Komşum bana büyü yapabilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam şimdi çeviri yanlışı denilince insanlar ayet bükücü diyor fakat gerçekten bazı kısımlarda çeviri yanlışı bulunuyor. Kuranda harut ve marut ismi geçmez iki hükümdar olarak geçer fakat çeviri hatasından dolayı iki melek olarak çevirilmiştir detaylı açıklamasını bırakıyorum;

Ayetin bu kısmındaki "iki hükümdar" ifadesi genellikle "iki melek" olarak yanlış çevriliyor ve bu da yanlış anlaşılmayı daha da artırıyor. Buradaki kelimeyi melekeyni (iki melek) şeklinde okuyunca mesajın anlaşılması çok zorlaşmakta, hatta imkânsızlaşmaktadır. Yahudi hahamlarının Babil sürgününde öğrendikleri Harut ve Marut masalı/efsanesi (cezalı iki meleğin büyü yapmayı öğretmesi), elçi Süleyman’a iftiraları ve büyüyü meşru görmeleri, bunu da Allah’a ve elçilerine yakıştırmaları ayette anlatılıp eleştirilmektedir. Yani ayette bahsedilen konular, Yahudi inanışıdır. Aksi durumda -haşa- “Allah ayetin başında büyüye onay vermiş, sonrasında ise büyüyle uğraşanları azapla tehdit etmiştir” çelişkisi doğacaktır
Allah büyüye izin vermiyor, tıpkı silahla haksız yere adam öldürmeye izin vermediği gibi ama yapmak isteyene de imkan veriyor ki sınavın bir anlamı olsun diye zannediyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
buyurun 2022 cin çıkarma seansı ücretsiz XD.

Vaktinde mahalle de bir neriman abla vardı. Cinlerle iletişim halindeyim, büyü yapıyorum, büyü bozuyorum ayağına milletten 40k$ çarpmıştı. Başlığı görünce o aklıma geldi.

Büyü, olgusu çok eskiye dayanıyor. Eskiden Arabistan'da kücük kız çocukları mucizevi bir şekilde hamile kalırmış. Halk ve kız aileleri de bunu bir çeşit büyü gücüne ve olağanüstü yaratıklarla bağdaştırırmış.

Lakin, modern tıp geliştiğinden ve DNA çıktıgından beri, aslında bu kız çocuklarının cinler tarafından değil, aile içi, baba, amca, dayıları tarafından tecavüze uğradığı öğrenilmiş.

Kısaca, büyü yoktur.

Benim de aklıma peaky blienderstan sahne gelir.
Acaba babanız e iş yapardı mr. Shelby? -fal bakardı ve at çalardı. Genelde insanlara atlarının çalınacağını söylerdi ve insanlar da güçlerine şaşıp kalırlardı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
buyurun 2022 cin çıkarma seansı ücretsiz xd.

Teşekkürler ses bombasına bağlıyorum şimdi xD.

Ben tanrının varlığını araştırdığımda ne olduğunu bulabildim ne olmadığını daha fazla düşünmemek için araştırmayı bıraktım.
Belki bu teknikle size yardımcı olabilirim, hiçbir şeyin, hiçbir hareketin olmadığı yer düşünün, hiçbir şey yokken biseyler olabilir mi?

Benim de aklıma peaky blienderstan sahne gelir.
Acaba babanız e iş yapardı mr. Shelby? -fal bakardı ve at çalardı. Genelde insanlara atlarının çalınacağını söylerdi ve insanlar da güçlerine şaşıp kalırlardı.

Öyle değildi ya. "insanlara atlarının çalınacağını söylerdi ve ertesi gün atlarını çalardı" gibi bir şeydi. :D

Vaktinde mahalle de bir neriman abla vardı. Cinlerle iletişim halindeyim, büyü yapıyorum, büyü bozuyorum ayağına milletten 40k$ çarpmıştı. Başlığı görünce o aklıma geldi.

Büyü, olgusu çok eskiye dayanıyor. Eskiden Arabistan'da kücük kız çocukları mucizevi bir şekilde hamile kalırmış. Halk ve kız aileleri de bunu bir çeşit büyü gücüne ve olağanüstü yaratıklarla bağdaştırırmış.

Lakin, Modern Tıp geliştiğinden ve DNA çıktıgından beri, aslında bu kız çocuklarının cinler tarafından değil, aile içi, baba, amca, dayıları tarafından tecavüze uğradığı öğrenilmiş.

Kısaca, büyü yoktur.

Buna bakarak bende birçok örnek veririm, suistimal edip insanları kandırmaya çalışanlara bakarak bir şeye yoktur demekte mantıksız, bu aynı şeye benziyor bazı Amerikalı'ya da Avrupalıların tüm Müslüman'ların terörist ya da kafa kesiyorlar demelerine benziyor. Konu zaten büyü var mıdır yok mu dur değil, fakat inancı olmayan insanların sürekli bu tür konulara atlayarak, bunlar saçma bunlar komik büyü yoktur din yoktur vesaire gibi söylemlerle olaya atlaması. Kendi inandığınızı başkalarına kabul ettirmeye çalışmayın diyorlar ama kendilerine dini şeyler komik geliyor ve bunu dayatmaya çalışıyorlar, üstelik akıllarınca dalga geçerek. Daha yeni bir konudaha açıldı adam belli bir miktar param var faiz haram olduğu için başka bir şeye yönlenmek istiyorum deyip fikir almak istemiş, hemen yazmışlar yok parayı bana ver haramı bana yazılsın falan. İnan ya da inanma kimseyi alakadar etmez ama sen nasıl saygı bekliyorsan karşındakinin görüşünede saygılı ol.

Buna bakarak bende birçok örnek veririm, suistimal edip insanları kandırmaya çalışanlara bakarak bir şeye yoktur demekte mantıksız, bu aynı şeye benziyor bazı Amerikalı'ya da Avrupalıların tüm Müslüman'ların terörist ya da kafa kesiyorlar demelerine benziyor. Konu zaten büyü var mıdır yok mu dur değil, fakat inancı olmayan insanların sürekli bu tür konulara atlayarak, bunlar saçma bunlar komik büyü yoktur din yoktur vesaire gibi söylemlerle olaya atlaması. Kendi inandığınızı başkalarına kabul ettirmeye çalışmayın diyorlar ama kendilerine dini şeyler komik geliyor ve bunu dayatmaya çalışıyorlar, üstelik akıllarınca dalga geçerek. Daha yeni bir konudaha açıldı adam belli bir miktar param var faiz haram olduğu için başka bir şeye yönlenmek istiyorum deyip fikir almak istemiş, hemen yazmışlar yok parayı bana ver haramı bana yazılsın falan. İnan ya da inanma kimseyi alakadar etmez ama sen nasıl saygı bekliyorsan karşındakinin görüşünede saygılı ol.
Konuyu özetlemişsin hocam teşekkürler.

Ayetler genel olarak peygamberlerin mucizeleri, Firavun'un sihirbazları ve kafirlerin peygamberlere "sana büyü yapılmış" iftirasından bahsediyor.

Felak suresindeki "Düğümlere üfüren büyücülerin şerrinden" bölümü demek istiyor ki:

"Bazı insanlar vardır ki düğümlere üfleyip tükürerek büyü yaparlar. Büyüleriyle insanlara zarar verirler. İster erkek olsun ister kadın, bütün büyücülerin şerrinden Rabbime sığınırım. Onların yaptığı kötülükler insanların kalplerine düşüncelerine hitap edilmesiyle etki yapar. Çünkü onlar yardımcılarıyla insanların kalplerini karartırlar. Biz büyü yaptırdık diye insanların kalbine korku salarlar. Böylece etkilemeyi düşünürler. Hâlbuki onların sözlerinin hiçbir gerçeği yoktur. Rabbim istemedikten sonra onların sözlerinin hiçbir anlamı yoktur. Ancak insan zaafa düşer, onların sözlerine inanırsa etkilenir. Sözlerden etkilenenlerin kalbinde zaaf oluşur. Zaaf korku doğurur. Korku etkileşim gösterir. Bilirim ki Rabbim bütün gerçekleri açıklamıştır. Hiçbir insanın diğer insan üzerinde egemenliği yoktur. Ancak insan düşüncelerine, duygularına yenilirse zaafa uğrar, zaafıyla insanların egemenliğine girer. Değilse düğümlere üfleyenlerin, üflediklerinin tükürükleriyle yaptıklarının, insanlar üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Onların etkisi sadece ortalıkta dolaşan, insanı zaafa uğratan, yapılan şeylere inanmaya müsait olan insanların zaaflarından kaynaklanır. Aksi halde onlara inanmayan büyücülerin sözlerine aldanmayan, büyü yapanları yalancı sayanlara hiçbir şey olmaz(...)"

Hocam peki yaradan neden büyüyü kötülüyorsa büyü yapan kişinin yaptığı şey gerçekleşebiliyor.
Haksız yere adam öldürmeyi de yasaklıyor ama öldürürsen cezası var. Kötülüklerin işlenemedigi, niyet bile edilemedigi bir yerde kim iyi kim kötü nasıl belli olur, yani insanin icinde kötülük varsa ortaya nasıl çıkar da cezasını alır?

Saçma olduğu için inanmıyoruz zaten. Bilimsel hiçbir dayanağı olmayan, hayalperest Arap milletinin uydurduğu şeyleri açıkça söylüyoruz. Bu dalga geçmek değil, karşıda ki insanı uyandırmaktır.

Bizde herkes gibi fikrimizi beyan ediyoruz, senin neden zoruna gitti bu durum? Ben büyünün olmadığını savunuyorum, başkası olduğunu savunur. Biz kimseye silah zoruyla düşüncemize katıl demiyoruz.

Bu tür şeyler bana 5 yaşımdan beri hayal ürünü geliyor ve gelmeyede devam edecek.
Diğer insanlar isteğine inanabilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı