliyorum lakin hepsi dağcı olmak zorunda mı?
Kağıt üstünde yok. KHO'da artık temel komando eğitimi zorunlu olarak veriliyor ama sen Tuzla Piyade Okulundan çıktıktan sonra büyük ihtimalle seni Suriye veya Kuzey Irak operasyon bölgelerine yollarlar. Dağda görev yapma olasılığın çok yüksek. KAMYO ve Sağlık Astsubay MYO'dan çıkan bütün tanıdıklarım şuan sınırötesi operasyon bölgelerindeler. KHO için de durum aynı. Aslında şöyle bir şey var verilen tek eğitim komando temel değil. Komando İhtisas eğitimi de var. Zorunlu değil ama bu eğitimi alırsan dağdan inmezsin. Ondan sonra bordo bereli olmak istiyorum diyorsan ÖKK'ya başvurursun falan. Kıtaya gidince sana kalmış şeyler. Yine de evet, piyade ile piyade komando arasındaki tek fark eğitim ama artık KHO'dan çıkan bütün piyadeler zaten komando (Kıtada ihtisas ve bordo bereli olanlar hariç)

Kağıt üstünde yok. KHO'da artık temel komando eğitimi zorunlu olarak veriliyor ama sen Tuzla Piyade Okulundan çıktıktan sonra büyük ihtimalle seni Suriye veya Kuzey Irak operasyon bölgelerine yollarlar. Dağda görev yapma olasılığın çok yüksek. KAMYO ve Sağlık Astsubay MYO'dan çıkan bütün tanıdıklarım şu an sınırötesi operasyon bölgelerindeler. KHO için de durum aynı. Aslında şöyle bir şey var verilen tek eğitim komando temel değil. Komando İhtisas eğitimi de var. Zorunlu değil ama bu eğitimi alırsan dağdan inmezsin. Ondan sonra bordo bereli olmak istiyorum diyorsan ÖKK'ya başvurursun falan. Kıtaya gidince sana kalmış şeyler. Yine de evet, piyade ile piyade komando arasındaki tek fark eğitim ama artık KHO'dan çıkan bütün piyadeler zaten komando (Kıtada ihtisas ve bordo bereli olanlar hariç)

Peki "dağ" dediğimiz kavrama bağlı olduğumuz üs bölgesi de dahil mi? Mesela ben kuzey ıraktaysam üs bölgem Şırnak veya Hakkari ise operasyon olacağı zaman helikopter veya ejder yalçınlarla mı gidip geliyorum yoksa dağda bulduğun yere yat kalk operasyon, bitince geri dön sonra tekrar mantığı mı? Açıkçası KHO'da mümkün olan bütün eğitimlere kurslara katılmayı düşünüyorum. Bir askersem en Full haliyle olmalıyım. Seneye KHO sınavına giriyorum.

Özel kuvvetler benim için büyük bir sır perdesi. Zamana bırakıyorum şimdilik :D

Peki "dağ" dediğimiz kavrama bağlı olduğumuz üs bölgesi de dahil mi? Mesela ben kuzey ıraktaysam üs bölgem Şırnak veya Hakkari ise operasyon olacağı zaman helikopter veya ejder yalçınlarla mı gidip geliyorum yoksa dağda bulduğun yere yat kalk operasyon, bitince geri dön sonra tekrar mantığı mı? Açıkçası KHO'da mümkün olan bütün eğitimlere kurslara katılmayı düşünüyorum. Bir askersem en Full haliyle olmalıyım. Seneye KHO sınavına giriyorum.

Özel kuvvetler benim için büyük bir sır perdesi. Zamana bırakıyorum şimdilik :D
Şimdi iki mesele var. Birincisi nereyi konuşuyoruz? Suriye mi Irak mı? Mesela Suriye'de şu bölgede:
2022C37_TurkeysOperations_Syria_Iraq_001.png

Öyle dağlık bir bölge değil. Senin birliğin Tunceli'dedir piyade olarak buraya yollanmışsındır, birkaç ayda bir Türkiye'ye dönersin, aileni görürsün sonra yine Suriye'ye gidersin üs bölgende yatar kalkarsın devriye atarsın. Suriye görevlendirmen bitince de normal Tunceli'de bulunan birliğine dönersin.
11500000-olcekli-irak-fiziki-haritasi-1439-1000-1000.jpg

Ama Irak dağlık. Bu bölgede olsan da durum kalma açısından Suriye gibi. Üs bölgen neredeyse görevlendirme olarak orada kalırsın. Görevin bitince geri birliğine dönersin. Helikopterle gelirler gerekli yemek vb. bırakırlar sonra dönerler. Sen dağlarda nöbet beklersin, devriye atarsın. Tabii istemeyeceğimiz şey ama çatışma çıkarsa - daha doğrusu temas olursa- işini yaparsın ( devlet sana boşuna komando eğitimi vermedi ya :D)
Kısa süreli operasyona gidip gelen askerler de vardır illaki ama benim bildiğim en azından doğrudan konuştuğum subay/astsubaylardan duyduklarım böyle.

KHO'da en kolayı piyade olmak. Doğrusu sınıflandırma biraz zorunlu gönüllülük esası ama piyade olmak istiyorsan kesin olursun. İlk iki yıl ATAT, sonra Isparta, sonra Tuzla Piyade Okulu oradan da doğru operasyona.

Tabii ki her asker sınır ötesine gitmiyor. Kimisi haritada adı geçmeyen dağlarda, kimisi Ege bölgesinde bir tugayda falan.

Şimdi iki mesele var. Birincisi nereyi konuşuyoruz? Suriye mi Irak mı? Mesela Suriye'de şu bölgede:
Eki Görüntüle 2204374
Öyle dağlık bir bölge değil. Senin birliğin Tunceli'dedir piyade olarak buraya yollanmışsındır, birkaç ayda bir Türkiye'ye dönersin, aileni görürsün sonra yine Suriye'ye gidersin üs bölgende yatar kalkarsın devriye atarsın. Suriye görevlendirmen bitince de normal Tunceli'de bulunan birliğine dönersin.
Eki Görüntüle 2204376
Ama Irak dağlık. Bu bölgede olsan da durum kalma açısından Suriye gibi. Üs bölgen neredeyse görevlendirme olarak orada kalırsın. Görevin bitince geri birliğine dönersin. Helikopterle gelirler gerekli yemek vb. bırakırlar sonra dönerler. Sen dağlarda nöbet beklersin, devriye atarsın. Tabii istemeyeceğimiz şey ama çatışma çıkarsa - daha doğrusu temas olursa- işini yaparsın ( devlet sana boşuna komando eğitimi vermedi ya :D)
Kısa süreli operasyona gidip gelen askerler de vardır illaki ama benim bildiğim en azından doğrudan konuştuğum subay/astsubaylardan duyduklarım böyle.

KHO'da en kolayı piyade olmak. Doğrusu sınıflandırma biraz zorunlu gönüllülük esası ama piyade olmak istiyorsan kesin olursun. İlk iki yıl ATAT, sonra Isparta, sonra Tuzla Piyade Okulu oradan da doğru operasyona.

Tabii ki her asker sınır ötesine gitmiyor. Kimisi haritada adı geçmeyen dağlarda, kimisi Ege bölgesinde bir tugayda falan.
Çok teşekkür ederim bu bilgilendirmeler için.

Bu mesleği uzunca bir süre isteyince artık kendimi başka mesleklerde, başka üniversitelerde hayal edemiyorum. Asker olmak zorundayım gibi hissediyorum. KHO olmazsa JSGA subaylık, o da olmazsa JAMYO. Önceleri dalga geçerek dinlediğim marşları son 3 aydır ciddi ciddi dinliyorum. Çok enteresan :D

İnsanın idealleri yaş ilerlerledikçe nasıl da değişiyor. Vay be.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı