Korsan oyunların sisteminize zararları

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@WaseLL 10-15 saat sürecek olan hikâyeli oyuna 500-600 TL vermek bana da pek mantıklı gelmiyor. Şimdi bu oyunu korsan kullanırsam hırsız mı oluyorum? Hayır, önemli olan da şudur ki oyunun korsanının olmasına rağmen ne kadar sattığıdır. Oyunu satın alan bir şekilde satın alıyor, geriye kalan azınlık kısım da oyunu korsan indiriyor. Birisinin demesiyle hırsız olmuyorsunuz, aşırı kafaya takmışsınız :D Cyberpunk 2077 ilk çıktığı gün kırıldı. Korsanı olmasına rağmen gene de ciddi bir satış oranına ulaştılar.
İsterse hırsız desin isterse emek hırsızı umrumda değil pek. Şirketin CEO’sunun asgari ücretli olduğunu sanıyor arkadaş galiba. Neyse fazla uzatmaya gerek yok, zaten bayağıdır korsan kullanmadım. Size de hak veriyorum.

@WaseLL benim anlatmaya çalıştığım nokta da bu. Birisinin demesiyle hırsız ya da emek hırsızı olmuş olmuyorsunuz. Aşırı yere kafaya takmışsınız, gerek yok buna. Zamanında bizler de çok korsan oyun kullandık ve sonradan korsan olarak oynadığım birçok oyunu satın aldım. İmkan olunca sizler de satın alırsınız.

İşte bir toplumun ahlaki çöküşünü senin cümlelerinden net anlayabiliyorum. Yaptığın şey hırsızlık ama sen kendine hırsız demediğin için hırsız olmuyorsun :) daha söyleyecek bir şey yok zaten devam kee :)

Bu nasıl bir şey biliyor musun? Yaşlı bir amcanın dükkanından bir şey çalıp ya adam kovalamadı ki (kovalamıyor) o zaman ben hırsız değilim kovalasaymış.

Senin dediğin tam olarak bu işte :D

Cuphead'i yapan adamlar evlerini ipotek yaptırarak bu oyuna kaynak sağlamış bana kalkıp bu oyunu korsan indirip biz hırsız değiliz diyemezsin yemez yani kendini avutursun ama hayat ister adına ilahi adelet de ister vicdan ister evrenin etkiye tepkisi de ne dersen de o senin karşına çıkacak inşallah da çıkar.

Ya bırak bu işleri. Ahlaktan bahseden adam tanımadığı adamlara hırsız deyip duruyor.

Esnafsan vergini düşük gösteriyorsundur, KDV zamanı vergi çıkmasın diye sağdan soldan fatura kestiriyorsundur, ücretli çalışansan yok çocuk hasta, yok hastaneye gittim deyip kaytarıyorsundur. Hayatında 5 tane orijinal program almamışsındır, ücretsiz programların geliştiricilerine 3 kuruş bağış yapmamışsındır. Sanki biz başka ülkede yaşıyoruz da bilmiyoruz. 😀

Ayrıca sen kimsin ya? Hakim misin, savcı mısın? Yoksa oyun şirketlerinin avukatı mısın?

4- Yapımcının emeğini çalarsınız.

Bunun sisteme bir zararı yok ama siz bilirsiniz. Neyse ben tek bir şey bırakacağım buraya:

Herkesin gözdesi, dünyaca ünlü firma söylüyor bunu.

"We don’t like when people steal our product, but we are not going to chase them and put them in prison. But we’ll think hard what to make to convince them. And uh, convince them in a very positive way, so that they’ll buy the product next time, they’ll be happy with our game, and they’ll tell their friends not to pirate it."

Yani diyorlar ki siz zaten kaliteli iş yaparsanız, bir süre sonra korsan kullanan kişi de satın almaya başlayacak. Amacımız da burada korsan indiren insanları olabildiğince orijinal içeriğe çekmek. Bunu nasıl yaparsınız? Kaliteli içerik sunarak elbette. Kimseye zorla ürün aldıramayız diyorlar. Pozitif bir yaklaşım ile satın almalarını sağlamak zorundayız.

5- Korsan indirdiğiniz ürün yasal değildir, dolayısıyla başınız derde girebilir.

"We don’t like when people steal our product, but we are not going to chase them and put them in prison."

Hapise falan sokmayacaklar yani içiniz rahat olsun. Kimse de korsan kullandığı için zaten övünmemeli, ancak oyunu yapan firmanın tutumu bu.

Arkadaşlar hiç kimse sevabına beleş oyun vermez. Crack dosyalarının içinde illaki o adamın yararına olan bir şey vardır. Yani her türlü sizden bir kazancı vardır. Bu mining de olabilir trojan da. Bunu kimse bilemez. Görünürde herhangi bir sorun çıkmıyor diye, virüssüz diyemeyiz hiçbir crack oyuna.

Yani bunu sadece sen mi bildiğini sanıyorsun? Yok emek çalıyormuş falan filan. Kardeşim ne yapacağız? Hadi 300 TL falan olanları ben de alabiliyorum ama Starfield 1000 TL olarak çıktı (2000 TL olacak) her oyun böyle zamlanırsa nasıl alacağız? Sende bir oyuna 2000 TL para verebilecek para varsa bize zaten burada anlatma.

Yeni Steam dolar kuru bir daha zamlancak 20-26 TL arası olacak, o zaman git RDR 2'nin fiyatına alabilir mi öğrenciler vb. insanlar?

Ki her crack oyun virüs içermez zaten crackleyen Codex vb siteler donate alarak yapıyorlar bunu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yahu biraz mantıklı düşünün. Adamın hiçbir kazancı olmasa neden oturup saatlerce oyunu kırmaya çalışsın? GTA SA, GTA Vice City gibi oyunlar için lafım yok. Lakin gidip de crack RDR 2 indirirseniz geçmiş olsun. Bedava peynir sadece fare kapanında olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı