Okuduğumu anlamakta zorluk çekiyorum

İnternet hepimizin odaklanma mekanizmasını yerle bir etti. Özellikle instagram-tiktok gibi dopamin bombardımanı yaşatan sosyal medya uygulamaları. Geri kazanmanın yolu telefon kullanımı olabildiğince sınırlandırmak ve yoğun dikkat gerektiren işleri arttırmak

Resim yapmak, el işi yapmak, enstrüman çalmak, kitap okumak, kod yazmak, dil öğrenmek, spor yapmak vb. gibi daha 'uzun süreler odaklanmanı' gerektiren aktivitelerden bir kaçını seçip yapmaya başlarsan ve sosyal medyayı olabildiğince azaltırsan etkisini görürsün.

İnternet hepimizin odaklanma mekanizmasını yerle bir etti. Özellikle Instagram-TikTok gibi dopamin bombardımanı yaşatan sosyal medya uygulamaları. Geri kazanmanın yolu telefon kullanımı olabildiğince sınırlandırmak ve yoğun dikkat gerektiren işleri arttırmak.

Resim yapmak, el işi yapmak, enstrüman çalmak, kitap okumak, kod yazmak, dil öğrenmek, spor yapmak vb. gibi daha 'uzun süreler odaklanmanı' gerektiren aktivitelerden bir kaçını seçip yapmaya başlarsan ve sosyal medyayı olabildiğince azaltırsan etkisini görürsün.

Eve deniyorum zaten. Detoks yapıyorum ama tam detoks yapamıyorum bir ara yapacaktım bozdum. Günde 2-4 saat arası yapıyorum. Çok fazlada takılmamaya çalışıyorum Instagram gibi yerlerde. Hep YouTube üzerinden uzun videolar seyredip bilgi edinmeye çalışıyorum. Ve sabahları kalktığımda artık ilk işim telefonu elime almak değil kitap okuyorum yemek yiyorum girersem duşa giriyorum en son saate bakıyorum ve azıcık kaydırıyorum sonrasında bilgisayar başına geçiyorum.

Dikkat eksikliğiniz vardır büyük ihtimal.

Evet doktora görünmeyi düşünüyorum.

@SHYAH insanlarda bu tarz sorunlar olabilir. Neden gülme iifadesi bırakıyorsun?

Onun gibi çok kişi var. Başka böyle sorunlarımı dile getirdiğim birkaç konu daha açtım orada da böyle insanlar vardı gülme emojisi bırakıyordu. Ama çok takmıyorum. Gerek yok böyle insanlarla muhatap olmaya. Sana da teşekkür ederim fark edip dile getirdiğin için.

Yeni konular

Geri
Yukarı