Kombi tesisatında tüm petekler açık olmalı mı?

Bence kullandığın odayı açık tutman daha mantıklı. Sonuçta petekteki su devirdaim yapıyor ve tekrar ısınıyor. Sen ne kadar fazla petek açarsan kombinin o kadar fazla suyu ısıtması gerekecek. Dolayısıyla daha fazla gaz yakacak

Kullanım yaptığınız tüm alanları aktif etmek daha iyidir.

Bir odayı aktif etmek çözüm değil. Diğer alanlardaki soğuk hava aktif alanı negatif etkileyeceğinden ısınma etkisini pek göremezsiniz. Bunun üzerine kombi sürekli çalışır ve daha fazla tüketim yaparsınız normal şartlara göre.

Mutfak, oturma odası, yatak odası, koridor veya hol boşluğu varsa bu alanda da kesinlikle aktif edin.

Bence kullandığın odayı açık tutman daha mantıklı. Sonuçta petekteki su devirdaim yapıyor ve tekrar ısınıyor. Sen ne kadar fazla petek açarsan kombinin o kadar fazla suyu ısıtması gerekecek. Dolayısıyla daha fazla gaz yakacak
Isınmış bir su soğuk alandan geçtiği an daha fazla soğur ve ısınmak için daha fazla tüketim yapmak gerekir.

Tüm petekler açılmalı ve kombi düşük sıcaklıkta sürekli yakılmalıdır. Bir yeri soğukken ısıtmak, o yeri belirli bir sıcaklıkta tutmaya göre daha fazla enerji gerektirir. Soğuk odalar, sıcak odaların ısısını aldığı için çok fazla yakıp üşüdüğünüz ile kalırsınız.

Bütün peteklerin açık olması tek etken değil. Her ev için her kombi de uygun değildir. Yalıtım da çok önemlidir, ısıyı içeride tutar ve evin soğumasını önler. Özellikle binanızın cepheleri rüzgar alıyorsa binadaki diğer kişilerle anlaşıp ortaklaşa yalıtım yaptırmak ısı kaybını ciddi anlamda iyileştirecektir. Camların "çift-cam" denilen şekilde olması da önemlidir. Aradaki hava ısı geçişini azalttığı için hem dışarıdan gelen sesi azaltır hem de evin ısısının daha az kaybolmasına neden olur. Son olarak camların kenarlarındaki silikon contaların da sağlam durumda olması gerekir. Zamana bağlı olarak contalar eskimekte ve zamanla yenisiyle değiştirilmelidir.

Geri
Yukarı