Konuşmada zorluk çekiyorum

Kitap oku kadar ezbere bir tavsiye yok bu konu özelinde. Arkadaş cümle kuramıyorum kelime haznem kötü dememiş. Konu kendisinin özgüveni ile alakalı. Bu durumu aşmanın tek yolu üzerine gitmek. Senin için zor biliyorum ama bol bol sohbet etmeye çalış insanlarla. Nereden başlayacağını bilmiyorsan git mahalledeki esnafla "işler nasıl?" falan saçma sapan bile olsa sohbet et. Zamanla durumun normale döndüğünü göreceksin.

Yürüyemeyen birisine "Sen yürüyemiyorsun" der gibi olmuş.
"Kitap oku" diyenler vardı, oysaki yanlıştı çünkü sözcük dağarcığıyla falan ilgili değildi bu sorun. Belki ilgili olabilir ama asıl sorun nasıl konuşacağını bilmemesi.

Beni raporladınız, tam yazarken banlandım...

Ben de konuşmayı bilmiyordum. İnsanları inceleyerek, çevremi inceleyerek öğrendim. Nasıl konuştuklarını, ne zaman konuştuklarını, nerede konuştuklarını, ses tonu... Bunları saptadım, örnekler aldım ve konuşma şeklimi şekillendirdim.
Dizi, film ya da program izler misin? Orada kurulan diyaloglar da sana yardımcı olabilir, örnek alabilirsin.
Ayrıca şunu bil; kimse seni ısırmaz, soru soracağın kişiyi belki de hayatında hiç görmeyeceksin. Hatalarını saptarsın, çözersin ve tekrarlamazsın.

Geri
Yukarı