Korsan oyunların zararları nedir?

Bu konu dallanıp budaklanır da ben konu sahibine kendi tecrübelerimden anlatayım. Her ortama girmişliğimiz var.

Korsan oyundan ya da yazılımdan zararlılar kimi etkiler biliyor musun? Acemileri. İlk korsan deneyimleridir yanlış yerlerden indirir onda da %99 ihtimalle ben virüsüm diye bağıran çöplerle uğraşır sonu formata gider. Başına gelecek en kötü şey budur. Bilgisayar zombi olmuş, bilgilerini ele geçirmişler vesaire bunlar 10 sene öncesinde kalan şeyler.

Bir de bu virüsleri ekleyenler kıranların kendileri değil, kendi sitelerinde torrenti ya da oyun dosyalarını alıp yayınlayan üçüncü kişiler. Google'da falan aradığında ilk sayfada bulacakların. Öyle "bunlar hayrına mı kırıyor!! virüs koyuyorlar virüs!" diyenlere bakma bildikleri bir şey yok.

Kişisel bilgilerin çalınması, kartların gitmesi vesaire bunlar da yazılımlara virüs eklenerek yapılan işler değil artık. Piyasada 3-5 pleb uğraşır. Bunun kralını cep telefonu uygulamalarından yapıyorlar. Son 2 seneye bak kaç kişinin cüzdanından bitcoinlerini hortumladılar. Yani telefonuna Play Store'dan indireceğin alelade bir uygulamaya izin verdiğinde korsandan kat be kat tehlikeli olabiliyor.

Korsanda artık profesyonelleştiğin zaman da zarar etmek yerine paran cebinde kalıyor. Daha önce başka konularda da yazmıştım pandemiden beri korsan indirdiğim oyunları toplasam şu kullandığım sistem + monitör parasına denk geliyor. Buraya geldikten sonra da yok RAM bozulmuş, yok SSD yanmış kim takar zaten dünyanın parasını kurtarmışsın kendine. Hiç parası olmayan, korsan hiç kullanmamış ve sistemi de zor ayakta duran birisi için tehlikeli. Çünkü ilk girdiğin siteden indirir virüsü kapar lanet edersin. Çoğu kişi de bu tecrübeyi yaşamış olduğu için temkinli konuşuyor doğal olarak.
Ekstra olarak ekleyeyim benim param yok ama param olsa bile bazi oyunlari almam. Mesela ubisofta niye destek icin oyun alayim? zaten hep ayni ve kotu oyunlari onumuze suruyorlar artik. Kapansa veya birileri alsa da kurtulsak.

Zaten crackle ugrasip bilinen insan sayisi bir elin parmagini gecmez. Neredeyse her calisan site bunlardan alir oyunlari. Ya repackler ya da icine istedigi yazilimi koyar halka sunar. 3-4 tane repack sitesi bilsen zaten birinde bulamadigini digerinde her turlu buluyorsun. İnsanlar hala google'a GTA 5 indir yazmaktan baska bir sey yapmadigi icin (cogu zaman) genellikle turkce bazen de ingilizce sitelerden virusu yiyip oturuyorlar.

Burada benim yorumu mu begenmeyenler, virus yememek artik cok kolay. internetteki kaynak ve iletisim cok gelismis. Hafif arastirma yapin sizde anlarsiniz korsanin dogru siteler araciligiyla sorunlu olmadigini. 10 senedir bilgisayar kullaniyorsam, 6-7 senesinde crackli oyun yukledim. 1 tane bile virusle karsilasmadim cunku siteler belli, dogru linke girip indiriyorum :D

Cracklenmiş dosyanın kendisi temiz dahi olsa, çoğu zaman bilgisayarda bir arka kapı bırakmış oluyorsunuz. O dosya aracılığıyla bilgisayarınıza zararlı yazılımlar girebilir.
Yok hayır, "Doğru yerden indirirsen bir şey olmaz.". Israrcılar bu konuda. Gerçekten anlaması zor. :D Hadi, gerçekten temizliği kanıtlanmış süper bir korsan oyun bulalım. Peki backdoor sorunu? Güvenli ve güvensizi ayırt ediyorlarmış. Hadi edin.

Sadece kendilerini buna inandırmaya çalışıyorlar.

:D

Artı -2 Eksi
Yok hayır, "Doğru yerden indirirsen bir şey olmaz.". Israrcılar bu konuda. Gerçekten anlaması zor. :D Hadi, gerçekten temizliği kanıtlanmış süper bir korsan oyun bulalım. Peki backdoor sorunu? Güvenli ve güvensizi ayırt ediyorlarmış. Hadi edin. :D
Denuvo'nun DRM muhabbetine arkadan yürüttüğü, yürütmese bile arkadan yürütebileceği veri peki? Bu DRM'lerin çoğu çekirdek seviyesinde çalışıyorlar yani bilgisayarında senden daha yetkililer. Geç onları geç. Sen kanıtla bakalım arkadan veri yürütmediklerini. Hadi?!

Denuvo'nun DRM muhabbetine arkadan yürüttüğü, yürütmese bile arkadan yürütebileceği veri peki? Bu DRM'lerin çoğu çekirdek seviyesinde çalışıyorlar yani bilgisayarında senden daha yetkililer. Geç onları geç. Sen kanıtla bakalım arkadan veri yürütmediklerini. Hadi?!
Kimse babamın oğlu değil. Niye sonuna kadar savunayım ki? Bazı uygulamaların orijinal yapımcılarına da güvenmediğim için yüklemiyorum. Kullanmıyorum. Alternatiflere bakıyorum. Ama konu korsana gelince, aman Allah'ım. Kendi ellerimle bahşediyorum.

Yok bilgisayarda ki güvenlik duvarı. Simple Firewall var, Windows ile sunucular iletişime geçse bile internet bağlantısını bloklayabiliyor. İnternetin gittiği sunucuları takip ediyor yani.
Hala geveliyorsun, güvenlik duvarı koyarız korsan oyunun önüne, argümanın çoktan çürüdü. Aynı yere çıkıyor, ne eksi ne de artı.

Geri
Yukarı