Korsan oyunların zararları nedir?

Crack oyunların bilgisayara ne gibi bir zararı olur?
Deneyimlerime göre doğru ve güvenilir sitelerden indirirseniz güzelce bir sorun olmuyor pek. Yaklaşık 5 yıllık bir deneyimim vardır.

Hesaplarım, kişisel bilgilerim, kredi kartlarım patlamadı.
Fidye virüsü, mining virüsü de yemedim.

Ben bir de anti virüs kullanmam üstad. Bilgisayarı yavaşlatıyor anti virüs yazılımları 😅.

Ben gittim Steam'den oyunda satın aldım ama hem performanstan düşüşler oluyor çünkü Steam sistemin işlemci, bellek kaynaklarını ciddi sömüren bir şey hem de oynadığım oyunların cloud save'i yok.

Korsan daha makul geliyor bana. Çünkü Steam veya Steam'in açtığı başka bir launcher da yoktur.

Bir tane güvenlik duvarı uygulaması kullanıyorum sadece;

O da ne Ram kullanıyor (1.8 - 8 arası MB tüketiyor), ne de çok CPU gücü kullanıyor.
1680115527133.png

Ama etkisi büyük. İnternete bağlanan herhangi bir şey için mesela Windows sunucular ile iletişime geçtiğinde arka planda gösteriyor bunu ve engelleyebiliyorum.

Son düzenleme:
Zararı yok diyenlere bakma. Kimse böyle şeyleri hayrına bedavaya sunmaz. Arkada verilerini hüpletiyor ya da bilgisayarı zombi bilgisayara çeviriyor olacaktır.
Babasinin hayrina bedavaya sunmuyorlar zaten.

Yıllarca kullandım, kullandırttım. Nereden indirdiğini, ne indirdiğini bilene sıkıntı çıkartmaz. Gördüğünüz her exe'yi açan falan biriyseniz pek bulaşmayın ayırt etmesi de kolay değildir güvenliyle güvensizi. Ama yine de korsana karşıyız :)

Yazında, Empress kendini kanıtlamak için kırıyor diye anlatmış. Skidrow ve birkaç toplulukta bu yola adamışlar kendilerini, gönül işi 😅.

Empress donation da alıyor ekstra olarak. Ayrıca kendilerine bir ün kazandırtıyorlar. Nasıl TikTok'taki insanlar yayın açıp garip gurup şeyler yapıyorlarsa bunlarda böyle fame kazanıyor işte.

Bu konu dallanıp budaklanır da ben konu sahibine kendi tecrübelerimden anlatayım. Her ortama girmişliğimiz var.

Korsan oyundan ya da yazılımdan zararlılar kimi etkiler biliyor musun? Acemileri. İlk korsan deneyimleridir yanlış yerlerden indirir onda da %99 ihtimalle ben virüsüm diye bağıran çöplerle uğraşır sonu formata gider. Başına gelecek en büyük sorun böyle bir şey olur. Bilgisayar zombi olmuş, bilgilerini ele geçirmişler vesaire bunlar 10 sene öncesinde kalan şeyler.

Bir de bu virüsleri ekleyenler kıranların kendileri değil, kendi sitelerinde torrenti ya da oyun dosyalarını alıp yayınlayan üçüncü kişiler. Google'da falan aradığında ilk sayfada bulacakların. Öyle "bunlar hayrına mı kırıyor!! virüs koyuyorlar virüs!" diyenlere bakma bildikleri bir şey yok.

Kişisel bilgilerin çalınması, kartların gitmesi vesaire bunlar da yazılımlara virüs eklenerek yapılan işler değil artık. Piyasada 3-5 pleb uğraşır. Bunun kralını cep telefonu uygulamalarından yapıyorlar. Son 2 seneye bak kaç kişinin cüzdanından bitcoinlerini hortumladılar. Yani telefonuna Play Store'dan indireceğin alelade bir uygulamaya izin verdiğinde korsandan kat be kat tehlikeli olabiliyor. Bir diğeri de sağda solda patlatılan databaseler, tıkladığın yanlış linkler vb.

Korsanda artık profesyonelleştiğin zaman da zarar etmek yerine paran cebinde kalıyor. Daha önce başka konularda da yazmıştım pandemiden beri korsan indirdiğim oyunları toplasam şu kullandığım sistem + monitör parasına denk geliyor. Buraya geldikten sonra da yok RAM bozulmuş, yok SSD yanmış kim takar zaten dünyanın parasını kurtarmışsın kendine. Hiç parası olmayan, korsan hiç kullanmamış ve sistemi de zor ayakta duran birisi için tehlikeli. Çünkü ilk girdiğin siteden indirir virüsü kapar lanet edersin. Çoğu kişi de bu tecrübeyi yaşamış olduğu için temkinli konuşuyor doğal olarak.

Doğru yerden indirirsen bir sıkıntı olmaz bunun için Reddit gruplarında paylaşılan birkaç güvenli site var oradan indirirsen bir sıkıntı olmaz paramın yetmediği oyunları indirip oynuyorum bir sıkıntı yaşamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı