Korsan oyunculuğun ülkemizde azalışı

Yaklaşık 2-3 sene önceye kadar hala daha korsan kullanan biri olarak fiyatların uygunluğu, özellikle bilinçlenme gibi sebeplerden kaynaklı olarak orijinale geçtim. Müzik, dizi, film, oyun gibi pek çok seçenekte de öyle. Yani evet, benim gözlemim de orijinale yönelme kayda değer bir şekilde arttı. Korsan kullanım zaten mevcuttu ama burada artış eğiliminde olan orijinale yönelmeydi. Kendi adıma bu konumdan korsana geçiş yapamam, vicdanen de sıkıntı. Bu zamana kadar toparladığım tonla oyun var, onları oynayacağım. Bundan sonra da bir oyun pahalıysa gerçekten çok beklediğim oyun olduğu takdirde para vereceğim. RE4 Remake, Hogwarts Legacy, TLOU gibi. Bunlar dışında yine Game Pass var, Epic'in bedava verdiği oyunlar var; şartlar kötü olsa da orijinal oynamak imkansız değil. En azından ücretini karşılayabildiğiniz ya da Game Pass gibi servislerde bulabildiğiniz oyunlar için bu tarz seçimler yapılabilir.

Zamanında ''aman sonra alırım'' diyerek oyun almayan, bekleten, sonra almayı düşündüğü oyunlar zamlanan arkadaşlara sabır diliyorum.

Bende orjinale geçenlerdenim, ama bir oyuna 1000 TL falan vermem, eğer durumum çok çok iyi düzeyde olsa onuda veririm fakat o durumda değilim. İndirimlerle gayet uygun fiyatlara alınabiliyor oyunlar. Korsanın çoğaldığını bende düşünmüyorum çünkü evet fiyatlar artmış durumda olsa bile artık daha çok insanın evinde bilgisayar veya konsol var. Sırf steam kış indirimlerinde bir çok kişi Rdr2 Cyberpunk gibi oyunları satın aldı uygun fiyatıyla.

Eskiden oyunun, dizinin veya filmin orijinal olarak nasıl alınacağını bilmezdik, verilen korsan DVD'leri orijinal sanardık. Sonrasında çoğumuz CS:GO sayesinde Steam'i keşfettik. Çoğumuz oradan oyun almaya başladık ve şu anki durumda eskiye göre çok büyük yol kat ettiğimizi düşünüyordum, forumdakilerin yarısından fazlasında Witcher 3, büyük bir kesimde RDR 2 gibi oyunlar vardı.

Ancak şu an başa dönme noktasına geldiğimizi düşünüyorum. En dandik oyunlar 150-200 TL, AAA oyunlar 1000 TL iken birisine ne orijinal al diyebilirim ne de kendim orijinal oynayabilirim.

Normalde oyunlar günlük hayatımızdaki stresimizi ve yorgunluğumuzu atmamızı sağlayacak araçlarken biz oyuna zam gelir mi diye kendimizi strese sokuyoruz, zam gelmeden alayım diye kendimizi Mali yük altına sokuyoruz.

Burada firmaların tabii ki suçu yok, çoğu firma yıllarca zam yapmadı. Şu anda da dolar 19 liraya yaklaşmışken doları 10 liradan falan alıyorlar ve biz daha 10 lira olmasına alışamıyoruz, ileride 30-40 lira olursa ne yapacağımızı düşünemiyorum. Önünüzde vermeniz gereken önemli bir karar varken işin ciddiyetini en ufak şeylerde bile görüyorsunuz maalesef.
Game Pass'lere ve korsana kalacağız bu gidişle.

Bilgisayarımda oynadığım oyunların hepsi orijinaldi. Korsan indirip oynadığım oyunlarıda er ya da geç indirimlerde satın alırdım. Ama artık korsana iyice yönelmeye başladım. Gidipte bir oyuna 1000tl verecek halim yok.

50 bin lira maaş almayan hiç kimse gidip de her oyuna 1300 lira vermez artık. Çok beklediğin büyük bir oyun olur senede 1 kere verir alırsın o ayrı bir durum. Sanırım oyun camiası olarak 2010 ların başlarına geri dönüyoruz.

Eskiden oyunun, dizinin veya filmin orijinal olarak nasıl alınacağını bilmezdik, verilen korsan DVD'leri orijinal sanardık. Sonrasında çoğumuz CS:GO sayesinde Steam'i keşfettik. Çoğumuz oradan oyun almaya başladık ve şu anki durumda eskiye göre çok büyük yol kat ettiğimizi düşünüyordum, forumdakilerin yarısından fazlasında Witcher 3, büyük bir kesimde RDR 2 gibi oyunlar vardı.

Ancak şu an başa dönme noktasına geldiğimizi düşünüyorum. En dandik oyunlar 150-200 TL, AAA oyunlar 1000 TL iken birisine ne orijinal al diyebilirim ne de kendim orijinal oynayabilirim.

Normalde oyunlar günlük hayatımızdaki stresimizi ve yorgunluğumuzu atmamızı sağlayacak araçlarken biz oyuna zam gelir mi diye kendimizi strese sokuyoruz, zam gelmeden alayım diye kendimizi Mali yük altına sokuyoruz.

Burada firmaların tabii ki suçu yok, çoğu firma yıllarca zam yapmadı. Şu anda da dolar 19 liraya yaklaşmışken doları 10 liradan falan alıyorlar ve biz daha 10 lira olmasına alışamıyoruz, ileride 30-40 lira olursa ne yapacağımızı düşünemiyorum. Önünüzde vermeniz gereken önemli bir karar varken işin ciddiyetini en ufak şeylerde bile görüyorsunuz maalesef.

Küçükken aldığım PS 2 oyunlarının hepsini orijinal sanardım ki herkes orijinal sanıyordu ondan dolayı çok yaygındı artık böyle bir olay olmadığından orijinal ve korsan oyunu ayırt etmesi kolay olduğundan dolayı azaldı.

6-7 sene öncesine kadar halen korsan kullanan biriydim sonra multiplayer oyunlara sardım son birkaç yıldır da orijinal oyun alıyordum. Bu zamlarla birlikte şu an çıkan oyunlar 1000-1700 TL'den çıkmaya başladı. Kabaca zenginler hariç alınabilecek miktar değil bunlar. Senede 1 belki 2 defa çok beğendiğin beklediğin oyunu almak haricinde kimsenin gücü bir böyle bir eğlence aracına verilmez sanıyorum.

Geri
Yukarı