Korsan oyun ve orijinal oyun arasındaki farklar nedir?

efe6781

Hectopat
Herkese iyi akşamlar dilerim başlıkta gördüğünüz üzere bir sorum var. Örnek vermek gerekirse Far Cry 3'ü ilk olarak korsanda oynamıştım(savunmuyorum) daha sonra da satın alıp bitirdim ve aralarında pek bir farka rastlayamadım. Sizin bildiğiniz olarak farklar var mı? Mesela orijinalde daha fazla FPS veya daha az bug veya glitch olabilir mi acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
İndirim kovalayın arkadaşlar, zamanında çok fazla GTA Online oynamak istiyordum. Korsan indirmeye tenezzül bile etmedim, her hafta kenara koydum. Yaz indirimlerinde fiyat düşüyor ve aracı bir siteden gift olarak alınca acayip düşüyor. 70 TL'ye Steam'den GTA V aldım, var mı dahası :)

Tahmin ettiğim gibi yine bazı insanlar kesin konuşmuş, bazıları birbirine laf sokmuş. Bunlara hiç gerek yok.

Soruya cevap olarak verilebilecek çok detay var aslında. Korsan oyunun gayri ahlaki olduğunu ve bu forumda desteklenmediğini bildiğimi peşinen söyleyeyim.

Korsan oyunun, hem crackleyen insanların muhtemel art niyetleri hem de oyunun yüklendiği platformların güvensizliği sebebiyle bilgisayar için tehdit oluşturabileceği gerçektir. 'Hepsi' diye yazanlar yanılıyorlar. Hatta çoğunluğu gerçekten güvenlidir. Ancak hiçbirisi için güvenli olduğu garantisi yoktur.

Bazı dağıtıcılar insafsızca fiyat belirliyor. İlk aklıma gelen de E.A. Games. Jedi Fallen Order oyununa koyduğu fiyatı görünce şok oldum. Kesin olmamakla birlikte o oyunu denemeyi düşünüyorum. Hoşuma gitti diyebilirim. Ancak o fiyatı da vermem. (399₺, şu ana kadar en düşük 239₺ gördü indirimle) Bu tür durumlarda, hele ki yalnızca tek oyunculu modu gözüme kestirdiysem korsan oyuna yöneldiğin oluyor.

Performans konusunda çoğunlukla fark yoktur veya orjinal kopya lehine fark vardır. Az sayıda oyunda yapımcıların koydukları kopya koruması yüzünden oyunlarda önemli performans kaybı olabiliyor. Hatta bazıları öyle bir konsept üzerine oyunu kodluyor ki oyunu oynamaya çalışanları çileden çıkarabiliyor. Yanlış hatırlamıyorsam Sims oyunlarından birisi sürekli internete bağlı kalmayı şart koşuyordu. Sunucu sorunları yüzünden oyun öldü gitti daha sonra.

Daha önce bir oyunda yaşanan teknik sorunları çözemeyen Ubisoft, çareyi oyun için baya baya crack yayınlamakta buldu. O oyun Rainbow Six Vegas 2 idi. Hatta o dönem oyunu kıran Reloaded grubunun crack dosyasını yayınladıklarını iddia edenler oldu.

Param yetmediği için daha önce korsan oynadığım ve çok sevdiğim birkaç oyunu ilk fırsatta satın alıp tekrar bitirmiştim. (Crysis, Wolfenstein, Hitman vs. seriler) Hatta satın alıp oynamadıklarım da oldu ama en azından geçte olsa bir destek vermek gerekirdi. En başından orijinal al(a)madıysanız size de tavsiye ederim.

Oyunlardaki sorunları gidermek veya yeni içerik eklemek için verilen güncellemeler kimi zaman yeniden crack yapmayı gerektirebilir. Birilerinin keyfinin gelip de tekrar fix yayınlamasını beklemek durumdan kalabilirsiniz. Hikaye modundaki ilerlemeler uçabilir. Hatta yeniliklerden mahrum kalabilirsiniz. Bazı oyunlara DLC eklemek için tekrardan indirmek bile gerekebiliyor. Bu yönüyle bakarsak karşılaşılabilecek çok durum var.

Korsan oyunların (bilhassa güncel olanlarında) multiplayer oynanması genelde mümkün olmuyor. Resmi olmayan, yani güvensiz sunucularda oynamak yada dostlarınızla Hamachi gibi platformları kullanarak oynamak gibi kısıtlamaların nasıl bir oyun keyfi sunacağını da tahmin edersiniz.

Uzun lafın kısası hemen hemen her zaman orijinal kopyaları kullanmak şarttır. Hem emek hırsızlığına bulaşmamak hem de güvenli ve sorunsuz oyun keyfi için bu tercih edilmeli. Ben biraz gerçekçi yaklaşmaya ve örnek vermeye çalıştım.

Korsanlarda genel anlamda online kullanamıyorsunuz.
Güncelleme otomatik alamıyorsunuz ,almak isterseniz tekrar indirip kurmanız gerekiyor.
Bu aralar hiçbir oyundan keyif almıyorum o yüzden genelde önce bi korsan indirir denerim sararsa bi süre oynarım ama artık niyeyse sarmıyor.İndirip bisüre geçince siliyorum.
Orjinal olarak cs:go ve pubg var genelde cs:go takılıyorum o da arada.Pubg uzun süredir girmiyorum para verdim kenarda duruyor o da öyle.
Yani arasında fark yok aslında ama sıkılacak mısınız,oynayacak mısınız derken indirip denemek için bence zararsız.
Kurulum sırasında çok takılmıyorum fakat bazı oyunları indirip oyuna girerken bile virüs uyarısı veriyor onları direk siliyorum.
Bütçem malesef her istediğim oyuna el vermiyor o yüzden korsana yöneliyorum.Herkesin fikrine saygı duyarım fakat emek-maliyet olarak bakıldığında bir oyunun 300-400 tl ler olarak göründüğü bugünlerde(yeni çıkan oyunlar) okadar edeceğini düşünmüyorum.

Korsan indirdiğim için beni emek hırsızı olarak görenlere de saygım sonsuzdur. Bugüne kadar windowsa da orjinal olarak para verip almadım.Lisanslı bi w10 700-1000 tl aralarında.
15-20 tl ye kod alıp lisanslamak ile para vermeden lisanslamanında arasında fark görmüyorum.
Ülkemizde de 1000 birimlere canavar pcler toplansa 10-30 birim aralarında son çıkan beklenen oyunlar alınsa ozaman para vererek içim acımayarak korsana yönelmeden tamamen yasal bir pc kullanıcısı olabilirim.

1. Korsan oyunda her zaman virüs riski vardır.
2. Korsan oyun güncelleme almaz.
3. Sorun olduğunda en azından burada destek alamazsınız.
4. Online oynayamazsınız.
5. Güncelleme almadığı gibi çok sorunlu da olabilir. Mesela düşük FPS, bug, hatalar, oyunun açılmaması vb.
6. Kurulumla uğraşırsınız.
1. Her zaman değil.
2. Yanlış.
3. --
4. Her oyun için değil.
5. Bkz. 2. madde.
6. Çoğu zaman değil.

Korsan forever kim ne derse desin. Ülke ekonomisi düzelip dolar düştüğünde ve dolayısıyla da oyun fiyatlarıda düşünce o zaman korsana karşı çıkarım. Onun haricinde yok öyle yağ mağ.

1. Her zaman değil.
2. Yanlış.
3. --
4. Her oyun için değil.
5. Bkz. 2. madde.
6. Çoğu zaman değil.
Korsan hayatinizda başarılar size...
Neresi yanlis? Update geliyor mu oyuna? Hayir.
Torrente düşerse kendiniz indiriyorsunuz, düşmezse yok. Peki orijinal? Herhangi bir güncellemede direkt kendisi güncelliyor.

O degil, bu degil.
Arkadasiniz ile X oyununu oynamak istiyorsunuz ve arkadasiniz satin almis, siz de korsanin online'i ciksin da oynayayim diye bekleyin durun öyle.
Hayir, madem korsancisiniz ovunmeyin be kardesim ya. Otur oyna, sesini de cikartma.
Hem suçlusunuz hem de suçunuz bir başarı gibi övünüyorsunuz korsan, çalıntı oyunlarinizla.

Son düzenleme:
Bu korsan oyunun hangi patch geldikten sonra yuklendigine gore degisir. Ornegin Bannerlord korsan versiyonu kotu durumdaydi satin alarak rahatca oynamaya basladim. Cogu oyunun cevrim ici ozelligi de ekstra artisi tabii. Watch Dogs birinci oyununu zamaninda korsan da bitirmistim. Satin alip oynadigimda sehir icinde dolanirken birden cevrim ici hack bildirimi geldi ve birisiyle yarismaya basladim. Guzeldi oyunun icine cekiyor bu tarz seyler.

Korsan oyunlar genelde .iso şeklinde iner ve Deamon tools gibi bir programla .iso nun içinden çıkartırsınız. İndirmesi kısa kurması uzun sürer. Ayrıca tanınmış torrent sitelerinden fazla seed alan torrentleri indirirseniz virüslerle karşılaşma oranınız azalır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı