Konsol mu daha pahalı yoksa PC mi?

Bu konu bütçeye ve daha birçok şeye bağlı aslında. Senin için konsol ile ilgili bişeyler yazayım. Kimse laf atmaya çalışmasın güzel güzel tartışalım.

-Konsol rahatlığı. Konsolda oyun oynamak gerçekten çok rahat. Yayılarak oyna koltuğunda oyna uzanarak oyna...
-Takas. Oyunlara yüzlerce lira para bayılmaya gerek yok. Koleksiyon yaparım diyorsan o ayrı. Gittin bi spotçudan 160 a falan yeni bi oyun aldın. Bitirdikten sonra geri götürüp üstüne çokta yüksek olmayan meblağlar ödeyerek yeni oyun alabilirsin.
-30 Fps. Birçok oyun konsolda 30 Fps olarak piyasaya sürülüyor. Evet bazıları 60 özellikle exclusive lerde geçerli bir konu. Ama bu 30 Fps sabit olduğu için gerçekten göze ağır gelmiyor. Gayet akıcı. Tabi ki stabil 60 Fps daha iyi fakat buda hiç fena durmuyor hani.
-Exclusive. Önümüzdeki yıl a ertelenen Uncharted serisinin son oyunu bir efsane olacak. Bu deneyimi konsol sahipleri yaşayabilecek.
-Pc de Mod olayı mevcut. Örneğin Gta V Superman Modu şeklinde. Böyle şeyleri seviyorsanız gerçekten size eğlence sunabilir ve bunuda sadece pc yapabilir.
-Grafik kalitesi. Güzel bir sistemle Ps4 ü geride bırakabileceğiniz su götürmez bir gerçek. Fakat şahsen ben Ps4 ün grafikleri ni gayet yeterli buluyorum. Hele Exclusive lerde gerçekten mükemmel görüntüler oluşuyor.
-Dualshock 4. O bir efsane. Gerçekten çok mükemmel birşey. Onu tutmak tuşlarına basmak herşey elinizin altında. Zamanla klavye-mouse ikilisine tercih edeceksiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Gerçekten güzel miktarda paran var ise ve Pc de oyun oynamayı daha çok seviyor isen topla Pc oyna. Şahsen Ps4 oyuncusuyum ve çok mutluyum...
Ya aslında ben hiçbir plartformun kullanıcısı değilim ama doğru yolu bulmayı istiyorum desem daha doğru olur. Şuan PS4'üm var hatta.Geçen yaz aldım 1-2 oyunum tek var. Geçen sezonda 5-6 tane oynamak istediğim oyun çıktı hiçbirini oynayamadım ne bileyim 180 TL'ye çıktı oyunlar düşer dedim düşmedi. Aslında param olmadığından değilde o paranın çok geldiğini düşünüyorum o oyuna. Düşüncelerim bunlar şimdilik ama 5.000 TL'lik PC toplasam 3-4 yılda 1.000 lira masraf yapsam ama güncelliğini iyi korusam PC derim ama hala aklım karışık...hadi bakalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ahh ahh konuya toplanmış tüm cahiller.

Değineceğim şudur ki :

Burada herkes çok akıllı galiba yok neymiş efendim PS'de oyunlar çok pahalıymış , ulan arkadaş sanki bilgisayar alanlara babasının hayrına bedava oyun mu veriyorlar ? Saçma sapan konuşuyorsunuz sonra vay efendim bu adam niye böyle cevap veriyor. Beyninizle düşünmeden yazıyorsunuz da ondan. Ben PS oyunlarına nasıl para verdiysem bilgisayara geçtiğimde de verdim paşalar gibi parayı aldım oyunumu gönül rahatlığıyla oynadım. Herneyse :

Şimdi ben 4 yıl PS3 kullandım , 4. yılın sonrasında PC'ye geçiş yaptım. PİŞMANIM... Niye derseniz PS'in rahatlığı yoktu , yani öyle babalar gibi koltuğuma yayılıp 42" ekranın karşısında oyun oynayamadım.

Adam gibi yarış oyunu gelmedi bilgisayara , PS3 'te 1 yılda Multiplayer'ı dahil silip süpürdüğümüz GTA V bizden sonra PC kullanıcılarına geldi.

Noldu ? PC daha iyi grafik veriyordu ? Daha rahattı oynaması ?

Ondan sonra neymiş efendim DualShock kol rahat değilmiş klavye Mouse'nin yerini tutmazmış. Geçiniz efendim bunların hepsi hayatında sadece 1-2 kez saatliğine
PS oynamış insanların laflarıdır.

Heh bir de gelelim işin psikolojik tarafına :

PS'de oyununuzu oynarken tad alırsınız mesela GT6'da Highway'de konvoy yapardık birbirimizle yarışırdık. Veya GTA'da RP yapar beraber dolaşırdık haritada. SP oyunlarda kanser etmezdi oynamayı bilirsen tadından yenilmezdi oyunlar.

Herşey böyleydi şimdi Pcye geçtim ve :

LoL ve CS:GO gibi lanet bir oyunla tanıştım , ikisi de %100 kanser garantili oyunlar. LoL'de Plat kümede akrabasının hesabını alıp trolleyen 9 yaşındaki çocuk mu dersin, CS:GO'da MG2 kümede gelen ruslara mı yanarsın, var anası var yani.

Hem konsolun 1+ tarafı daha var , sen şimdi PC alırsın 1500 liraya 3-4 yıl sonra oyunlarda grafik düşürtmek ister , olmadı ekran kartı ister. Ama PS4 alırsın 5 yıl arkana bakmazsın yok grafik ayarı yok işlemci yetmedi FPS düşük falan umrunda olmaz.

Oyun kısmında da PC'ye Steam'dan 1 oyun alırsın o oyun ömür boyu kütüphanende kalır istersen 1 milyon kez bitir satamazsın - takas edemezsin. Fakat PS'de oynayıp bitirdiğin - sevmediğin oyunu satabilirsin veya takas edebilirsin.

Neyse biraz uzun olmuş olabilir umarım kafandaki sorular cevap bulmuştur.

Değineceğim şudur ki :

Burada herkes çok akıllı galiba yok neymiş efendim PS'de oyunlar çok pahalıymış , ulan arkadaş sanki bilgisayar alanlara babasının hayrına bedava oyun mu veriyorlar ? Saçma sapan konuşuyorsunuz sonra vay efendim bu adam niye böyle cevap veriyor. Beyninizle düşünmeden yazıyorsunuz da ondan. Ben PS oyunlarına nasıl para verdiysem bilgisayara geçtiğimde de verdim paşalar gibi parayı aldım oyunumu gönül rahatlığıyla oynadım. Herneyse :

Şimdi ben 4 yıl PS3 kullandım , 4. yılın sonrasında PC'ye geçiş yaptım. PİŞMANIM... Niye derseniz PS'in rahatlığı yoktu , yani öyle babalar gibi koltuğuma yayılıp 42" ekranın karşısında oyun oynayamadım.

Adam gibi yarış oyunu gelmedi bilgisayara , PS3 'te 1 yılda Multiplayer'ı dahil silip süpürdüğümüz GTA V bizden sonra PC kullanıcılarına geldi.

Ondan sonra neymiş efendim DualShock kol rahat değilmiş klavye Mouse'nin yerini tutmazmış. Geçiniz efendim bunların hepsi hayatında sadece 1-2 kez saatliğine

PS'de oyununuzu oynarken tad alırsınız mesela GT6'da Highway'de konvoy yapardık birbirimizle yarışırdık. Veya GTA'da RP yapar beraber dolaşırdık haritada. SP oyunlarda kanser etmezdi oynamayı bilirsen tadından yenilmezdi oyunlar.

LoL ve CS:GO gibi lanet bir oyunla tanıştım , ikisi de %100 kanser garantili oyunlar. LoL'de Plat kümede akrabasının hesabını alıp trolleyen 9 yaşındaki çocuk mu dersin, CS:GO'da MG2 kümede gelen ruslara mı yanarsın, var anası var yani.

Hem konsolun 1+ tarafı daha var , sen şimdi PC alırsın 1500 liraya 3-4 yıl sonra oyunlarda grafik düşürtmek ister , olmadı ekran kartı ister. Ama PS4 alırsın 5 yıl arkana bakmazsın yok grafik ayarı yok işlemci yetmedi FPS düşük falan umrunda olmaz.

Oyun kısmında da PC'ye Steam'dan 1 oyun alırsın o oyun ömür boyu kütüphanende kalır istersen 1 milyon kez bitir satamazsın - takas edemezsin. Fakat PS'de oynayıp bitirdiğin - sevmediğin oyunu satabilirsin veya takas edebilirsin.

+ nı verdim güzelce açıklamışsın...

Değineceğim şudur ki :

Birincisi senin hiçbir şekilde kimseye cahil deme hakkın yok.İsterse saçma sapan konuşsun,yanlış bilgi versin.Bu senin saygısız biri olduğunun bir göstergesidir.Evet haklısın PS4'de oyunlar pahalı olduğu gibi PC'de de ucuz olduğu söylenemez.Ama yaptığın diğer yorumlarda hep kendine göre değerlendirme yapmışsın.PS'den sonra Pc'ye geçtiğine pişmansın onu anladık,peki ya başka biri bundan memnunsa,ya PS'ye özel oyunları sevmeyip(benim gibi)Lol,Cs:Go gibi oyunlardan zevk alıyorsa,ya GTA5'i erken oynayamaması onun için bir sorun değilse,ya DS4 kullanmayı sevmiyorsa,ve özellikle oyunları 21 fps(The Witcher 3'den bahsediyorum) yerine 60 fps oynamak istiyorsa..
-42 inç ekranda oyun keyfi demekki ha.Sanki PC'yi aynı ekranda 4K oynayamıyorsun.
-2 yıl Ps kullanmış biri olarak söyleyebilirim ki DS3-4 berbat.Onun yerine XO Controller'ı tercih ederim.Ayrıca Klavye ve fare ile oynamak da gayet zevkli.
-4 yıla kalmaz yeni konsollar çıkar.Hiçbir konsol 5 yıl götürmez.Ve aldığınız bilgisayar'da sizi rahat 4 yıl götürecektir.
-'PS rahatlığı' demişsin.PC hiç rahat değil sanki.
-PC ile Ps arasında çok büyük bir grafik farkı yok haklısın ama pc kesinlikle daha akıcı bir oyun deneyimi sunuyor.
-PC oynarken koltuğa bizde yayılabiliyoruz.Çivi üstünde oynamıyoruz ki zaten.

Neyse sadede gelelim artık.Pc daha pahalıdır ve daha çok performans verir.PS ise tam bir F/P ürünüdür.Yani 1400tl bütçeniz varsa ps alın.Eğer bütçeniz daha fazlaysa pc alabilirsiniz.

Kısacası bu tartışmayı uzatmaya gerek yok.Tamamen Zevk meselesi.İsteyen istediğini alır bu kadar.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı