Komünizmde para var mı yoksa da yerine ne kullanılıyor?

Bu coğrafyada zor ya demokrasi falan. Biz daha çok teokrasiye doğru yöneliyoruz son 5 yılda özellikle. Her şeyi bir kişiye veya kuruma bağlama çabamız var nedense.
Geçen arkadaşın babası bankadan kredi çekti etrafa borçlarını kapattı. 5 bin ₺ zarar da, babasına neden yaptın dedi. Babası da oğlum tek yere borçlu kalalım dedi.

Allahım sabır ver. Bana çikolatalar ver,şekerler ver..

Son düzenleme:
Geçen arkadaşın babası bankadan kredi çekti etrafa borçlarını kapattı. 5 bin ₺ zarar da, babasına neden yaptın dedi. Babası da oğlum tek yere borçlu kalalım dedi.

Allahım sabır ver. Bana çikolatalar ver, şekerler ver...
El mahkum ama mantıklı. En azından tek yere toplamış borçları. Başka türlü zaten üstesinden gelemeyecekmiş ki buna başvurmuş. Daha doğduğun ana bu ülkede zaten borçlu doğuyorsun gayet doğal.

El mahkum ama mantıklı. En azından tek yere toplamış borçları. Başka türlü zaten üstesinden gelemeyecekmiş ki buna başvurmuş. Daha doğduğun ana bu ülkede zaten borçlu doğuyorsun gayet doğal.
7 yaşım da okulda problem yaşadığım için telefon aldılar, kontör diye verdikleri parayı harcamıştım. O ay devlete telsiz borcum oldu sonra dedim ki BEN BİR VATANDAŞIM. 😀

7 yaşım da okulda problem yaşadığım için telefon aldılar, kontör diye verdikleri parayı harcamıştım. O ay devlete telsiz borcum oldu sonra dedim ki BEN BİR VATANDAŞIM. 😀
Ne borçlu mu? O zaman vatandaşlık hakkı kazandın demişlerdir🤣

Küba buna güzel bir örnektir. İzlemek, bilgi edinmek isterseniz YouTube yazın. Çeşitli belgesel tarzı videolar mevcuttur.
Ama işte Küba kadar ülkede işe yarayan bir sistem:) Daha büyük çaplı bir ülkeye koysan patlıyor sistem. Çünkü insanlar hep daha çoğunu istiyor maalesef.

Hocam iyi güzel de komünizmde devlet yok🙃 Sosyalizmi anlatıyorsunuz siz. Biraz hortlattım ama😀
Neredeyse denkler birbirine bunlar zaten. Komünizm görüş ise sosyalizm onun yönetim biçimi gibi yani. Yapısında sosyalizm olmayan bir şeyin komünizm olma olasılığı yüzde eksi doksandır sanırım:)

Gelişen ülkeler demokrasiye yöneliyor, bizimkiler faşizme.
Hangi gelişmiş ülkeler demokrasi ile yönetiliyormuş? Çin mi? Rusya mı? sokakları savaş alanına dönen Fransa mı? Siyahilere ve Latin Amerikalılara karşı ayrımcılık uygulayan ABD mi? G20 görüşmesinde protestocuları susturan Almanya mı? Gelişmiş dediğiniz ülkelerde medya, devlet politikasını açığa çıkartmaya çalışırsa aynı bizdeki gibi susturulur. Demokrası belki Avusturalya ve Yeni Zellanda'da vardır.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı