Konsol alınır mı?

İşe sadece F/P olarak da bakmıyorum. Gerçekten o paranın hakkını vermiyor PS4. Bu donanım yeterliliğinden çok Playstation denen konsolu yapan şirketin PS3'te mimariyi çok değiştirmesinden kaynaklı. Xbox her zaman x86 kullandı. Bu sayede şu an bütün X360 oyunları Xbox One ve son konsolda oynanabilir;

Bu geriye dönük uyumluluk malesef Sony'nin ekosisteminde yeterince güçlü değil. Eğer 1 oyundan bile fire versen bence bu biz oyuncular için bir kayıp ki neredeyse 10 yıl piyasada dominant kalmış olan bir konsolu komple es geçmek bir oyuncu olarak benim yüreğimi burkan bir durum. Yukarıda da bahsettiğim gibi konsol oyunlarını sadece konsolun üreticisi satabiliyor. Eğer onlar satmayı bırakırsa bu oyunları bulamayız. Şimdi diyeceksiniz ki "Neden bu geriye dönük uyumluluğa bu kadar taktın sen?". Cevabı şu: Eğer geriye dönük uyumluluk olmazsa eski oyunları muhafaza edemeyiz. Sony istediği zaman eski konsolların fişini çekebilir. Bugün PSN Store'a girerseniz PS3 oyunu bulamazsınız. Sony fişini çekti çünkü. Eski sevdiğiniz klasikleri koruyabilmek istiyorsanız Sony'den konsol almak doğru bir karar değil. Her oyunun da remaster sürümü olmuyor. Bu yüzden çok sevdiğiniz bir serinin bütün oyunlarını oynamak isterken o bulamadığınız oyun sizin içinizde kalacak. Sebep? Sony fişini çekmiş.

Crash Bandicoot gibi klasikler çok tuttuğu için ve zamanın nostaljisi olduğu için yenilendi. Ama şöyle bir oturup düşününce bunlar benim çocukluğumun anıları. PC ortamında bu oyunları bir şekilde muhafaza etmek mümkünken, adı PS olan kapalı bir kutunun başında iken sadece Sony'nin iki dudağının arasından çıkacak söze kalmışım. Bir şirketin sevdiğim bir seriyi tamamen ortadan kaldırabilecek güce sahip olmasını istemiyorum. Çünkü şirketler kesinlikle serileri yada eğlenceyi değil parayı düşünüyorlar.

En azından PS5'te mimari yine değişmedi ve önümüzdeki yıllarda da x86 kullanmaya devam edecekler gibi? Kısacası sanırım buna da bir kazanç diyebiliriz? Cidden ama. PS3 oyunlarının komple PSN Store'dan atılması iç burkan bir gelişme oldu.
Katılıyorum genel olarak. Birkaç sene öncesinde PS4 çok avantajlıydı XBOX karşısında lakin şuan f/p ürünü değil. Şu zamandan sonra alınırsa PS5 alınır yahut uygun fiyata ikinci el PS4 Pro. İkinci el tercih etmiyorsa şuanda XBOX daha mantıklı.

İyi günler sosyal.

Son zamanlarda kafamı kurcalayan bir konuda sizlerden fikir almak istiyorum.

Bildiğiniz üzere son zamanlarda ciddi bir ekran kartı stok sorunu var, ben de çoğunuz gibi sistem toplamak istiyorum ama bu zamanlarda pek mümkün görünmüyor. Bilgisayar almaktaki temel amacım tahmin edebileceğiniz üzere oyun oynamak. Ben de acaba konsollar benim için daha mı uygun olur diye düşündüm. Elimdeki sistemi ufak bir güçlendirme günlük işleri kolayca halledebilecek duruma getirebilirim zaten. 3000-4000TL gibi bir fiyata sadece oyun oynayabileceğim bir konsol almak çok daha mantıklı geldi.

Aklımda iki seçenek var, Series S ve PS4. "hangi konsolu almalıyım?" şeklinde ayrı bir konu açacağım zaten, o yüzden bu konuda sizlere sadece "konsol alınır mı?" diye sormak istiyorum, şimdiden teşekkür ederim.

@Lockheed

Series S almanızı öneririm. Bir de klavye fare ile bazı oyunlar oynayabiliyor diye biliyorum veya aparat ile oynayabiliyorsunuz. Yani monitör, konsol, klavye ve fare ile biraz da olsa bilgisayar deneyimi yaşayabilirsiniz.

Geri
Yukarı